Evde Halı Tertemiz Nasıl Yıkanır?(Videolu)


Bu yazımda sizlere evdeki halı tertemiz nasıl yıkanır detaylı bir şekilde bahsedeceğim. Kışlık halıları kaldırıp yazlık halılar serme vakti geldi. Ve halıları kaldırılmadan önce temizlenmesi gerekir. Halılarınızın halı temizleme firmalarına vermeyip kendiniz de evde yıkayabilirsiniz. Özellikle de dokuma halıların temizliği özen gerekmektedir halılarınızı kendiniz evde yıkayacaksanız halıların daha uzun ömürlü olmalarını sağlayacak yıkama önerilerine dikkat etmelisiniz.


Halılarınızı evde yıkamaya karar verdiyseniz bu işlem için banyonuzu ya da balkonunuzu kullanabilirsiniz. Daha önce detaylı bir şekilde başka fikirler verdiğim evde halı temizliği yazımı da okuyabilirsiniz.

Halı yıkarken dikkat edilmesi gerekenler neler?

Evde Halı Tertemiz Nasıl Yıkanır?(Videolu)
Halı yıkarken dikkat edilmesi gerekenler

Halıları yıkarken dikkat etmeniz gereken ilk unsur deterjan seçimidir. Bazı halı yıkama firmalarının halı yıkarken şampuan kullandıkları görülmektedir.


Şampuan halıların renklerine zarar verir. Özelikle de yün ve kök boyalı halılarda deterjan seçimi önemlidir.

Halıları yıkarken deterjan yerine ev sabunu ya da arap sabunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Arap sabunu kullanırsanız durulaması da kolay olur.


Halılarınızın uç kısmındaki saçakların makine ile temizlemek yerine fırça yardımıyla temizleyin.

Halının üst kısmını yıkadıktan sonra alt yüzeyi de mutlaka yıkayın. Sıvı maddelerin örneğin çay, kola, meyve suyu, vb. maddelerin dökülmesiyle oluşan lekeler halının alt kısmına da geçmiş olabileceği için koku yayabilir.


Halılarınızı bol suyla durulayın duruladığınız zaman kalan deterjan artıkları halının yıpranmasına sebep olur. Bu nedenle halı bol su ile durulanmalı.

Halıyı yıkadıktan sonra durulamadan önce yumuşak bir dokuya sahip olur. Halıları güneşli bir havada değil de gölgeli bir yer tercih etmelisiniz.


Doğrudan gelen güneş ısınları halıya zarar verir. Halılarınızı daha uzun ömürlü kullanabilmek İstiyorsanız yıkama önerilerine dikkat edin.

Halıdaki kedi köpek tüyü nasıl temizlenir?

Evde Halı Tertemiz Nasıl Yıkanır?(Videolu)
Halıda kedi tüyü temizleme

Çok sevdiğimiz ve ailenin bir parçası olan sevimli dostlarımız kedi ve köpekler oturdukları yerlerde tüylerini bırakıyorlar. Bu tüyleri temizlemek de size düşüyor.


Kedi ve köpeğin tüy bıraktığı yer halılardır. Halılarda çok fazla tüy toplar.  Bu tüylerde kurtulmak için pratik yöntemler bilmelisiniz.

İlginizi Çekebilir: Daha önce kaleme aldığım kedi köpek tüyü temizleme yazımı da inceleyebilirsiniz.

Sünger bop ile temizlik

Mop temizleme bezi az ipli halılar için uygundur. Daha çok tüylü halılar için bu yöntem önerilmez.

Malzemeler:

  • Mop
  • Sprey şişe
  • Su
  • Elektrik süpürgesi

Halıyı elektrikli süpürgeyle iyice süpürün. Sprey şişesine koyduğunuz suyu iyice püskürtün, yeri iyice silin, Eğer evinizde mop yoksa fırçalan da yapabilirsiniz. Topladığınız kedi ve köpek tüylerini makineyle çekin.

Yumuşatıcı ile temizleyin

Malzemeler:

  • Sıvı Kumaş yumuşatıcısı
  • Su
  • Sprey Şişe
  • Elektrikli Süpürge

Sprey şişeye 3 su bardağı su 1 çay bardağı yumuşatıcı koyun ve karışımı yaptıktan sonra halıya sıkın. Ve kurumaya bırakın. Ardından da süpürün, yumuşatıcı tüylerin daha kolay süpürülmesini sağlayacak.

Karbonat ile temizleyin

Malzemeler:

  • Karbonat
  • Elektrikli süpürge

Karbonatın paketini açın sonra halının her yerine serpin. Serptikten sonra 2 / 3 dakika bekleyin. Bekledikten sonra halınızın üzerine elektrikli süpürge ile iyice süpürün.

Bu yöntem kokuyu da engeller. Bu yöntemi kullanarak halınızdaki istenmedik tüylerden kolayca kurtulabilirsiniz.

Sizlere bu yazımda halı tertemiz nasıl yıkanır birçok yöntemden bahsettim. Sevdiklerinizle yazımı paylaşarak onların da bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.

Bu içeriği puanlamak ister misiniz?
[Katılım: 1 | Puan Ortalaması: 1]
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x