İkiz Bebek Odası Dekorasyonu için +10 İlham Veren Fikir

1
966

İkiz bebek bekleyen ya da ikiz bebeğe sahip olan aileler için birçok hazırlığın yanında ikiz bebek odası hazırlama, ikiz bebek odası nasıl hazırlanır, ikiz bebek odası takımı seçimi gibi önemli konular söz konusu. Visense, Çilek, Caploonba vb. mobilya firmalarından ikiz bebek odası takımı almak biraz maliyetli gibi görünebilir. Ancak biraz hayal dünyanızı biraz da el becerinizi kullanarak harika bir ikiz bebek odası dekorasyonu hazırlayabilirsiniz.

10 Adımda İkiz bebek odası dekorasyonu nasıl yapılır?

Bebeklerin cinsiyetini belirleme

blank
Bebeklerin cinsiyetini belirleme

İkiz bebek odası dekorasyonu için öncelikle bebeklerin cinsiyetlerinin belli olması gerekiyor. Çünkü bebek odaları kız ya da erkek bebek odası şeklinde farklı farklı tasarlanabilir. Eğer bebeklerden ikisi de kız ya da erkek ise ona göre bir oda tasarlamak doğru olacaktır. Bebeklerin ikisinin de kız olması durumunda pembe tonlar, ikisinin de erkek olması durumunda ise mavi tonlar kullanılabilir.

Bebek odası renkleri

blank
İkiz bebek odası renkleri

İkiz bebeklerin odası için en güzel nötr renklerden biri olan beyaz, belki de beşikten duvar rengine kadar en çok kullanacağınız renklerin başında geliyor. Aşırı sade bir tasarım yerine biraz daha hareketli bir oda tasarımı hazırlamak isteyenlere gri-sarı, sarı-siyah, beyaz-yeşil, pembe-beyaz ya da mavi-beyaz gibi renk gruplarını kullanabilir. Beşik ve diğer mobilya rengini beyaz tercih edenler için halı ya da duvar rengini veyahut perdeyi biraz daha karma renkler kullanabilir.

Doğru beşik seçimi

blank
Doğru beşik seçimi

İkiz bebek odası nasıl olmalı sorusuna verilecek belki de en önemli yanıt bebeklerin rahatını sağlayacak beşik seçimidir. En boy oranı yeterli seviyede olacak şekilde koruma bariyerleri olan beşik tercihinde bulunmak doğru olacaktır. Günümüzde büyüyen beşik modelleri de oldukça kullanışlı modellerden. Çünkü bebek büyüdükçe yatak boyu uzuyor ve en son beşiği bir çalışma masasına dönüşen modeller tasarlanmış durumda. Bunun yanında park beşik tercihinde de bulunmak isteyenler olabilir. Biraz daha geçici ve ekonomik bir çözüm için park beşiği de değerlendirebilirsiniz. Beşik ve bebek karyolası almadan önce bilmeniz gereken 10 bilgi içeriğini okumadan kararınızı vermeyin.

Şifonyer ya da elbise dolabı

blank
Şifonyer elbise dolabı seçimi

İkiz bebek odası dekorasyonu için beşik dışında alınabilecek mobilyalar arasında şifonyer ve elbise dolabı yer alıyor. Şifonyer çekmecelerden oluşan bebeğin elbise, zıbın ve diğer eşyalarını düzenli bir şekilde saklayabileceğiniz bir mobilya. Elbise dolabı ise biraz daha büyük olmakla birlikte daha fazla eşyayı barındıran mobilya tarzı. İkiz bebeklerin birçok elbise ve eşyası olacağını düşünürseniz iki beşiğin arasına bir adet şifonyer ya da elbise dolabı konumlandırmak ihtiyaca yönelik bir hamle olacaktır.

Duvar boyası seçimi

blank
Duvar boyası seçimi

İkiz bebek odası için duvar boyası rengi belki de odayı karizma gösterecek en önemli fikir denilebilir. İkiz bebek odalarında genellikle kullandığınız renk hangisiyse onunla zıtlık oluşturacak rengi duvarın bir bölümünde kullanmak yaşam alanını daha dekoratif gösterecektir. Örneğin, genellikle gri ve beyaz ağırlıklı bir ikiz odası renkleri ağırlıklıysa oraya duvarın bir bölümünü sarı renk ile hareketlendirme doğru bir adım olacaktır. Evi aydınlık gösteren boya renkleri içeriğinden de faydalanabileceğiniz oldukça güzel duvar boyası renk tercihinde bulunabilirsiniz.

Duvara sticker ya da duvar kağıdı fikri

blank
Duvara sticker duvar kağıdı seçimi

İkiz bebek odalarını daha keyifli hale getirecek bir diğer adım rengarenk duvar kağıdı seçimi ya da sticker tercihleridir. Örneğin, duvarın yerden ortasına kadar kullanabileceğiniz çeşitli motifleri barındıran duvar kağıdı tercihlerinde bulunabilirsiniz. Ya da yıldız, uzay ve robot stickerlarından faydalanarak harika bir aranjman hazırlayabilirsiniz.

İkiz bebeklerin odası için perdeler

blank
İkiz bebek odasına perde

İkiz bebek odası renkleri için perde tercihini odanın genel renklerini düşünerek yapmak doğru olacaktır. Özellikle beyaz renk tül perde kullanımı ya da odanın genel temasına uygun stor zebra perde kullanmak ikiz bebek odalarında pencere önünü daha şık değerlendirmek anlamına geliyor.

İkiz bebeklerin odasına halı fikirleri

blank
Halı fikirleri

İkiz bebek odaları için halı seçimine dikkat etmek gerekiyor. Özellikle antibakteriyel özelliklere sahip hav yüksekliği fazla leke tutmayan halı seçiminde bulunmak gerekiyor. Bu noktada halı büyüklüğü odanın genel alanı ile doğru orantılı olacak şekilde ayarlanmalıdır. Odanın her yerini kapatmak odayı bunaltabilir. Bu yüzden yuvarlak forma sahip yıkanabilir halı seçiminde bulunabilirsiniz.

Duvar için kitaplık ve süs eşyası tablo fikri

blank
Kitaplık fotoğraf çerçevesi fikri

İkiz bebek odası süslemeleri için duvara monte edilebilen kitaplık raf tercihi ya da fotoğraf çerçeveleri oldukça güzel bir ortam oluşturmak için çok kullanışlı ve dekoratif. Montessori anlayışta çocukların kitaplıkları her ne kadar ulaşabilecekleri yerde olması gerekse de bebek odaları için duvarın orta bölümüne konumlandırabileceğiniz şekilde yerleşim yapmak mümkün. Ayrıca birçok ikiz bebeğin odasında görmeye alıştığımız fotoğraf çerçevesi konumlandırmak doğru bir adım olacaktır. Daha önce kaleme aldığım IKEA tablo içeriğine bir göz atabilirsiniz.

Oyuncak dolabı fikri

blank
Oyuncak kutusu fikri

İkiz bebek odaları için her şeyi düşünmeyi gerektiriyor. İlerleyen aylarda bebeklerin biraz daha büyüyeceğini de baz alarak oyuncak dolabını da odanın merkezine almak gerekiyor. Özellikle bebeklerin oyuncaklara kendilerinin ulaşabileceği yerlere konumlandırılması gereken oyuncak dolabı için de birçok alternatif ürün mevcut. Ben burada çekmecelerden oluşan ya da oyuncak araba şeklinde tasarlanmış oyuncak kutularını öneriyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here