Gizli LED Aydınlatma İç Mekanda Yeni Trend


Teknoloji her alanda ilerlediği gibi dekorasyon alanında da yepyeni gelişmelerle hızla ilerliyor. Yeni nesil evlerde kullanılan gizli led aydınlatma bunun bir göstergesi.

Mekan ve ortam aydınlatma ürünleri yerine; gizlenmiş, monte edilmiş ve çok uzun ömürlü-tasarruflu led teknolojilerinden yararlanan evler şimdilerde çok revaçta.

Peki, siz de evinizde bu yeni trende merhaba demek istemez misiniz?

Sizlere bu yazımda, eklediğim görseller ile iç mekanda gizli led aydınlatma teknolojisinden nasıl yararlanacağınızdan bahsedeceğim.

İlginizi Çekebilir: Aydınlatma ürünleri rehberi için bağlantıya tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Duvar arasına gizlenmiş led aydınlatma fikirleri

Gizli LED Aydınlatma İç Mekanda Yeni Trend
Yatak odası kartonpiyer duvar arası led aydınlatma

Yukarıdaki görselde yatak odasında kartonpiyer ve duvar arasına konumlandırılmış ve gizlenmiş led aydınlatma fikrini görebilirsiniz.

Gizli LED Aydınlatma İç Mekanda Yeni Trend
Yatak odası köşe duvar led aydınlatma

Duvardaki led aydınlatma odanın dekoru ile ne kadar uyumlu konumlandırılır ve gizlenirse o kadar verimli olabiliyor.

Merdiven arkasında gizli led aydınlatma

Gizli LED Aydınlatma İç Mekanda Yeni Trend
Merdiven arkasına gizlenmiş led aydınlatma

Dubleks ev dekorasyonunda üst kata çıkmak için yerleştirilen merdivenlerin kullanımı ve dekorunu etkileyen önemli etmen led aydınlatmalardır.

Gece kullanımlarında akıllı sensörler sayesinde otomatik bir şekilde yanan ledler merdiven kullanımını olabildiğince kolaylaştırıyor.

Bu işlevselliğin yanında dekora verdiği katkı da yatsınmaz bir gerçektir.

Dolap arkası led aydınlatma ünitesi

Gizli LED Aydınlatma İç Mekanda Yeni Trend
Gardırop çevresi led aydınlatma

Evde dolap veya gardırop çevresine sensörler ile konumlandırılan led aydınlatma oldukça şık bir görsel zenginlik olarak karşımıza çıkıyor.

Kişinin dolaba yaklaşması ile otomatik yanan ve uzaklaştığında da otomatik bir şekilde sönen led aydınlatmalar akıllı ev sistemlerine uygun olarak da çalışabiliyor.

Banyoya renk katan led aydınlatma fikri

Gizli LED Aydınlatma İç Mekanda Yeni Trend
Banyo ayna arkası led aydınlatma

Banyolar aynasız olmuyor. Aynaların ise aydınlatma üniteleri ile sunulması ortamın dekorunu tamamen değiştirebiliyor.

Burada da ayna arkasına konumlandırılan led aydınlatmalar ile oldukça güzel bir ortama sahip olunabiliyor.

Gizli LED Aydınlatma İç Mekanda Yeni Trend
Duvara gizlenmiş led aydınlatma

Led aydınlatmalar sadece ayna arkasında değil, bunun yanında duvara gizlenmek suretiyle şerit haline duvarın üst kısmına yerleştirilen ledler ile de mümkün olabiliyor.

Yine hareket sensörlerine sahip olan bu ledler odaya giren insanın hareketi ile yanmakta veya hareketsiz kalındığında sönmektedir.

Genellikle AVM’lerde gördüğümüz bu ileri sistemin ev dekorasyonu içerisinde de kullanılmaya başlanması harika bir haber.

Avizeler iç mekânların aydınlatılması için kullanılan, mekânların güzelleştirilmesine yardımcı olan elektrikle çalışan aydınlatma ürünleridir. Avize Farsça kökenli bir kelimedir. Son zamanlarda sıklıkla kullanılmaya başlamıştır. Geçmişte çok fazla çeşitte avize modeli bulunmasa da günümüzde avizelerin yüzlerce farklı çeşit ve modelde üretildiği göze çarpmaktadır. Avize modelleri seçerken özellikle odanın, perdelerin ve mobilyaların rengine dikkat edilmesi ve seçimlerin bu şekilde yapılması daha gösterişli bir ev ya da ofis olmasına olanak sağlamaktadır.

