Hayatımızı Kolaylaştıran Çevrimiçi Teknolojiler

Çevrimiçi teknolojiler pek çok yönden hayatımızı kolaylaştırır. Bazen bu 7Slots gibi bir sitede oyun oynayıp eğlenmek olur, bazen de dünyanın diğer ucunda yaşayan birine saniyeler içinde para gönderebilmek. Her halükârda, teknoloji gün geçtikçe gelişmeye ve yaşadığımız dünyayı değiştirmeye devam etmektedir. Bu anlamda, bazı teknolojiler gerçekten diğerlerinden daha etkili ve kullanışlıdır: onlar sayesinde günlük hayatımız çok daha kolay hale gelir. Bu makalede, hepimiz için en faydalı olduğunu düşündüğümüz teknolojileri listeliyoruz.

Hayatımızı Kolaylaştıran Çevrimiçi Teknolojiler
Çevrimiçi teknolojiler

5G Çevrimiçi Teknolojisi

Bu terimin sonundaki G harfi, “nesil” anlamına gelir. Diğer bir deyişle, 5G’nin asıl anlamı, beşinci nesil mobil ağ teknolojisi olmasıdır.

  • İlk cep telefonlarına 1. nesil (1G) adı verilmişti.
  • Daha sonra SMS teknolojisi geliştirildi ve bu özelliğe sahip telefonlara 2G adı verildi.
  • Dünya 3G teknolojisi ile buluştuğunda telefonlarımızla internete bağlanabildik.
  • 4G ile internet bağlantısı çok daha hızlı hale geldi.
  • 5G bu hızı daha da ileri götürüyor.

4G’nin indirme hızı saniyede 1 gigabit’tir. 5G ise saniyede 10 gigabit indirme hızı sunar. 5G’nin son kullanıcılar için en önemli faydası, bu teknolojinin yüksek frekanslar kullanması ve aynı nedenle çok yüksek bant genişliği sağlamasıdır. Altyapı nedeniyle fiber internet bağlantısının sağlanamadığı alanlarda 5G önemli bir alternatif olacaktır. Dolayısıyla kırsal alanlar ve kapsama alanı dışındaki yerlerde de fiber hızında internet elde etmek mümkün hale gelecektir. Bu teknoloji, tüm dünyayı kapsayan çok hızlı ve kablosuz internet erişimi vaat ediyor. Yaşadığınız binaya yer altından kablo çekilmesini beklemenize gerek kalmayacak: Fiber hızında internete kablosuz olarak ulaşabileceksiniz.

Zengin İletişim Servisleri

RCS (Zengin İletişim Servisleri), halihazırda bildiğimiz ve kullandığımız SMS ve MMS servislerine daha fazla özellik ekleyerek, mevcut herhangi bir mesajlaşma uygulamasından çok daha fazlasını sunmalarını sağlar. Onlar için SMS servislerinin yükseltilmiş versiyonu diyebiliriz. RCS hizmeti internet üzerinden çalışır ve özellikleri arasında bağımsız mesajlaşma, bire bir sohbet, grup sohbeti, içerik paylaşımı, dosya aktarımı, sesli posta, görüntülü mesajlaşma, ağ destekli kara liste, konum paylaşımı vb. bulunur. Avantajı, RCS’nin markaya veya platforma özgü olmamasıdır ve bu nedenle yaygın olarak kullanılabilir.

Bu teknolojinin diğer bir faydası da herkesi kapsamasıdır: Günümüzde her cep telefonunun SMS desteği bulunuyor ama WhatsApp gibi mesajlaşma uygulamaları daha verimli olduğu için kimse SMS kullanmıyor. RCS teknolojisi ise herkesin erişebildiği bir özelliğe WhatsApp gibi uygulamaların bile sahip olmadığı yenilikleri ekliyor: Artık arkadaşlarınız kullanıyor diye belirli bir uygulamayı kullanmak zorunda değilsiniz. Uygulamadan bağımsız olarak gelişmiş özelliklerle iletişim kurabileceksiniz. RCS teknolojisi şu anda bazı Samsung telefonları tarafından kullanılmaktadır ve yakında her cep telefonu bunu destekleyecektir.

