Dünyanın En Güzel Çocuk Odaları

10 Yaratıcı Fikir ile Mutfak Dolapları için Pratik Çözümler

Evde Halı Temizliği Nasıl Yapılır?

Mix & Match Sandalye ile Dekorasyon

Jaluzi Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Yazar: Alperen Dernek Kategori: Nasıl Yapılır 2 Mayıs 2017

Jaluzi perde temizliği genellikle jaluzi perde alındıktan sonra düşünülmektedir. Jaluzi temizleme işlemi için öncelikle jaluzinin neyden üretildiğini belirlemek gerekir.

Kumaş, alüminyum ve ahşap jaluzilerin her birinin temizliği için farklı malzeme ve yöntem gerekir. Bugünkü yazımızda size jaluzi nasıl temizlenir videolu anlatım ile yardımcı olmaya çalışacağım.

Jaluzi nasıl temizlenir?

Jaluzi perdeniz kumaş ve türevlerinden imal edilmişse işiniz biraz daha zor demektir. Çünkü kumaş jaluzi perde temizliği diğer jaluzi perdelere göre biraz daha zordur. Temizlik aşamalarını dilerseniz basamak basamak anlatalım.

Öncelikle kumaş jaluzi perdenizi kapalı konuma getirin. Bu temizlik için olmazsa olmaz şartlardandır. Açık konumda temizlemeye kalkarsanız hem kumaşa zarar verme olasılığınız artar hem de perdeniz tam olarak temizlenmez.

Jaluzi perde nasıl temizlenir

Kapalı konumdaki jaluzi perdenin üzerindeki tozları öncelikle elektrikli süpürgenin koltuk temizleme ucu ile çekin. Bu işlemi yaparken bastırma, üzerinde zarar verecek kuvvetle gezdirme işlemlerinden kaçının.

Ayrıca süpürgenin aşırı derecede çekim gücü de kumaş jaluzi perdenize zarar verebilir. Bunların ayarlamasını yaptıktan sonra ufak dokunuşlara perdenizin üzerindeki tozları alın.

Jaluzi perde temizliği için son aşama da silme aşamasıdır. Perdelerinizin üzerini mikro fiber bez ile silin. Silme işleminden önce bezinizi hafif ıslatmanız iyi olacaktır.

Çok fazla ıslatılan bezler bazı kumaşlarda leke bırakabilir, bu sebeple buna da dikkat etmelisiniz. Kapalı konumda olan perdelerin temizlik sonrası iyice kuruması için kapalı konumunu muhafaza edin.

Temizlik sırasında perdenizin ana maddesi olan kumaşa ve diğer aksamlarına zarar vermemek için kimyasal temizlik maddeleri kullanmanızı önermiyoruz.

Ahşap jaluzileri temizlerken kumaştan farklı olarak jaluzilerinizin toz alma işlemini özel püsküllü toz alıcılarla gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca nemli bezle silme işleminden sonra ahşap jalüzi perdeleri kurulamanız da ahşabın renginin solmasına engel olacaktır.

Alüminyum jaluzi perde temizliği için de dikkat etmeniz gereken en önemli nokta alüminyumların çok kolay deforme olması sebebiyle temizlik sırasında yumuşak hareketler yapmanızdır.

Yeri gelmişken evde stor perde temizliği nasıl yapılır merak edenler için daha önce kaleme aldığım yazımı okumalarını öneriyorum.

Jaluzi temizleme fırçası

Jaluzi perdelerin yaygınlaşması sebebiyle temizliği ile ilgili ürünler de piyasada bulunmaktadır. Bunlardan biri de jaluzi temizleme fırçasıdır.

Jaluzi perde temizleme fırçası

Yukarıda bahsettiğimiz mikro fiber bez ile silme işlemini daha kolay hale getiren jaluzi slaytlarına zarar vermeden temizlik için tasarlanmış fırçaların birçok çeşidi vardır.

Bu ürünler sayesinde perdelerin slayt aralarına girerek mikro fiber kumaş başlıkları sayesinde bir seferde birçok slaytı kolayca temizlemeniz mümkündür.

Jaluzi perdenin yanında PVC pencere temizliği de çok önemli. Peki kolay pencere temizliği nasıl yapılır işte detaylar…

Jaluzi perde temizliği nasıl yapılır videolu anlatım

Alperen Dernek

Türkçe öğretmeni, evli ve bir çocuk babasıyım. Hobi olarak ev dekorasyonu ve kendin yap projeleri ile ilgileniyorum. Dergilerden, sosyal medyadan ve yabancı sitelerden öğrendiğim yeni fikirleri siz değerli takipçilerim ile paylaşıyorum. Sitemi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bana destek olabilirsiniz. 🙂

Yapılan Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

ozgurmelekler 9 Şubat 2018

Jaluzi perdeler çok toz oluyor. Pek sevemedim, tavsiye etmiyorum…

İlginizi Çekebilir
Hızlı Boya

350 Profesyonel Boyacı İle 1 Günde Boya - Hizliboya.com

Bunlar da var!