Akıllı Ev Aletleri ile Hayatı Kolaylaştırın!


İnsan yaşamı, teknolojinin ilerlemesiyle sanki daha hızlı geçmektedir. Akıllı ev aletleri ile zamanın nasıl akıp gittiğinin çoğu zaman farkında bile olamıyoruz. Geriye dönüp baktığımızda kaçırdığımız anlar, iyi kötü hatıralar yanımıza kar kalıyor.


Teknolojinin baş döndürücü bir şekilde ilerlediği bu dönemde yaşam kalitemizin artması ve kendimize, ailemize daha fazla zaman ayırabilmek için akıllı ev aletleri piyasaya hızlı bir giriş yaptı.

Bu giriş önce akıllı televizyonlarla başlasa da süratle diğer elektrikli ev aletlerine ve beyaz eşyalara da yayılmış görünüyor.


Ülkemizde henüz çok fazla yaygınlaşmayan bu aletlerin pazar payının giderek artması bekleniyor. Bu aletlerin akıllı ev teknolojisi ile de doğrudan ilgili olduğunu söylemekte fayda var.

İlginizi Çekebilir: Elektrikli şömine modelleri hakkında bilgi almak için tıklayın!


Akıllı Ev Aletleri Nelerdir?

Akıllı Ev Aletleri ile Hayatı Kolaylaştırın!

Sabahları yatağınızdan kalkmadan kahve makinenize komut vererek istediğiniz türde bir kahvenin hazırlanmasını ister misiniz?

Kulağa hoş gelen bu teklife hayır diyecek kimse yoktur sanırım. Akıllı kahve makineleri ile kablosuz bağlantı sayesinde uzaktan iletişim kurulabilir ve istediğiniz türden kahveleri komutlarla hazırlatabilirsiniz.


Bu komutlar için cep telefonu ya da tablet kullanmanız yeterlidir.

Smart adı verilen akıllı televizyonlar ile internete girebilir, sosyal medyadaki hesaplarınızı kontrol edebilir ve akıllı televizyonlar için üretilen uygulamaları çalıştırabilirsiniz.


Buzdolabınızın stok durumunun ne olduğunu, buzdolabınızda yeteri kadar sütün olup olmadığını eve gelmeden de öğrenebilirsiniz.

Bunun için buzdolabınızla mesajlaşmak yeterli olacaktır. Akıllı buzdolapları sayesinde insanlar artık eve gelmeden ihtiyacı olan gıdaları buzdolabından öğrenebilecekler.


Eviniz için ev elektroniği ürünlerinden tercih etmeden önce dekordiyon.com’daki kategoriyi ziyaret etmenizi öneririm.

Akıllı Ev Aletleri ile Hayatı Kolaylaştırın!

Elektrikli süpürgenizi en son ne zaman çalıştırdınız? Tarih ve saat bilgisi alarak hem temizlik düzeninizi kontrol edebilir hem de akıllı ev aletleri arasında yer alan süpürgenizi temizlik zamanı geldiğinde uyarması için programlayabilirsiniz.

Akıllı aletler arasında yer alan ve hayatımızı kolaylaştıran diğer bir ürün de akıllı fırındır.

Fırının da akıllısı mı olurmuş demeyin cep telefonunuzdan ulaşacağınız fırına talimat vererek ön ısıtma yapmasını sağlayabilirsiniz. Bu özellik, yemek pişirmede sizin işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Akıllı aletlerinin ortak kontrolü sayesinde tatile giderken hepsine tek bir komut verip enerji tasarrufu sağlayarak güvenli bir tatil geçirmenin mutluluğunu yaşarsınız. Yakın zamanda evlerimizin ayrılmaz bir parçası olacak gibi görünüyor.

Akıllı Ev Sistemleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İnsan hayatının kolaylaştırıldığı teknolojik ürünlerin her geçen gün çıtayı biraz daha yükselttiğini biliyoruz. Akıllı ev aletleri ve ev sistemleri teknolojik hayatın bize sunduğu nimetlerden biridir. Bu yazımızda bu sistemi enine boyuna incelemeye çalışacağız

Akıllı Ev Sistemleri Nedir?

