İlkbaharın gelişiyle birlikte içimiz de artık kıpır kıpır oluyor. Hal böyle olunca bizler de sizler için ilkbaharda bahçe dekorasyonu fikri sunmaya karar verdik.

Evinizin bahçesini birbirinden renkli çiçeklerle süsleyerek bahçe dekorasyonu yapmanın tam vakti diye düşünüyoruz.

İlkbahar bahçe dekorasyonu
İlkbahar bahçe dekorasyonu

İlkbaharın o güzel havasının tadını çıkarmak ve rengârenk bir bahçeye “merhaba” demek isteyenler için birbirinden farklı fikirleri sunuyoruz.

Takdir edersiniz ki ilkbahar rengârenk çiçeklerin kokularını yaydığı ve ağaçların ağır ağır filizlendiği bir mevsim çeşididir.

Bahçe dekorasyonu fikirleri
Bahçe dekorasyonu fikirleri

Bahçelerin üzerindeki kışın ağır yorgunluğunu atmak elimizde. İşte şimdi sizler için bahçenizi rengârenk hale getirebileceğiniz ipuçlarımız:

Renkli bahçe dekorasyonu
Renkli bahçe dekorasyonu

Çiçekli bahçe dekorasyonu fikri

Yapılması gereken ilk iş bahçedeki ölü çimen ve yapraklardan kurtularak toprağı zehirli böceklerden arındırmakla birlikte toprağı gübre ile beslemek geliyor. Toprağın gübrelenmesi sonbaharın sonuna kadar 1-2 hafta da bir düzenli olarak yapılması gerekiyor.

Toprak gübreleme
Toprak gübreleme

Ağaçlar ile bitkiler arasına dikilmek üzere hızlı yetişen çiçekleri seçmek mantıklı bir tercih olacaktır. Yer açelyası, pembe düğün çiçeği gibi çiçekler yeşilliklerin arasında renkli bir görünüm elde etmenizi kolaylaştıracaktır.

Dekoratif bahçe el arabası
Dekoratif bahçe el arabası

Bahçeye dikilmesini önerdiğimiz bitkiler arasında; lale, sümbül, nergis gibi soğanlı bitkilerin yanında yıldız çiçeği, yüksük otu, alman papatyası, gündüz sefası, gülhatmi, çarkıfelek de tercihlerinizin arasında olabilir.

Bahçe Dekorasyonu için İpuçları

Bahçe dekorasyonu için yapılmasını önerdiğimiz fikirler arasında büyük saksılar geliyor.

Bahçe dekorasyonu fikirleri
Bahçe dekorasyonu fikirleri

Büyük saksıları bahçenizin muhtelif yerlerine yerleştirmeniz bahçe dekorasyonu için şık bir görünüm kazanmasına katkı sağlayacaktır. Saksıları renklendirmek ya da üzerlerine biblo gibi objeler koymanız da mümkündür.

Bahçe dekorasyon süsleri
Bahçe dekorasyon süsleri

Bahçeniz biraz genişse bazı alanları çitler ile bölmeniz ayrı bir hava katmanızı sağlayacaktır. Mesela, bölümlediğiniz çitleri farklı renklerle boyayarak farklı alanlar oluşturmuş olursunuz.

Bahçe aydınlatma ünitesi
Bahçe aydınlatma ünitesi

Bahçenizin akşam saatlerinde olabildiğince gösterişli görünmesini ve güzel bir ambiyans yakalamak istiyorsanız bahçe dekorasyonu için aydınlatma ünitelerinden yararlanmalısınız.

İlkbahar bahçe dekorasyonu
İlkbahar bahçe dekorasyonu

Bunlar yapı marketlerde satılan aydınlatma üniteleri olabileceği gibi mum gibi basit unsurlar da olabilir.

Sizlere bu noktada konserve kutularını delerek ve içine mum koyarak aydınlatma ünitesi tasarlayabileceğinizi hatırlatalım.

Bahçenizin olmazsa olmazları içerisinde renkli yastık, şemsiye ve minderler gelmektedir. Bu tekstil ürünleri bahçenizi zenginleştirirken sizler için de ayrı bir konfor sağlayacaktır.

İlkbahar bahçe dekorasyonu
İlkbahar bahçe dekorasyonu

Sizlere sunduğumuz fikirleri değerlendirerek ilkbahar bahçe dekorasyonu fikirlerini değerlendirmenizi öneriyorum.

 

3 YORUMLAR

  1. Sessizlik, ilkbaharda çiçeklerin yeşermesi ve yapraklarının açılması gibi kollarını açmış…Dedi şair…İlkbahar gelse de bahçe dekorasyonu yapsak…Nasıl olur?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here