perde siparişi

Halıdan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?(Videolu)Sitemizde nasıl yapılır kategorisinde sıklıkla sorulan sorular arasında yer alan halıdan oje lekesi nasıl çıkar, kurumuş oje lekesi halıdan nasıl çıkar ya da halıya dökülen kurumuş oje nasıl çıkar gibi soruların yanıtlarını bulabileceğiniz bir yazı hazırlamak istedik.El ve ayak tırnaklarına oje sürmek hanımların en büyük zevklerinden biridir. Yalnız bazen ayak tırnaklarına oje sürmek isterken kaza ile oje kutusu devrilmekte bu durum da halıda oje lekesi oluşmasına sebebiyet vermektedir. Böyle durumlarda hemen müdahale şarttır.

Kurumuş oje lekesi nasıl çıkar

Öncelikle oje lekesi kurumadan işlem yapmak ve halıdaki oje lekesinden kurtulmak daha kolaydır. Bu noktada oje halıya döküldüyse hemen müdahale etmelisiniz. Oje lekesinin kuruması halıdan leke çıkarma işlemini zorlaştıracaktır.

İlginizi Çekebilir: Daha farklı bir leke olan tükenmez kalem lekesi için bağlantıya tıklayabilirsiniz.Kurumuş oje lekesi halıdan nasıl çıkar?

Oje lekesi henüz yeni döküldüyse ve oje lekesi kurumadıysa kağıt havlu yardımıyla halı üzerindeki oje fazlalıklarını alın. Yalnız çok  bastırmadan almaya çalışmanız çok önemli.

Kurumuş oje lekesi halıdan nasıl çıkar

Eğer oje lekesi çok fazla varsa halıdaki lekeleri artırmamak için kağıt havlu değiştirmenizi öneriyorum. Halıdaki oje lekesi kurumuşsa sıcak su yardımı ile halıdaki oje lekesini nemlendirmeniz gerekiyor.

Kurumuş oje lekesine sıcak su

Boş sprey kutunuz varsa içine koyacağınız sıcak su ile halı üzerine leke sıcak suya doyuncaya kadar püskürtme işlemini yapın ve 5 dakika kadar o şekilde bekleyin.Evde sprey şişe bulunmuyorsa ütüden faydalanabilirsiniz. Ütünün ayarını en yükseğe getirin ve buhar vermesini sağlayın. Halıdaki oje lekesi üzerine gelerek lekenin boyutuna göre 5-10 defa leke üzerine buhar püskürtün. Buradaki amaç lekeyi yumuşatmaktır.

Kurumuş oje lekesine buharlı çözüm

Oje lekesi nasıl çıkar tabii ki sirke ile. Oje lekesinin büyüklüğüne göre yarım çay bardağı sirkeyi leke üzerine dökerek yaklaşık 5 dakika kadar bekleyin. Üzerine yine sprey şişe ile sıcak su ya da ütü buharı vermek suretiyle bu işlemi tekrarlayın.

İlginizi Çekebilir: Yeri gelmişken ütünüzde kireç sorunu varsa, ütü kireci nasıl temizlenir isimli konuyu okuyabilirsiniz.
En son bulaşık süngeri yardımıyla halıdaki su ve sirkeyi bastırarak fazla suyu almaya çalışın. Lekenin durumuna göre bu işlemleri tekrarlayın.

Kurumuş oje lekesine son

Evde varsa cam sil ile halının en son temizleme işlemini yapın. Bir havlu yardımıyla kurulamaya çalışın.

İşlemleri titizlikle yaptığınızda halıdaki oje lekesinden kurtulduğunuzu göreceksiniz.

Kurumuş oje lekesini çıkarırken dikkat!

En çok yapılan hatalardan biri olan halıdaki oje lekesini kazımaktır. Bu işlemi yapmak lekeyi halıya yedirmek olacağı için mutlaka kaçınılması gereken bir uygulamadır.

İlginizi Çekebilir: Merak edenler için sararan halı nasıl temizlenir bağlantısına tıklayarak fikir sahibi olabilir.

Halıdaki oje lekesini nemli tutmak başarılı olmak için çok önemli. Yukarıda belirtilen işlemleri yaparken ilk hedefimiz oje lekesini nemli tutmak olmalıdır.

Halı üzerine herhangi bir işlem yapmadan farklı bir yerde yapılacak işlemi test etmelisiniz. Bunu yapmadığınız takdirde halınıza zarar verme ihtimaliniz ortaya çıkabilir.

İlginizi Çekebilir: Halı üzerindeki kedi köpek tüyü temizleme önerileri için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

MUTLAKA OKUYUN:  Mutfak Dolabı Ölçüsü: Mutfak Dolabı Ölçüsü Nasıl Alınır?


Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin


1
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x