İçinizi Isıtacak Elektrikli Isıtıcı Seçimini Nasıl Yapmalısınız?

0
219

# Yazı İçeriği

Elektrikli ısıtıcı, pratik ısınma denince akla gelen ilk seçenekler arasında yer alıyor. İç mekandaki dar alanları ısıtan elektrikli ısıtıcı modelleri olduğu gibi, açık havada geniş mekanları ısıtmaya yarayan ısıtıcı modelleri de vardır. Elektrikli ısıtıcı satın almak istediğinizde sayısız çeşit arasından hangisini almanız gerektiğine karar veremeyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda ihtiyaçlarınızı ve ne kadarlık bir alanı ısıtmak istediğinizi göz önünde bulundurarak seçim yapmalısınız.

Elektrikli Isıtıcı Seçimi Neye Göre Yapılmalı?

  • Elektrikli ısıtıcı seçiminde ilk dikkat edilmesi gereken nokta ısıtılacak alandır. Isıtılmak istenen alanın büyüklüğü ve izolasyon durumu göz önünde bulundurulmalıdır. Açıklık bir alanı ısıtmak istiyorsanız infrared ısıtıcı derdinize derman olacaktır. Kapalı alanlarda ise lokal bir bölgeyi değil de tüm odayı ısıtabilen modeller arasından seçim yapmak yararınıza olur.
  • Seçtiğiniz ısıtıcının devrilme emniyetine sahip olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz.
  • Stand by moduna sahip ısıtıcılar sayesinde hem elektrik tasarrufu yaparsınız hem de cihazı sürekli açıp kapatmak zorunda kalmazsınız. Stand by moduna sahip ısıtıcıların içindeki termostat hedeflenen ısıyı takip eder. Oda ısısı hedeflenen ısıdan düşük olursa, elektrikli ısıtıcı otomatik olarak çalışmaya başlar. İdeal ısıya ulaşıldığında ise ısıtıcı kendini stand by moduna alır. Elektrikli ısıtıcılar ilk fişe takıldıklarında normalden 2 kat fazla enerji harcarlar. Bu açıdan stand by modu elektrik tasarrufu sağlar.
  • Evinizde küçük çocuk ya da evcil hayvanlar varsa satın alacağınız ürünün tasarımına ve ısıyı veriş şekline dikkat etmelisiniz. Sivri köşelere sahip bir ısıtıcı küçük çocuklar ve evcil hayvanlar için risk yaratabilir.
blank
Elektrikli ısıtıcı radyatör

Elektrikli Isıtıcı Modelleri Nelerdir?

1. Infrared Isıtıcı: Infrared ısıtıcıların ışığını gören cisimler ısınmaya başlar. Bu sebeple  hızlı bir ısınma yöntemidir. Kapalı ortamlarda rahatlıkla kullanılabildikleri gibi, tavanı yüksek yerlerde, ısı kaybının çok olduğu alanlarda ve açık mekanlarda lokal ısınma sağlamak için de oldukça uygun bir ısıtıcı türüdür. Infrared ısıtıcıların yaydığı ışınlara çok yakından çok uzun süre maruz kalmak sağlık açısından problem yaratabilir.
2. Duvar Tipi Isıtıcı: Genellikle dış mekanlarda kullanıma uygundur. Uzaktan kumandaya sahip modeller sayesinde ısıtıcıyı kolaylıkla kontrol edebilirsiniz.
3. Elektrikli Radyatörler: Elektrikli ısıtıcılar arasında sağlam yapıları ve ısıya dayanıklı boyaları ile dikkat çeken radyatörleri, uzun yıllar rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bulundukları odanın havasını kurutmadan ısıyı eşit dağıtırlar bu nedenle; sağlık açısından da tercih edilirler. Dokunulduğu zaman insan bedenini yakmayacak kadar ısınırlar. Yüksek elektrik harcamaz ve erkenden soğumayarak ısıyı uzun süre muhafaza ederler.
4. Kule Tipi Isıtıcı: Modern tasarımları ile bulundukları alanı güzelleştirirler. Kule tipi dikey tasarımı sayesinde fazla yer kaplamazlar. Isıyı infrared ısıtıcılarda olduğu gibi lokal olarak hızla dağıtırlar.
5. Quartz ve Fanlı Isıtıcılar: Ufak boyutları sayesinde her yere sığabilirler. Ayak ısıtıcıolarak kullanmak için idealdirler.
Bu beş farklı ısıtıcı dışında konvektörler ve seramik ısıtıcılar da mevcut. İhtiyaçlarınıza göre evinizde ya da kış bahçelerinde gönül rahatlığıyla dilediğinizi tercih edebilirsiniz.

Isıtma Gücünün Metrekareyle İlişkisi Nedir?

Her elektrikli ısıtıcı modeli, farklı ısıtma gücüne sahip. Bu sebeple geniş alanlarda güçlü ısıtıcılar tercih edilmeli. Çok güçlü bir ısıtıcı da küçük alanlarda istenilenden yüksek ısı yaratarak gereksiz elektrik harcaması yapabilir. Infrared ısıtıcılar sadece ışığını yaydıkları alanları ısıtmaları sebebiyle tüm bir alanı ısıtmaya uygun değillerdir. Bulunulan alan eşit düzeyde ısıtılmak istenirse; elektrikli radyatör ya da konvektör modeller arasından seçim yapabilirsiniz.

Ufo, Kumtel, Radiva, Veito, Simfer gibi kaliteli ısıtıcı markalarına ulaşmak ve elektrikli ısıtıcılar içerisinden bütçenize ve zevklerinize en uygun elektrikli ısıtıcı modelini bulmak için hemen https://www.koctas.com.tr/  web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Online alışveriş kolaylığı ve Koçtaş güvencesi ile sımsıcak bir kış geçirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here