Gardırop Düzenleme En İyi Nasıl Yapılır?


Günlük hayatta gardırobu o kadar yoğun kullanıyoruz ki belirli bir zaman sonra çok fena dağılabiliyor. Bu durum “Gardırop düzeni nasıl olmalı?” , “Gardırop düzenleme nasıl yapabilirim?” sorularını gündeme getiriyor. Şimdi sizlere gardıropta düzen sağlamanın yollarını anlatmak istiyorum. Gardırop düzenleme sanatı diye bir şey de var bence… 🙂


YouTube video

Gardırop Düzenleme Sanatı

Özellikle bayanların düzenli olmasını istediği gardıropların dağınık olması kıyafet kombinleri belirlemede ve hazırlanmamızda olumsuz etkiler oluşturacaktır. Dağınık bir gardıroba sahipseniz kafanız da muhakkak karışacaktır. Gardırop düzenleme için öncelikle gardırobumuzda yer alan kıyafetlerimizi iki bölümde değerlendirmemiz gerekir.

Gardırop Düzenleme En İyi Nasıl Yapılır?

Üzerimize uyan kıyafetleri bir bölüme üzerimize uymayan kıyafetleri de başka bir bölüme ayırmalıyız. Ayrıca gardırobumuzda acil durumlar için bize yakışan bir iki kombini muhakkak el altında tutmalıyız.


Gardırop düzenleme için uymamız gereken kurallardan biri de rafların doğru kullanımıdır. Raflarda çok fazla boşluk kalmadan yapacağımız düzenlemeler ile gardırop raflarını doğru bir şekilde kullanabiliriz. Gardırop raflarının enlerinin çok fazla uzun olması istenmez. Enleri çok uzun olan rafları düzenlerken koyduğumuz kıyafetler arasında boşluklar kalacağı için rafları tam anlamıyla değerlendirmemiş oluruz.

Gardırop Düzenleme En İyi Nasıl Yapılır?

Gardırop raflarında doğru bir düzenlemenin bir başka önemli noktası da rafların ayarlanabilir olmasıdır. Rafların çok yüksek olması sebebiyle arada boşluklar kalacağı için dolap hacmini doğru bir şekilde değerlendirmek mümkün olmayacaktır. Raflarınızın arasında ya da raf içinde boşluk kalıyorsa bu bölümleri değerlendirmek için şal, eşarp, fular ve aksesuarlarımızı koyduğumuz bir kutuyla bu alanları doldurabiliriz.


Gardırop içinde kullanacağınız raylı depolama sistemleri özellikle dağınıklıktan kurutulamayan bayanlar için idealdir. Bu sistemlerde raylı ve çekmeceli raflara temel olarak hangi kıyafetleri koyacağınızı belirledikten sonra bu uygulama, iç düzen olmasa dahi gardırobunuzun derli toplu görünmesini sağlayacak ve gardırop düzenleme için sizi yormayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Yerden Gelen Soğuk Nasıl Kesilir? | %100 Çözüm

Aynı tip askıların ve aynı tip kutuların gardırop içinde kullanılması gözleri yormaz ve gardırop düzenleme için size avantaj sağlar. Tüm kadınların ortak noktalarından biri de ayakkabılardır. Peki, ayakkabı düzenleme nasıl yapılmalı hiç düşündünüz mü?


İlginizi Çekebilir: IKEA gardırop modelleri ve fiyatları içeriği ile ilgili tıklayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Gardrop İçi Düzenleyiciler

Son dönemde gardırop düzenleme için bize yardımcı olacak küçük ama işlevsel birçok ürün piyasaya sunulmuştur. Yapı marketlerde kolaylıkla bulacağınız bu ürünlerden en çok dikkat çekenleri akıllı askı modelleridir. Beş katlı ve ikili olanlarından dolap içinde size daha fazla kıyafet koymanızı sağlayacak askı sihirbazına kadar birçok ürün işinizi kolaylaştıracaktır.


Gardırop Düzenleme En İyi Nasıl Yapılır?

Gardırop içindeki çekmecelerinizi bölümlemek isterseniz çekmece bölümleme aparatı ile bunu kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Dolap içi çoraplıklar, şal askıları da çokça tercih edilen gardırop düzenleyici materyallerdir.

Gardırop düzeni için birbirinden güzel farklı fikirler için aşağıdaki önerilere de bir göz atın derim!