Gizli LED Aydınlatma İç Mekanda Yeni Trend
Klasik avize modeli ve teknolojisi

Avize üretimi elektriğin bulunmasından itibaren bugüne kadar git gide daha dekoratif bir ürün halini almaya başlamıştır. Klasik ampul formunun dışına çıkan lambalar avize ile taçlandırılarak dekorasyonda yerini almıştır. Özelikle günümüzde ev dekorasyonu yaparken sıklıkla tercih edilen avize modelleri şamdanlı ve cam veya metal işlemeli olan modeller olarak göze çarpmaktadır. Bunların yanı sıra dantelli ve örme avize çeşitleri de satın alınabilmekte hatta bazı bayanlar tarafından evde yapılabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Mutfak avizesi nasıl olmalı sorusu için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Dikkat çekici avize modelleri ile mekana şıklık katın

Gizli LED Aydınlatma İç Mekanda Yeni Trend
Modern avize modeli ve teknolojisi

Ev ve iş yerlerinin yanı sıra kafe ve lokantalarda da kullanılmaya başlayan gösterişli avizeler günümüzde bir ortama girildiğinde en çok dikkat eden unsur haline gelmiştir. Bir restoranın şıklığını ya da bir kafenin dizaynını en çok ortaya çıkaran etki olan avizeler iç mekân tasarımcıları tarafından çok büyük bir estetik görüntü aracı olarak kullanılmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle avizelerde kullanılan LED ampuller daha az enerji harcayarak daha fazla aydınlatma yapılmasına olanak sağlamaktadır. Avize modelleri arasından tercih yapılırken avizenin kullanılacağı odanın büyüklüğüne, kullanılacak olan odanın rengine ve istenilen aydınlatma miktarına göre avize tercihi yapılmalıdır.

Avize modelleri ve avizelerin teknik özellikleri

Avizeler teknik özelliklerine göre duy tipi, duy sayısı ve ürettiği maksimum güce göre sınıflandırılabilmektedir. Duy tipi avizede kullanılacak ampulün çeşidini belirtmekte ve genellikle E-14 ve E-27 modeli tercih edilmektedir. Bu duyların tercih edilmesi hem arıza halinde daha kolay tamir edilmesini hem de uygun ampul bulmanın daha kolay olmasını sağlamaktadır. Duy sayısı ise avizeye takılacak ampul sayısı olarak tanımlanabilmektedir.

Gizli LED Aydınlatma İç Mekanda Yeni Trend
E14 duy ile E27 duy farkı

Avize alınırken duy sayısı alınacak odanın büyüklüğüne ve istenilen aydınlatma türüne göre belirlenmelidir. Çünkü büyük bir odaya takılan zayıf bir lamba ya da küçük bir odaya takılan güçlü bir lamba hem enerji tüketimini etkilemekte hem de göz ağrısı gibi sorunlara neden olabilmektedir. Üretebildiği maksimum güç ise avizeye takılacak olan ampullerin odayı ne kadar aydınlatabileceğinin bir tanımıdır. Aydınlatma gücü göz yormaması ve avizenin takıldığı odanın ferah olması için her daim önemlidir.

İlginizi Çekebilir: Daha önce kaleme aldığım kristal avize temizliği nasıl yapılır içeriğini okumak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Avizelerde kullanılan LED teknolojisi

Eskiden yalnızca radyo ve televizyonlarda tek renk halinde kullanılan LED teknolojisi, ışık yayan diyotlar olarak tanımlanabilmektedir. Bu yarı iletken ışık yayan devre elemanı 1920’li yıllarda Rusya’da icat edilen ve 1962 yılında Amerika da pratik olarak kullanılabilen bir devre haline dönüşmüştür. Başlangıçta yalnızca zayıf kırmızı ışık üretebilen LED lambalar günümüzde kızılötesi, morötesi ve çeşitli görünür ışık renklerinde ışıklar üretebilmektedir. Avize ve projektör gibi aydınlatma araçlarında sıklıkla tercih edilmektedir.

Gizli LED Aydınlatma İç Mekanda Yeni Trend
LED teknolojili avize modeli

Düşük enerji tüketimi, uzun yıllar boyu sağlam kalması, küçük boyutlarda olması ve kolay tamir edilebilmesi sayesinde günümüzde LED teknolojisi sıklıkla tercih edilmeye başlamıştır. Özellikle düşük enerji tüketimi ve uzun ömürlü olması sayesinde avize modellerin de sıklıkla tercih edilmektedir. Farklı renk seçenekleri ile avizelerinde farklı renklerin bulunmasını isteyen kişilere kolaylık sağlamaktadır. LED lambalar yalnızca aydınlatma ürünleri olan avize ve projektörlerde değil sinyalizasyon, mimari aydınlatma ve televizyon, bilgisayar ve telefon gibi teknolojik aletlerin ekranları üretilirken kullanılmaktadır.

Bu içeriği puanlamak ister misiniz?
[Katılım: 0 | Puan Ortalaması: 0]

] }
Abone ol
Bildir

2 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
2
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x