Kadife Salon Dekorasyonunda Nasıl Kullanılır?


Kadife kumaş uzun yıllardan beri gerek koltuklarda gerekse perdelerde kullanılır ve dekorasyon malzemeleri için vazgeçilmez niteliklere sahiptir. Peki, kadife salon dekorasyonunda nasıl kullanılır sorusunun cevabını merak ediyor musunuz? Bu yazımızda sizlere salon dekorasyonu için kadife kumaşların kullanılacak alanlarından ve özelliklerinden bahsetmeye çalışacağım.

Kadife salon dekorasyonunda nasıl kullanılır sorusunun cevabına geçmeden önce salonda neden kadife kumaşın kullanıldığından bahsedelim. Kadife kumaş uzun bırakılmış lifleri sayesinde yumuşak bir dokunuş ve parlak bir görünüm sunmaktadır. Kadifenin bu özellikleri sadece gözün değil aynı zamanda dokunma duyumuzun da dekorasyon açısından tatmin olmasını sağlamaktadır. Özellikle klasik ya da retro tarzı ile oluşturulmuş salonlarda çok şık bir görünümün elde edildiğini belirtmek isterim.

Kadife Salon Dekorasyonunda Nasıl Kullanılır?
Kadife kumaş ile dekorasyon

Kadife kumaşın salon dekorasyonunda kullanıldığı ana ürün grubu koltuk takımlarıdır. Koltuk takımlarının tarzına uygun bir renk ile kaplanmış kadife kumaşların oluşturduğu görüntü ve oturulduğunda verdiği his, kadife salon dekorasyonunda nasıl kullanılır sorusunun birinci cevabının da koltuk olması gerektiğini hissettirmektedir. Özellikle keskin kenarlara sahip koltuk takımına sahipseniz bu kenarların kumaş cinsi ile yumuşatılması mümkündür. Bu kumaş mutlaka açık renkli kadife bir kumaş cinsi olmalıdır. Böylece keskin hatların nispeten kadife sayesinde seyreltilmesi mümkün hale gelecektir.

Kadife Salon Dekorasyonunda Nasıl Kullanılır?
Kadife koltuk kumaşı

Koltuklarınızın yüzeylerini kadife kumaş ile değiştirmek mümkün değilse kadifeyi yastık kılıflarını da kullanarak salonunuz için güzel bir hava oluşturabilirsiniz. Özellikle kadifenin parlak çeşitlerinden seçeceğiniz kılıflar sayesinde salonunuzda dekorasyonun albenisi ortaya çıkacaktır. Yastık kılıfları için seçeceğiniz kadife kumaş renginin çok farklı olabileceğini de belirtelim. Ama genel kural salonda kullandığınız takımın kumaş renginin ya zıt tonları ile ya da yakın tonları ile bütünlük oluşturmanızı istemektedir. Ayrıca küçük salonlar için açık renk, büyük salonlar için sıcak renk uygulamasını da aklınızda tutmanızda fayda vardır.

İlginizi Çekebilir: Leke tutmayan koltuk kumaşları için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz:

Şık Salonlar için Yumuşak Dokunuş

Kadife kumaşın salon perdelerinde kullanılması yıllardan beri zenginliğin ve asaletin sembolü olarak görülmüştür. Bu sembolün günümüzde de özellikle klasik salon takımlarını tamamlayan nitelikleri ile kullanılmaya devam ettiğini de belirtmek isteriz. Tarzınız ağır ve ciddi bir salon takımını gerekli kılıyorsa perdelerinizi kadife kumaş ile oluşturarak kadife salon dekorasyonunda nasıl kullanılır sorusuna da cevap vermiş olursunuz.

Kadife Salon Dekorasyonunda Nasıl Kullanılır?
Kadife duvar kağıdı

Kadife, günümüzde duvar kâğıtlarının yüzeylerinde de kullanılmaktadır. Yumuşak dokusu ve parlak görüntüsünün duvar kâğıtlarına yansımış olması oldukça farklı bir dekorasyon niteliğini de beraberinde getirmektedir. Kadife ile oluşturulmuş bu duvar kâğıtlarının farklı desen ve renk uygulamalarına sahip olması da salon takımınızda kullandığınız mobilyalar ve diğer aksesuarlar için uyum sorununu ortadan kaldırmıştır. Geniş bir salona sahipseniz çok farklı desen ve renkte sunulan kadife duvar kâğıtlarından dilediğinizi seçebilirsiniz. Boyutları daha küçük bir salona sahip olanların ise mutlaka açık renkli duvar kâğıtlarını tercih etmelerinde fayda vardır.

Kadife Salon Dekorasyonunda Nasıl Kullanılır?
Kadife perde

Salon aydınlatmasında ana aydınlatma grubu olarak spot ışık ya da sarkıt avize kullanımı oldukça yaygındır. Ancak aydınlatmada kullanılan ve sadece aydınlatma ürünü olmayan lambader ve abajur çeşitleri salon içerisinde birer aksesuar görevi de üstlenmektedir. Bu ürünlerin kadife kumaş ile kaplanması sayesinde kadife salon dekorasyonunda nasıl kullanılır sorusuna bir cevap daha bulmuş oluruz. Bu ürünlerin özellikle kadife yastık ve kadife perdeler ile oldukça güzel bir uyum sağladığını belirtmek isterim.

Kadife Salon Dekorasyonunda Nasıl Kullanılır?
Kadife aydınlatma kumaş yastık

Kadife kumaşı salonda kullanırken dikkat etmeniz gereken bir durum da kadife kumaşın kalitesi ile ilgilidir. Kalitesiz kadifelerin bir süre sonra ipliklerinin attığı, renklerinin solduğu gerçeğini unutmayın. Bu sebeple kaliteli malzemelerden üretilmiş kadife kumaşları seçmeniz hem dekorasyon kalitesini hem de kullanım ömrünü artıracaktır.

Sizlere kadife salon dekorasyonunda nasıl kullanılır detaylarıyla anlatmaya çalıştık. Sizler de kendi fikirlerinizi yorum alanından bizimle paylaşabilirsiniz.

Bu içeriği puanlamak ister misiniz?
[Katılım: 0 | Puan Ortalaması: 0]

] }
Abone ol
Bildir

1 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
1
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x