1.Artık kullanmadığınız kıyafetlere veda edin!

Gardırop Düzenleme En İyi Nasıl Yapılır?

Her zamanki gibi işe fazlalıklardan kurtularak başlamakta fayda var. Biz bayanların birçok kıyafeti ve bu kıyafetlerle birlikte kullandığı eşyaları olabilmektedir. Artık gerçekten kullanmadığınız kıyafetleri bekletmeye bir son verin ve gardırobunuzun rahatlaması için biraz zaman harcayın. Üstelik fazla eşyaları ihtiyaç sahiplerine ulaştırarak onların da yüzünü güldürmeniz çok güzel bir davranış diye düşünüyorum.

Kendinize şu soruyu sormanızı faydalı görüyorum: Daha çok ne tür kıyafetler kullanıyorum?

Bu soruyu samimi bir şekilde cevaplandırdığınızda tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu kestirebileceksiniz. Genellikle elbise mi, yoksa etek-pantolon mu kullanıyorum sorusundan başlayabilirsiniz. Bu ve buna benzer sorularla neye ihtiyacınız olduğunu rahatlıkla belirleyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Duşakabin Temizliği Önerileri 2023

2.Askı ve raf sistemlerini kullanın!

Gardırop Düzenleme En İyi Nasıl Yapılır?

Şık bir gardırobunuz var ancak içinde yeteri kadar raf ve askı sistemi barındırmıyorsa çok sıkıntı çekeceğinizi peşinen söylemek isterim. Peki, o halde ne yapmalısınız?

Oturduğunuz ev size aitse yaptıracağınız özel kesim raf ve askı sistemleri işini oldukça kolaylaştıracaktır. Hali hazırdaki gardırobunuz için ise ilave raf ve askı sistemlerini hemen hemen tüm marangozlar yapabilir.

3.Askı ve kutu kullanımını üst seviyeye çıkarın!

Gardırop Düzenleme En İyi Nasıl Yapılır?

Askı ve kutu kullanmak düzenli aynı zamanda işlevsel bir gardırop için vazgeçilmez yardımcılardır. Özellikle dolap içinde aynı şekil ve tarzda kullanacağınız askı ve kutular kullanım kolaylığı sağlayacaktır.

Kullanmayı planladığınız kutular raf ölçülerinize göre olmalı ki yerleşim kolaylığı sağlasın. Raf aralıklarını ve kutu yüksekliklerini doğru planlamanız yararınıza olacaktır. Kullanmayı planladığınız kutular şeffaf olursa hem içini açmadan görme imkanı tanır hem de daha nezih bir görüntü sağlayarak ferah bir gardırop düzeni oluşmasına yardımcı olabilir.

Dolap içi organizer yapımı için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

4.Hazır organizerler iş görebilir

Gardırop Düzenleme En İyi Nasıl Yapılır?

Dolabınızı mobilyacıda herhangi bir işleme maruz bırakmak istemiyorsanız, hazır askı ve dolap içi organizerler işinizi görebilir. Örnek vermek gerekirse duvar tipi organizer ile enteresan bir şekilde yer kazanmanız mümkün olabilir. Gardırop düzeni için organizerler BİM, A101 gibi hemen hemen tüm il ve ilçelerdeki mağazalarda bulabileceğiniz şeyler. Daha profesyonel şeyler ararsanız IKEA’dan da güzel ürünler bulmanız mümkün.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Küçük Banyo Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

5.Kıyafetleri kullanım sıklıklarına göre sıralayın!

Gardırop Düzenleme En İyi Nasıl Yapılır?

İyi bir gardırop düzeni için sık kullandığınız kıyafetlerin daima ulaşabileceğiniz en yakın yerde olmasıyla mümkündür. Çünkü sıklıkla kullandığınız eşyalar dolabınızı en rahat kullanabileceğiniz alanda olacak ki dolabınız düzenli kalabilsin. Diğer türlü ulaşılamaz alanlara koyulan kıyafetleri almanız için başka kıyafetleri de yerinden etmeniz gerekebilir.

Sizin de kendinize özgü gardırop düzeni çözümleriniz var mı? Bizimle paylaşarak fikir alışverişinde bulunmak isterim.

Bu içeriği puanlamak ister misiniz?
[Katılım: | Puan Ortalaması: ]
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x