Gardırop Düzeni için Hayat Kurtaran 5 Kritik Öneri

4
451

Aranılan eşyanın hemen bulunduğu, kapaklarının açıldığında insanın içini rahatlatan düzenli bir dolabı kim istemez ki?

Yaşam alanlarının darlığı veya gardırobun yetersizliği gibi birçok sebep çoğu zaman eşya ve kıyafetlerin üst üste olmasına neden olmaktadır. Bu durum gardıropların düzensiz olmasına kısaca mekanın karmaşık görünmesine neden oluyor, öyle değil mi?

gardirop-duzenlenme-onerileri-4

Şu durumla da karşılaşmadım değil, bazen de yaşam alanı son derece geniş oluyor ancak bu seferde yeterince dolap içi düzen sağlanmadığı için başka türlü karmaşalar oluşabiliyor.

gardirop-duzenlenme-onerileri-9

İyi bir gardırop düzeni için neler yapılabilir?

Ben bugün sizlere bu tarz karmaşalara son verecek gardırop düzeni için hayat kurtaran 5 kritik öneri konusundan bahsedeceğim. Artık kapaklar açıldığında üzerimize düşen kıyafetler yerine düzenli ve aradığımızı bulabileceğimiz gardırop düzeni sağlayacağız sizlerle birlikte.

gardirop-duzenlenme-onerileri-2

1. Artık kullanmadığınız kıyafetlere veda edin!

Her zamanki gibi işe fazlalıklardan kurtularak başlamakta fayda var. Biz bayanların birçok kıyafeti ve bu kıyafetlerle birlikte kullandığı eşyaları olabilmektedir. Artık gerçekten kullanmadığınız kıyafetleri bekletmeye bir son verin ve gardırobunuzun rahatlaması için biraz zaman harcayın. Üstelik fazla eşyaları ihtiyaç sahiplerine ulaştırarak onların da yüzünü güldürmeniz çok güzel bir davranış diye düşünüyorum.

Gardırop düzeni öncesi kullanılmayan eşyalar ile vedalaşma zamanı yazımı okumadan kıyafetlerinizle vedalaşmayın! 🙂

Kendinize şu soruyu sormanızı faydalı görüyorum: Daha çok ne tür kıyafetler kullanıyorum?

Bu soruyu samimi bir şekilde cevaplandırdığınızda tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu kestirebileceksiniz. Genellikle elbise mi, yoksa etek-pantolon mu kullanıyorum sorusundan başlayabilirsiniz. Bu ve buna benzer sorularla neye ihtiyacınız olduğunu rahatlıkla belirleyebilirsiniz.

gardirop-duzenlenme-onerileri

2. Askı ve raf sistemleri

Şık bir gardırobunuz var ancak içinde yeteri kadar raf ve askı sistemi barındırmıyorsa çok sıkıntı çekeceğinizi peşinen söylemek isterim. Peki, o halde ne yapmalısınız?

Oturduğunuz ev size aitse yaptıracağınız özel kesim raf ve askı sistemleri işini oldukça kolaylaştıracaktır. Hali hazırdaki gardırobunuz için ise ilave raf ve askı sistemlerini hemen hemen tüm marangozlar yapabilir.

gardirop-duzenlenme-onerileri-8

3. Askı ve kutu kullanımı

Askı ve kutu kullanmak düzenli aynı zamanda işlevsel bir gardırop için vazgeçilmez yardımcılardır. Özellikle dolap içinde aynı şekil ve tarzda kullanacağınız askı ve kutular kullanım kolaylığı sağlayacaktır.

Kullanmayı planladığınız kutular raf ölçülerinize göre olmalı ki yerleşim kolaylığı sağlasın. Raf aralıklarını ve kutu yüksekliklerini doğru planlamanız yararınıza olacaktır. Kullanmayı planladığınız kutular şeffaf olursa hem içini açmadan görme imkanı tanır hem de daha nezih bir görüntü sağlayarak ferah bir gardırop düzeni oluşmasına yardımcı olabilir.

gardirop-duzenlenme-onerileri-5

4. Hazır organizerler iş görebilir

Dolabınızı mobilyacıda herhangi bir işleme maruz bırakmak istemiyorsanız, hazır askı ve dolap içi organizerler işinizi görebilir. Örnek vermek gerekirse duvar tipi organizer ile enteresan bir şekilde yer kazanmanız mümkün olabilir. Gardırop düzeni için organizerler BİM, A101 gibi hemen hemen tüm il ve ilçelerdeki mağazalarda bulabileceğiniz şeyler. Daha profesyonel şeyler ararsanız IKEA’dan da güzel ürünler bulmanız mümkün.(IKEA alışveriş için tıklayın.)

gardirop-duzenlenme-onerileri-7

5. Kıyafetleri kullanım sıklıklarına göre sıralayın

İyi bir gardırop düzeni için sık kullandığınız kıyafetlerin daima ulaşabileceğiniz en yakın yerde olmasıyla mümkündür. Çünkü sıklıkla kullandığınız eşyalar dolabınızı en rahat kullabileceğiniz alanda olacak ki dolabınız düzenli kalabilsin. Diğer türlü ulaşılamaz alanlara koyulan kıyafetleri almanız için başka kıyafetleri de yerinden etmeniz gerekebilir.

Sizin de kendinize özgü gardırop düzeni çözümleriniz var mı? Bizimle paylaşarak fikir alışverişinde bulunmak isterim.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here