Hangi Renk Dekorasyon? | Ev Dekorasyon Renkleri | Dekordiyon
perde siparişi


Hangi Renk Dekorasyon? | Ev Dekorasyon Renkleri

Ev dekorasyonunda her bir rengin farklı bir önemi ve ağırlığı var. Peki ya siz evde hangi renk dekorasyon seviyorsunuz? Renkler konusunda ne kadar bilgiye sahipsiniz? Bu konuları merak ediyorsanız bugünkü yazımı mutlaka okumalısınız.Renklerin gücüne inanmayan yoktur hele ki dekorasyon için. Tabiatta hemen hemen her şeyin rengi vardır. Renkler tıpkı sesler gibi frekansa sahiptir ve farklı bir enerji biçimidir. Renkler de ses gibi titreşim ve dalgalar sayesinde insan psikolojisini ve fizyolojisini değişik şekillerle etkileyebiliyor. Sizinle bu yazımda renkleri ve renklerin sunduğu etkileri paylaşarak ev dekorasyonunda hangi renkler kullanılmalı sorusunu cevaplandıracağım.

Dekorasyonda kırmızı rengin gücü

Dekorasyonda renk seçimi
Dekorasyonda renk seçimi

Kırmızı en düşük frekansı en uzun dalga boyuyla sıcak ve çarpıcı bir etki bırakması yönüyle epey farklıdır. Kırmızı renk dekorasyonda farklı mesajlar da verir. Mesela kırmızı renkler kullanılarak tasarlanan bir oturma odasında davetkar bir havadan söz etmek mümkündür. Aynı zamanda kırmızı renginde bir samimiyet havasını da hemen sezebiliriz. Evinizde sıcak, samimi ve davetkar bir o kadar da sevimli bir ev ortamı yaratmak isteyenler kırmızı rengi mutlaka kullanmalıdır.

Mor renk ile dekorasyon

Mor renk ile dekorasyon
Mor renk ile dekorasyon

Mor rengi, en yüksek frekansı ve kısa dalga boyuyla soğuk ve dinlendirici bir renktir. Özellikle sakin bir yaşam sürenlerin dinlendirici bir renk olan moru tercih etmesi gerekir. Evlenecek çiftler öncelikle renklerin anlamlarını ve evde kullanılan dekorasyon renklerinin sağladığı enerjiyi iyi bilmeleri evlerinde doğru yerde doğru rengin kullanımı açısından çok önemlidir.

Renklerin dekorasyonda dengesiEvli ya da evlenecek çiftlerde renk dengesi çok önemlidir. Mesela, karakter olarak renk uyumu sağlamış çiftlerle renkler konusunda zayıf olan çiftler arasında farklı tercihler söz konusu olabiliyor. Böyle durumlarda tavsiyem renkleri dengelemektir. Nasıl mı? Örneğin, mavisi çok yüksek bir karakter için karşı tarafta dengeleyici rengin kırmızı olması gerekir. Turuncu renk iki tarafta da olmaması eğlencenin ve neşenin biraz desteğe ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz. Bir başka örnek sarısı fazla olan bir karakterin tamamlayıcı rengi eflatundur.

Turuncu renk sıcak ve iştah açıcı bir renk olması sebebiyle daha çok yemek odaları ve mutfaklarda kullanılması uygunken mor ve mavi tonlarının dinlendirici etkisinden dolayı yatak odalarında tercih edilmesi gerekir.

Bugünkü yazımda sizlere renklerin saçtığı enerjiden ve ev dekorasyonunda nasıl bir renk stratejisi izlenmesi gerektiğinden bahsettim. Ayrıca renkler konusunda çiftlerin tercihleriyle renk karakterlerinin ölçümü ve renklerin nasıl dengelenmesi gerektiği konusunda bilgiler verdim. Sizler de hangi renk dekorasyon konusunda benimle fikirlerinizi paylaşabilir, ev dekorasyonu için farklı öneriler sunabilirsiniz.Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
5
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x