Fintech Hizmetleri

Fintech (Finansal Teknoloji), finansal hizmetleri geliştirmek için teknolojiyi kullanan şirketlere verilen genel bir isimdir. Bu firmalar hayatımızı her anlamda kolaylaştırır. Örneğin geçmişte banka hesabı açmak için bir sürü evrakla banka şubesine gitmeniz gerekiyordu. Fintech’ler ise bunu nerede olursanız olun mobil uygulamalar üzerinden yapabilmenizi sağlar. Aynı zamanda akıllı telefonunuzu bir dijital cüzdana dönüştürebilir ve hesabınızdaki parayı dilediğiniz gibi harcayabilirsiniz.

Yeni nesil finansal hizmetler, pratiklik, fiyat avantajı, daha fazla hizmet seçeneği ve kişiselleştirilmiş bir deneyim sunuyor. Dünyanın neresinde olursanız olun, bankaya gitmenize gerek kalmadan cep telefonunuzu kullanarak para gönderebilir, ödeme alabilir ve hatta yatırım yapabilirsiniz. Birçok analist, Fintech hizmetlerinin yakın gelecekte geleneksel bankacılığın yerini alacağını düşünüyor. Bu bağlamda finans sektörünün kısa sürede köklü değişimler yaşayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Artık banka şubelerinde sıra beklememiz, ödeme yapmak için banka kartı kullanmamız veya “hesap cüzdanımızı” sürekli yanımızda taşımamız gerekmeyecek: Fintech teknolojisi, bunların hepsini ve daha fazlasını cep telefonunuza sığdırabilir.

Blokzinciri Teknolojisi

Blokzinciri (blockchain) teknolojisi, Fintech’in geleneksel bankacılığa yaptığı şeyin aynısını geleneksel “paraya” yapmak üzere. Şu anda cebimizdeki her para bir Merkez Bankası tarafından basılıyor ve kontrol ediliyor. Değeri üzerinde doğrudan bir kontrolümüz yok ve paramızı kullanmak için geleneksel bankacılık sisteminin bir parçası olmak zorundayız. Blockchain teknolojisi tüm bunları değiştiriyor: Artık Merkez Bankalarına ve normal bankalara ihtiyacımız yok. Bu teknolojide paranın basımı ve kontrolü kullanıcıların kendileri tarafından yapılmaktadır.

Blok zincirini devasa bir dijital veritabanı olarak düşünebilirsiniz. Madenciler olarak adlandırılan kullanıcılar bu veri tabanı için yeni para yaratırlar. Her işlem aynı veritabanında şifreli bir aktarım şeklimde gerçekleşir. Yani sadece 1’ler ve 0’lar yer değiştirir: Bir banka hesabınızın olması gerekmez. Geleneksel bankaların blockchain teknolojisinde yeri yoktur zira her işlem gizlidir, güvenlidir ve takip edilemez. Kripto para birimleri günümüzde bir nevi yatırım aracına dönüşmüş olsa da asıl amaçları bu değil: Hükümetler ve bankalar tarafından kontrol edilmeyen bir finans dünyası yaratmayı hedefliyorlar. Hepsinin bunu yapma potansiyeli var ve onları sanılandan daha kısa bir süre içinde “gerçek para” olarak kullanmaya başlayabiliriz.

Stream Servisleri

Stream, yani canlı yayın akışı teknolojisi, sanılanın aksine sadece Twitch gibi platformlarda kullanılmıyor. Yaygınlaşmasını bu tür platformlar sağlamış olsa da, stream teknolojisi bundan çok daha fazlasını vaat ediyor. Kullandığınız cihazın donanım gücünden bağımsız olarak herhangi bir konuda yapılan canlı bir yayını izleyebilir, o yayına katılabilir ve diğer katılımcılarla etkileşime geçebilirsiniz. Bunun sağlayacağı avantajlar son derece çeşitli: Dünyanın diğer ucundaki bir dağ kasabasında yaşayan öğrenciler, Harvard Üniversitesindeki bir profesörden gerçek zamanlı ders alabilir. Toplantılara katılmak için şirkete gitmek zorunda kalmazsınız. Veya, kısa bir süre önce gösterime giren filmleri evinizin rahatlığında saniyeler içinde izlemeye başlarsınız. Hangi amaçla kullanıyor olursanız olun, stream teknolojisinin hayatımızı kolaylaştırdığı tartışılmaz bir gerçek. Nedir kategorisindeki içerikler için bağlantıya tıklayın.

Yorum yapın