Hayatınızı Değiştirecek 11 Akıllı Ev Sistemi

2
572

Teknolojinin baş döndüren hızına ayak uydurmak bazen güç olabiliyor. Hayatın hemen her alanında teknolojik gelişmeler akıllı ev sistemi konusunu gündeme getiriyor.

Akıllı ev sistemi olarak bilinen sistemler ile yaşam kalitemiz ve konforumuz bir hayli artmaktadır. İsterseniz gelin akıllı ev sistemlerinde hangi yenilikler ile bize kolaylıklar sağlanıyor, başlıklar halinde beraber inceleyelim.

blank
Akıllı ev sistemi

İşte karşınızda akıllı evlerde kullanılan 11 akıllı ev sistemi…

1. Su vanası kontrolü

Evde başımıza gelecek büyük sıkıntılardan biri de vana kaçaklarına bağlı olarak evimizin su altında kalmasıdır. Bunu önlemek için geliştirilen teknoloji ile vanada kaçak algılandığında otomatik olarak su akışı durmaktadır.

İsterseniz siren ile sesli uyarı ve tanımlanan numara ile ev sahibine mesajlı uyarı da mümkündür.

blank
Teknolojik evler

2. Doğalgaz kapama

Doğalgaz normalde renksiz ve kokusuz bir gazdır ancak kaçak esnasında fark edilmesi amacıyla koku ilavesi ile kullanıma sunulmaktadır.

Doğalgaz kaçaklarını algılayan sensörler sayesinde vanaya yerleştirilen akıllı ev teknolojisi uyumlu aparatlarla gaz kaçaklarında otomatik olarak gazı kesme sistemleri olası felaketleri önlemede önemli bir görevi yerine getirmektedir.

Akıllı evlere akıllı mobilyalar diyorsanız, dar alanlar için akıllı mobilya yazımı okumanızı öneriyorum.

3. Alarm sistemi

Alarm sistemlerinin temel görevi caydırıcılık ve uyarıdır. Akıllı ev sistemleri içerisinde önemli bir yere sahip olan alarm sisteminde tehlike anında yüksek desibelde ses çıkışı ve güçlü xenon ışık verilmektedir.

blank
Akıllı ev sistemleri

4. TV kontrolü

İnfrared kontrolü olarak da bilinen bu akıllı ev sistemi ile tv kontrolünün yanında diğer uzaktan kumandalı eşyalarınızı da dilerseniz tek kumanda ile kontrol etmeniz mümkündür.

Bütüncül bazı akıllı ev sistemlerinde telefonunuza yüklenen program sayesinde Tv’nin açılış ve kapanış saatlerini de programlayıp değiştirebilirsiniz.

5. Perde kontrolü

Perdelerin kalktığınızda açık olmasını istiyorsanız perde kontrolüne imkan sağlayan bir akıllı ev sistemi edinmelisiniz.

Tek dokunuşla tüm perdelerinizi kontrol edebileceğiniz gibi ayarladığınız saatlerde otomatik olarak da perde ve panjurlarınız açılıp kapanabilir.

blank
Akıllı evler

6. Kombi kontrolü

Dışarıdan eve geldiğinizde evin sıcacık olmasını kim istemez. Hem yakıt tasarrufu sağlayan hem de konfor üreten bu akıllı ev sistemi ile belirlediğiniz saatte kombiniz belirlediğiniz sıcaklığa erişebilecektir.

7. Klima kontrolü

Yaz mevsiminde eve geliş saatlerinize uygun olarak klimanın çalıştırılması ile ortamın istediğiniz sıcaklıkta kalması mümkün olacaktır. Bunun için uygun bir akıllı ev sistemi edinmeniz yeterlidir.

8. Gaz ve duman dedektörü

Ev kazalarının önemli bir bölümünü yangınlar oluşturmaktadır. Bu sebeple akıllı ev sistemleri içinde önemli bir yere sahip gaz kesme ve yangın dedektörlerini ihmal etmemenizi öneriyoruz.

blank
Teknolojik akıllı ev sistemleri

9. Aydınlatma kontrolü

İster gün ışığı kontrollü sensörler ile otomatik olarak isterseniz kendi belirlediğiniz saatlerde istediğiniz lambaların yanması akıllı ev sistemleri ile mümkün hale gelir.

10. Priz açıp kapama

Priz açıp kapama sistemleri ile dilerseniz güvenlik önlemi olarak prizlerdeki elektrikleri kontrol altında tutabilirsiniz.

11. Elektrik şalteri kontrolü

Yüksek elektrik akımlarından koruyan şalter kontrol sistemi ile dilediğiniz vakitte evin elektriğinin tamamen kesilmesini programlayabilirsiniz.

Daha önce kaleme aldığım akıllı ev sistemleri hakkında bilmeniz gerekenler yazımı da okumanızı öneriyorum.

Neden akıllı ev sistemi?

Yukarıda başlıklar halinde açıklamalarını verdiğimiz akıllı ev sistemleri için temel hedef güvenliktir. İkinci planda da insanların daha rahat yaşam konforuna sahip olmalarıdır.

Gelişen teknoloji ile artık tüm bu istekler bir arada sunulabilmekte ve daha mutlu ve huzurlu bireyler için insanların yaşam kalitesine katkı sağlanabilmektedir.

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here