Halıfleks Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler | Dekordiyon
perde siparişi


Halıfleks Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Halı bütün yaşam alanları için vazgeçilmez bir tamamlayıcıdır. İlk çıkış amacı zemini sıcak tutmak olsa da parkenin hayatımıza girmesi ile daha çok dekorasyon amaçlı kullanılır hale gelmiştir. Dekorasyonu oluşturan en önemli parçalardan bir tanesi halı ürünüdür. Halı çeşitleri arasında bulunan halıfleks aslında duvardan duvara halı modelidir. Yıllarca herkesin bildiği aslında bilinen bir yanlıştır. Yani halıfleks bir ürün değil bir markanın ürettiği halı ürünüdür. Bu yazımızda herkesin tabir ettiği şekilde, halıfleks alırken dikkat edilmesi gerekenleri anlatacağız.Halıfleksin dekorasyonda yeri

Otel odası, toplantı salonu, ev gibi yaşam alanlarında çok kullanılan duvardan duvara halı ürünlerini seçerken dekorasyon stili ile uyum göstermenize öncelik vermek en doğrusu olacaktır.  Dekorasyonda önemli bir yer kaplayan halı çeşitleri kullanım amacına göre seçilmeli ve dekorasyon ile bütünlük sağlamalıdır. Yani seçtiğiniz desen, halının kalitesi, modeli ve kesimi kullanılacak alan ile bir bütün içinde olmalıdır.

Halıfleks seçimi için birkaç ipucu

Nurteks halı fleks modelleri
Nurteks halı fleks modelleri

Özellikle otel halısı olarak duvardan duvara bir halı kullanacaksanız belirleyici iki kriter çok önemlidir. Üzerinde çok yoğun bir trafik olacaksa mutlaka iplik ağırlığı yüksek olan bir halı seçmelisiniz. Ve leke tutmama, alev almama gibi teknik özelliklerle donatılmış bir halı seçimi sizi uzun vadede kazançlı hale getirecektir.

Yine seçtiğiniz halının antibakteriyel, antistatik, leke tutmayan, alev almama özelliğine sahip bir halı olması da sizi olumlu anlamda etkileyecektir. 

Halıfleks modelleri nasıl seçilmelidir?

Halıfleks modelleri çok sayıda alternatifi içerisinde bulundurur. Asıl adı duvardan duvara halı olan bu ürünleri seçerken çok sayıda desen ve renk seçeneği önünüzde olacaktır.Yoğun kullanım alanları için kalın halıfleks seçimi yapmalısınız. Özellikle otel halılarında servis arabası, temizlik arabası, bavullar gibi halının üzerinde sürekli yoğunluk ve ağırlık oluşturacak etkenlerin halıya zarar vermemesi ve uzun süre kullanım için sık dokunmuş, kalın bir halı tercih edilebilir.

İhtiyacınıza uygun halının teknik bilgilerini belirledikten sonra sıra modeline gelmektedir.

  • Halıfleks seçiminde model seçimini dekorasyon renklerine göre yapmalısınız.
  • Desenli perde veya tekstil ürünleri, duvar kağıdı kullanacaksanız halıda tek renk ve daha az belirgin desenli modelleri tercih edebilirsiniz.
  • Açık renk halı modelleri her zaman alanı daha büyük gösterecektir.
  • Mobilyalar açık renk ise orta ton veya koyu tonlarda halı tercihi yapılabilir.
  • Açık renk halı modelleri için benzer tonlarda desenler halıya daha lüks bir görünüm kazandırır.
  • Seçtiğiniz halı modelleri tüm mobilya ve tekstil ürünleri ile bir bütün içinde olmalıdır.

Siyah halı fleks kullanımı

Halı fleks modelleri nasıl seçilir
Halı fleks modelleri nasıl seçilir

Siyah halıfleksi desenli veya düz renk olarak seçebilirsiniz. Siyah halı bulunduğu alanı daha küçük göstereceği için büyük alanlarda veya açık renk duvarları olan bir alanda kullanılması tavsiye edilmektedir. Siyahın yoğun olması o alanı olduğundan dar gösterecektir.

Siyahın lüks ile eşleşmiş olması, onu vazgeçilmezler kategorisine koyuyor. Duvardan duvara halıda da kullanılan duvardan duvara halı için açık renk mobilyalar veya yoğun bir aydınlatma kullanılabilir. Özetle siyah duvardan duvara halı, açık renk duvarlara ya da mobilyaya sahip alanlarda kullanılması için ideal bir seçenektir.

Halı fleks fiyatları neye göre belirlenir?

Halıfleks fiyatları kullanılan ipliğin kalitesi, dokuma sıklığı, halının m2’deki ağırlığı, dokuma tekniği, nakliye ücretleri de göz önüne alınarak belirlenir. Yine m2 sayısı da halının fiyatlarını etkilemektedir. Halı alırken tüm teknik özellikleri ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmalısınız.Duvardan duvara halı ürünü alırken kullanım amacını belirleyin. Amacına uygun seçilen bir halı uzun ömürlü olacaktır. Yine temizlik ve bakımının, belirlenen periyotlarda gerçekleştirilmesini sağlayın.Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x