Halattan Raf Yapımı

0
1228

Evinizi doğal ve kendi yaptığınız ürünlerle donatmayı gaye edindiyseniz halattan raf yapımı konusu sizin için alternatif fikirler üretebilir. Oldukça basit malzemeler ile yapabileceğiniz halattan raf ile evinize hem dekoratif bir keyif hem de oldukça kullanışlı bir ürün kazandırmış olacaksınız.

halattan-raf

Halattan raf için gerekli malzemeler

Konumuzun başlığından da anlayabileceğiniz üzere öncelikle gerekli malzeme halat başka yerlerde kalın urgan olarak da kullanılabilir aklınız karışmasın. Yaklaşık 4-5 metre almanız yeterli olacaktır. Kalın olmasına özen gösterin ki dekoratif olarak hoş bir görüntü ortaya çıksın.

Diğer malzememiz marangozdan istediğiniz renkte hazırlatabileceğiniz MDF ya da suntadan tasarlanabilecek ahşap levha. Bu hazırlanacak levhanın ölçülerini evinizde konumlandıracağınız yere göre en ve uzunluk hesaplamalarıyla en az en 20 cm uzunluk ise 50 cm olacak şekilde düşünebilirsiniz.

Marangozdan MDF levhaların köşelerini halat geçecek şekilde delmesini istemeniz halattan raf yapımı konumuzun inceliklerinden diyebiliriz.

Fikir vermek adına aynı ölçülerden 3 ya da 4 adet MDF levha hazırlamanız işlemler için işinizi kolaylaştıracaktır.

Birçok renkte hazırlayabileceğiniz bu levhaları evinizin dekorasyonuna uygun düşecek şekilde düşünebilirsiniz. Benim size önerebileceğim en güzel renk kahve ve tonları olacaktır.

raf-yapmanin-incelikleri

Halattan raf nasıl yapılır?

Gereken malzemeleri hazırladıysanız sıra geldi, halattan raf uygulamasına başlamamıza. Almış olduğunuz halatı istediğiniz uzunluğa göre eşit 4 parçaya bölün ve uç kısımlarını püskül püskül yapacağınızı unutmayın.

Daha sonra MDF levhaların köşelerinden halatları geçirin ve levhaları geçirdiğiniz kısımlarda sarkma olmaması için küçük bir odun parçasından yararlanarak levhayı halata sabitleyin. Bu şekilde 3 yapa 4 levhayı da konumlandırdığınızda halattan rafın son işlemlerine ulaşmış oluyoruz.

Burada rafı asmak için üst kısmına özen gösterin. Evinizin duvarına asacak şekilde tasarlayın. Son olarak da alt kısma çıkarmış olduğunuz halatların sarkan kısımlarını püskülleştirin. Unutmayın ne kadar püskül o kadar şık bir raf tasarımı ortaya çıkacaktır. Güzel günlerde kullanmanız dileğiyle…

halattan-raf-olur-mu

Sizler de aklınızdaki fikirleri sitemizin yorum alanından ziyaretçilerimizle paylaşabilir, farklı tasarımlar konusunda bilgiler sunabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here