Akıllı Ev Aletleri ile Hayatı Kolaylaştırın!
Akıllı ev ne işe yarar

Akıllı ev sistemleri, hırsızlığa karşı aktif caydırıcı olması ve enerji tasarrufu düşüncesiyle evin sensörler ve kameralar vasıtasıyla donatılması ve bunların bir düzenle kontrol edilebilmesi esasına dayanır.

Akıllı ev sistemlerinin en büyük özelliği çeşitli komutların üst üste ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi sebebiyle enerji tasarrufu ve güvenliği üst düzeyde sağlayabilmesidir.

Akıllı Ev Özellikleri

Akıllı Ev Aletleri ile Hayatı Kolaylaştırın!
Akıllı ev otomasyonu

Akıllı ev sistemleri de kendi içinde farklılıklar göstermektedir. Kontrol edilebilir evlerde, çeşitli kumandalar yardımıyla evdeki birçok özelliğin kontrol edilebilmesi söz konusudur.

Bu tip evlerde perdeler, ışıklar ve diğer cihazlar uzaktan kumanda ya da telefonla kontrol edilebildiği gibi odaya girince ışıkların yanması ya da perdelerin kapanması gibi özellikler sesli olarak veya el çırpması ile de kontrol edilebilir.

Programlanabilir evler kontrol edilebilir evlerden daha gelişmiştir. Bu evlerde tüm sistem ve cihazlar zamana göre programlanabildiği gibi çevredeki sensörler yardımıyla bilgi alıp tepki verebilir.

Bu tür evlerde, aydınlatma sistemi programlanabilir, ayrıca bu tür evler sensörler yardımıyla havanın karardığını anlar ve ışıkları yakar, yağmur yağarken sulama sistemini çalıştırmaz.

Bu evler programlama ile evde yaşayan insanların daha önceden girdiği eylem zincirine tepki verebilen evlerdir.

Akıllı Ev Fiyatları

Akıllı Ev Aletleri ile Hayatı Kolaylaştırın!
Akıllı ev sistemi

Akıllı ev fiyatları sadece oluşturulan sistemin teknolojik özellikleri ile ölçülmemektedir. Evin bulunduğu bölge ve evin diğer özellikleri de evin fiyatını belirleyen niteliklerindendir.

Akıllı evin kontrol edilebilir ve programlanabilir olması da fiyatı etkilemektedir. Evin bulunduğu bölgenin normal ev fiyatlarıyla akıllı ev sistemlerinin fiyatlarını değerlendirip bir fiyat belirlemek daha doğru olacaktır.

Akıllı Ev Otomasyonu Kullanan Evler

İster akıllı ev otomasyonu kullanan bir ev satın alın isterse mevcut evinizi akıllı ev sistemleri olan bir otomasyon sistemi ile donatın, her iki durumda da ihtiyaçlarınızı karşılayacak niteliklere sahip bir sonuca sahip olmalısınız. Aksi halde konfor, para, zaman kazanacak yerde bunları kaybetmek de mümkündür.

Akıllı Ev Sistemi 11 Özellik ile Hayatı Kolaylaştıracak!

Teknolojinin baş döndüren hızına ayak uydurmak bazen güç olabiliyor. Hayatın hemen her alanında teknolojik gelişmeler akıllı ev sistemi konusunu gündeme getiriyor. Akıllı ev sistemi olarak bilinen sistemler ile yaşam kalitemiz ve konforumuz bir hayli artmaktadır. İsterseniz gelin akıllı ev sistemlerinde hangi yenilikler ile bize kolaylıklar sağlanıyor, başlıklar halinde beraber inceleyelim.

Neden akıllı ev sistemi?

Akıllı Ev Aletleri ile Hayatı Kolaylaştırın!
Teknolojik evler

Yukarıda başlıklar halinde açıklamalarını verdiğimiz akıllı ev sistemleri için temel hedef güvenliktir. İkinci planda da insanların daha rahat yaşam konforuna sahip olmalarıdır.

Gelişen teknoloji ile artık tüm bu istekler bir arada sunulabilmekte ve daha mutlu ve huzurlu bireyler için insanların yaşam kalitesine katkı sağlanabilmektedir.

