Fırın Temizliği Nasıl Yapılır?

0
1538

Ev hanımlarının temizlemekten bıktığı, ama mutfakta da önemli yardımcısı ve mutfağın tasarım olarak tamamlayıcısı olan fırınları temizlemek artık çok kolay. Fırın temizliği insanların gözünü korkutur. Aslında kurumuş yağ lekeleri, yemek artıkları, yapışmış kirler bunları çıkarmak gerçekten de marifet ister.

Günümüzde kimya teknolojisinin gelişmesiyle birçok firma ar-ge yatırımı sayesinde çok farklı temizlik ürünleri çıkarıyorlar. Bu ürünlere marketten çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Çoğunlukla yağların da temizlendiğini görürsünüz.

Fırın temizliği püf noktaları
Fırın temizliği püf noktaları

Peki, bu ürünlerin sağlığımıza zararları var mıdır?

Diye hiç düşündünüz mü?

Evet, maalesef bu ürünler içerdiği toksik, solvent ve asit gibi sağlığa doğrudan zararlı maddeler ile temizlik yaparken sağlığımızı tehdit ediyor.

Fırın temizlemenin pratik yolları

Fırın temizliği için kullanılan kimyasal maddeler özellikle sprey şeklinde püskürtülerek kullanılır. Ev hanımları bu püskürtme sırasında hava yolu ile bu kimyasalı alıyor. Bu da birçok hastalığa davetiye çıkarır.

Bunun için kimyasal temizleyicilerden ziyade evden yaptığımız doğal temizleyicileri kullanmakta fayda var. Fırın yağları ve lekeleri gibi zor kirleri bile temizleyecek doğal formüller var. Nasıl mı?

Fırın temizliğinde limon sirke karbonat
Fırın temizliğinde limon sirke karbonat

Doğal fırın temizliği nasıl olur?

Önce karışımımız için gerekli olan malzemeleri sayalım:
– 1.5 su bardağı su
– Yarım su bardağı sirke
– Yarım su bardağı tuz
– 2/3 su bardağı karbonat

Bu malzemelerin hepsini uygun, geniş bir kabın içinde karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı tercihen eski bir diş macunu ile kirli olan bölgelere uygulayın.

Karışımı sürdükten sonra 5 dakika bekleyin. Bu sırada yağların karbonat ve sirke karışımından dolayı kabardığını ve yüzeyden çıkmaya başladığını göreceksiniz.

Beş dakika sonra nemli bir bezle kirleri temizleyin. Fırın ızgaralarınızı dışarı çıkarıp bunları da aynı yöntemle temizleyebilirsiniz.

Fırın temizliği ile birlikte mikrodalga fırın nasıl temizlenir merak ediyorsanız yazımızı mutlaka okuyun!

Fırın temizliği nasıl yapılır
Fırın temizliği nasıl yapılır

Fırın Camı Temizliği

¼ su bardağı karbonatı kıvamlı olacak şekilde bir kabın içinde su ile karıştırın. Fırın camınızı açıp içeri kısımdan bu macunu bir sünger yardımı ile sürün. Yaklaşık yarım saat bu şekilde bekletin.

Camınızdaki kirlerin kabardığını göreceksiniz. Nemli bir bezle camınızı temizleyin. Kâğıt havlu ya da kuru bir microfiber bezle camınızı kurulayın. Camınızın pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz. Fırın temizliği için kimyasallardan uzak durun.

Fırın temizliği nasıl yapılır videolu anlatım

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here