Islak Zemin için Fayans Seçim Rehberi 2023


Islak zemin tüm yapıların ayrılmaz bir parçasıdır. Her ne kadar ıslak zemin denildiğinde ilk akla gelen yer banyolar olsa da mutfaklardan balkonlara, havuzlardan alışveriş merkezlerine, devlet kurumlarından hastanelere kadar aslında pek çok alanda karşımıza çıkıyor. Bu nedenle ıslak zemin kaplama uygulaması da oldukça önemli bir hâl alıyor. Peki ıslak zemin döşeme çeşitleri arasından karar verirken nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Gelin rehber niteliğindeki bu yazımızda konuyu tüm ayrıntıları ile mercek altına alalım. Islak zemin kaplama malzemelerini beraber inceleyelim.


Islak Zemin Ne Demek? Islak Zemin Kaplamasına İhtiyaç Duyulan Alanlar

Islak Zemin için Fayans Seçim Rehberi 2023
Islak zemin ne demek?

Sık sık kullandığımız pek çok alan aslında ıslak zemin. Evlerimizin banyoları, tuvaletleri, balkonları ve mutfakları ıslak zemin olarak tanımlanan alanlardan yalnızca birkaçı. Bunların yanı sıra havuzlardan okullara, alışveriş merkezlerinden ofislere, hastanelerden devlet kurumlarına kadar pek çok alanda ıslak zemine uygun malzemelerin tercih edilmesi gerekmekte. Çünkü her alana uygun yüzey kaplama malzemesi değişiklik göstermekte. 


Islak Zemin Döşemesinde Ürün Seçimi

Islak Zemin için Fayans Seçim Rehberi 2023
Islak zemin fayans modeli

Piyasada kullanıcıların tercih edebilecekleri pek çok zemin kaplama malzemesi bulunmakta. Fayanstan granite, mermerden doğal taşa kadar geniş bir ürün skalası zemin kaplama uygulamalarında kullanılmakta. Ancak söz konusu alan ıslak zeminler olduğunda durum birazcık değişmekte. 

Islak Zemin için Fayans Seçim Rehberi 2023
Banyo fayans dekorasyon

Özellikle günün büyük bir bölümünü geçirdiğimiz evlerimizdeki ıslak zemin döşemelerinde suya ve neme karşı dayanıklı ürünleri tercih etmek ilerleyen tarihlerde büyük avantajlar sağlamakta. Islak zemin yer döşemesi için piyasada pek çok farklı malzeme bulunsa da kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen ürünler arasında kaymaz fayans modelleri ön plana çıkmakta. Öte yandan mermer ve granitler özellikle dekorasyona önem verenler tarafından sık sık tercih edilen ürünler arasında yer almakta.


Banyo, Mutfak ve Balkonlarda Islak Zemin Kaplama Uygulaması

Islak Zemin için Fayans Seçim Rehberi 2023
Mutfak fayans dekorasyon

Şüphesiz ki bir evin en önemli kullanım alanları banyolar, mutfaklar ve balkonlar. Konforumuzdan ödün vermeden hijyenik ve aynı zamanda da estetik olmasını istediğimiz bu alanlarda ıslak zemine uygun yer döşemesi yapmak oldukça önemli. Hele bir de tadilata sık sık kalkışamayacağımızı düşündüğümüzde tercihimizi ilk seferde hem kullanışlı hem estetik hem de uzun ömürlü ürünlerden yana kullanmak daha da büyük bir önem arz etmekte.

Evlerimizde ıslak zemin yer döşemesi yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmakta. Özellikle zeminin kaygan olmaması için dokulu ürünlerin tercih edilmesi ve döşeme sırasında derz çekme işleminin muntazam bir şekilde yapılmış olması gerekmekte. Kısacası ürünün suya ve neme karşı dayanıklı olması, bakılacak ilk kriterler arasında yer almakta.

Islak Zemin Fayans Modelleri ile Her Anlamda Hayatınızı Kolaylaştırın!

Islak Zemin için Fayans Seçim Rehberi 2023
Islak zemin dekorasyon

Yaşam alanlarımıza hem estetik hem de ergonomik bir dokunuş yapan fayansların pek çok çeşidi bulunmakta. Yalnızca renk ve tasarım olarak değil, ürün özellikleri bakımından da yanmaya, donmaya ve  suya dayanıklı birçok fayans çeşidi olduğu gibi anti bakteriyel ve kaymaz yüzey fayanslar da kullanıcıların hayatlarını kolaylaştırmak adına farklı alternatifler oluşturmakta. Özellikle ıslak zeminlerde ise kullanıcıların aklına gelen ilk ürün kaymaz fayans çeşitleri olmakta. Böylelikle meydana gelebilecek görünmez kazaların önüne geçilirken aynı zamanda hijyenik ortamdan da ödün verilmemekte. Çünkü pek çok yüzey malzemesine göre fayanslar kolay temizlenebilir olma özellikleri ile ön plana çıkmakta. Ayrıca ıslak zemin seramik modelleri arasından karar verirken alanın ebadına ve dekorasyonda kullanılması arzu edilen renk skalasına göre tercih yapılması gerekmekte. 

Tadilat yapmak için kolları sıvayanların en çok merak ettiği hususlardan biri de kaymaz fayans metrekare fiyatları olmakta.  Bu konu uygulama yapılacak alana, alanın ebadına ve tercih edilen ıslak zemin karosu modeline göre değişiklik göstermekte. Çünkü ıslak zemin fayans fiyatları banyo, mutfak, merdiven ve balkon gibi alanlarda hem ürünün yapısal özellikleri hem de metrekareye göre belirlenmekte. Daha fazla fikir için Pinterest sayfasına göz atabilirsiniz.

Yorum yapın