İşte karşınızda akıllı evlerde kullanılan 11 akıllı ev sistemi…

1.Su vanası kontrolü

Evde başımıza gelecek büyük sıkıntılardan biri de vana kaçaklarına bağlı olarak evimizin su altında kalmasıdır. Bunu önlemek için geliştirilen teknoloji ile vanada kaçak algılandığında otomatik olarak su akışı durmaktadır.

İsterseniz siren ile sesli uyarı ve tanımlanan numara ile ev sahibine mesajlı uyarı da mümkündür.

2.Doğalgaz kapama

Doğalgaz normalde renksiz ve kokusuz bir gazdır ancak kaçak esnasında fark edilmesi amacıyla koku ilavesi ile kullanıma sunulmaktadır.

Doğalgaz kaçaklarını algılayan sensörler sayesinde vanaya yerleştirilen akıllı ev teknolojisi uyumlu aparatlarla gaz kaçaklarında otomatik olarak gazı kesme sistemleri olası felaketleri önlemede önemli bir görevi yerine getirmektedir.

İlginizi Çekebilir: Akıllı evlere akıllı mobilyalar diyorsanız, dar alanlar için akıllı mobilya yazımı okumanızı öneriyorum.

3.Alarm sistemi

Alarm sistemlerinin temel görevi caydırıcılık ve uyarıdır. Akıllı ev sistemleri içerisinde önemli bir yere sahip olan alarm sisteminde tehlike anında yüksek desibelde ses çıkışı ve güçlü xenon ışık verilmektedir.

4.TV kontrolü

İnfrared kontrolü olarak da bilinen bu akıllı ev sistemi ile tv kontrolünün yanında diğer uzaktan kumandalı eşyalarınızı da dilerseniz tek kumanda ile kontrol etmeniz mümkündür.

Bütüncül bazı akıllı ev sistemlerinde telefonunuza yüklenen program sayesinde Tv’nin açılış ve kapanış saatlerini de programlayıp değiştirebilirsiniz.

5.Perde kontrolü

Perdelerin kalktığınızda açık olmasını istiyorsanız perde kontrolüne imkan sağlayan bir akıllı ev sistemi edinmelisiniz.

Tek dokunuşla tüm perdelerinizi kontrol edebileceğiniz gibi ayarladığınız saatlerde otomatik olarak da perde ve panjurlarınız açılıp kapanabilir.

6.Kombi kontrolü

Dışarıdan eve geldiğinizde evin sıcacık olmasını kim istemez. Hem yakıt tasarrufu sağlayan hem de konfor üreten bu akıllı ev sistemi ile belirlediğiniz saatte kombiniz belirlediğiniz sıcaklığa erişebilecektir.

7.Klima kontrolü

Yaz mevsiminde eve geliş saatlerinize uygun olarak klimanın çalıştırılması ile ortamın istediğiniz sıcaklıkta kalması mümkün olacaktır. Bunun için uygun bir akıllı ev sistemi edinmeniz yeterlidir.

8.Gaz ve duman dedektörü

Ev kazalarının önemli bir bölümünü yangınlar oluşturmaktadır. Bu sebeple akıllı ev sistemleri içinde önemli bir yere sahip gaz kesme ve yangın dedektörlerini ihmal etmemenizi öneriyoruz.

9.Aydınlatma kontrolü

İster gün ışığı kontrollü sensörler ile otomatik olarak isterseniz kendi belirlediğiniz saatlerde istediğiniz lambaların yanması akıllı ev sistemleri ile mümkün hale gelir.

10.Priz açıp kapama

Priz açıp kapama sistemleri ile dilerseniz güvenlik önlemi olarak prizlerdeki elektrikleri kontrol altında tutabilirsiniz.

11.Elektrik şalteri kontrolü

Yüksek elektrik akımlarından koruyan şalter kontrol sistemi ile dilediğiniz vakitte evin elektriğinin tamamen kesilmesini programlayabilirsiniz.

Bu içeriği puanlamak ister misiniz?
[Katılım: 0 | Puan Ortalaması: 0]
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x