İyi Bir Aydınlatmanın İpuçları

4
221

Aydınlatmanın bir evin olmazsa olmazları içerisinde olduğunu önceki yazılarımızda belirtmiştik. Evet, bu yazımızda da “iyi bir aydınlatmanın ipuçları” konusunu vermeye çalışacağız. İyi bir aydınlatma birçok aşamadan oluşmaktadır. Bu noktada, aydınlatma ile ilgili doğru bir düzenleme yapılıp yapılmadığını tespit olmak oldukça güç olduğu için sizlerin bazı soruları kendinize sormanızı istiyoruz. Bu soruları cevaplandırmanız sizi doğru yola yönlendirecektir.

dekorasyon-ve-aydinlatma

Doğru Aydınlatmanın Tespiti

• Aydınlattığınız odaya aydınlatma üniteleri samimi, sıcak ve davetkâr bir hava katıyor mu?
• Odanız güvenli bir şekilde yürüyebileceğiniz kadar aydınlık mı?
• Odanızda dikkat çekmek istediğiniz herhangi bir nokta var mı? Bu odada vurgu aydınlatması yapıldı mı?
• Odada yapmayı planladığınız tüm işler için yeterli miktarda ışık var mı?
• Seçilen aydınlatmaların ışığı odanın her köşesine yayılıyor mu?
• Kullanılan ampul ve lambalar elektrik tasarruflu mu?

dogru-aydinlatma

İyi bir Aydınlatmanın İpuçları ve Kuralları

Aydınlatmak istediğiniz mekânı ışıklandırma noktasında bahsedeceğimiz birkaç ipucu sizleri doğru ve iyi bir aydınlatmaya ulaştıracaktır.

1) Odanızın farklı nokta ve yüksekliklerine aydınlatma ünitelerinizi yerleştirin. Evinizin tavanında kullanacağınız sıralı üç tane avize yerine, bir adet tavan lambası ile bir adet ayaklı lamba ihtiyaç duyarsanız bir de abajur sizi doğru ışıklandırmaya ulaştıracaktır. Bu şekilde düşündüğünüzde eviniz kullanışlı olduğu kadar güzel de görünecektir.

2) Odanızda kullanacağınız ışığın gözünüzü yormaması için odanın farklı bölümlerinde farklı miktarda ışıklandırma yapmayı unutmayın. Evinizin her noktasının aynı oranda aydınlanacak diye kendinizi zorlamayın.

iyi-bir-aydinlatma
3) Mutfak aydınlatmasında daha çok tezgâhta ve ocakta iş yaptığınızı hatırlayın. Buradaki aydınlatmanın görev ve vurgu aydınlatması şeklinde yapılacağını yani mutfağın orta noktasından aydınlatmanın yanlış olduğunu unutmayın.

4) Banyodaki aydınlatmaların konumları da yine görev aydınlatması şeklinde olmalıdır. Özellikle aynanın üst kısmında ya da her iki yanında lambaların bulunması arkadan gelecek ışığın gölge yapmasına karşı bir önlem olacaktır. Bu şekilde tıraş olurken ve makyaj yaparken daha net bir aydınlatma ile görüş açınızı rahatlatabilirsiniz.

5) Evinizde kullandığınız tüm elektrik anahtarlarını dimmer anahtarla yani ışığın şiddetini değiştirebileceğiniz ayarlanabilir anahtar kitiyle değiştirmeniz hem enerjiden tasarruf sağlar hem de evinizde farklı zaman dilimlerinde farklı atmosferde hava yaratmanızı sağlayabilir.

masa-aydinlatmalari

Bu yazımızda sizlere doğru ve iyi bir aydınlatmanın ipuçları konusunun önemli noktalarını aktarmaya çalıştık. Unutmayın, ev dekorasyon stilinizi ön plana çıkaracak olan aydınlatma uygulamalarını önemsemenizi rica ediyor, dekorasyon tarzınıza farklı trendler kazandırmanızı diliyoruz.

4 YORUMLAR

  1. Bence her şeyin olduğu gibi aydınlatmanın da kuralları var. Dediğiniz gibi ev dekorasyonu rastlantılara bırakılmayacak kadar önemli bir konu. Aydınlatma ünitelerini dikkatli kullanmak gerekiyor…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here