Pasa Kire Elveda! Işıldayan Fayanslar için En Pratik Temizlik Yöntemleri


Qua Granite

Yaşam alanlarımızın vazgeçilmezi olan fayansların düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Zaten fayans tüm yüzey kaplama malzemeleri arasında en hijyenik olanıdır ve kolay temizlendiği için kullanıcılara büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Peki parıl parıl parıldayan, ilk döşendiği günkü kadar yeni görünen fayanslar için temizlik sırasında hangi yöntemler tercih edilmelidir? Bu soruyu merakla araştıranların karşısına pek çok cevap çıkmakadır. Bu konuda en pratik ve etkili yöntemler ise şu şekildedir! 

Pasa Kire Elveda! Işıldayan Fayanslar için En Pratik Temizlik Yöntemleri
Fayans temizliği

Fayans temizliği için özel olarak üretilen yüzey temizleyiciler bulunmaktadır. Böylelikle hiçbir ayrıntıya takılmadan derinlemesine temizlik yapmak mümkündür. Temizlik sırasında kimyasal ürünler kullanmak istemeyenlerin imdadına ise sirke ve karbonat karışımı yetişmektedir. Bu yöntem sırasında sprey kabına elma sirkesi doldurulmalı ve karbonatla karıştırılmalıdır. Derinlemesine temizlik yapmak isteyenlere karışımı yüzeyde 15 dakika bekletip ardından ikinci kez uygulama yapmaları ve sonrasında temiz bir sünger yardımıyla ovaladıktan sonra sıcak su ile durulamaları önerilmektedir. Hijyen konusunda hassas olanlara ise bu karışımı çamaşır suyu ve limon ikilisi ile yapmaları tavsiye edilmektedir. Limon yerine çamaşır suyunun içine karbonat da eklenebilmektedir. Tüm bu yöntemler aslında matlaşan fayanslar nasıl parlatılır sorusuna da cevap niteliği taşımaktadır. Zamanla kirlenen ve matlaşan fayanslarına ilk günkü görünümünü kazandırmak isteyenler fayans parlatıcı ürünleri de tercih edebilmektedir. Bu sayede fayans parlatma işlemi temizliğin ardından daha etkili bir şekilde yapılabilmektedir. 

Mutfak ve Banyo Fayansları Nasıl Temizlenir?

Pasa Kire Elveda! Işıldayan Fayanslar için En Pratik Temizlik Yöntemleri
Mutfak banyo fayans temizliği

Evlerin banyolarından mutfaklara, balkonlardan koridorlara kadar pek çok alanda karşımıza çıkan fayansların temizliği oldukça önemlidir. Ancak temizliğin en önemli olduğu iki alan kesinlikle mutfak ve banyolarımız olmaktadır. Mutfak ve banyolarda temizlik yaparken genel olarak ihtiyaç duyulacak ürünler şu şekildedir; 

 • Plastik Eldiven
 • Kullanılmamış bir diş fırçası ya da ince uçlu bir fırça
 • Sünger 
 • Sarı bez 
 • Bulaşık teli 
 • Sprey şişesi

Bu malzemelerin eksiksiz olması derinlemesine bir temizlik yapılması için kullanıcılara yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra temizlik sırasında kullanılacak ürün ise kişilerin tercihlerine göre değişiklik göstermektedir. Kimileri sirke, karbonat ve limon suyu gibi doğal ürünleri karıştırarak kendi fayans temizleyicisini hazırlarken, kimileri çamaşır suyunun sağladığı hijyenden vazgeçememekte, kimileri ise doğrudan hazır yüzey temizleyicileri tercih etmektedir. Öte yandan temizlik yapılırken fayanslara zarar vermemek için dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır;

 • Mutfak veya banyo seramiği temizlenirken kimyasal ürün tercih ediliyorsa miktarı doğru ayarlanmalıdır. Çünkü kimyasal ürünler fayanslara uzun vadede zarar verebilmektedir. 
 • Ürünler yüzeye uygulandıktan sonra ovalama işlemi fayanslara zarar vermeyecek şekilde yapılmalıdır. Özellikle derinlemesine temizlik için bulaşık teli kullanılacaksa kesinlikle baskı uygulanmamalıdır.
 • Banyo fayans temizliği yaptıktan sonra kireç lekelerinin de kalmadığına özen gösterilmelidir. Mutfaklarda banyolara nazaran daha az suya maruz kaldığı için fayanslarda kireç lekeleri daha az kendini göstermektedir. 
 • Kimyasal ürünler kullanılacaksa plastik eldiven takılmalıdır. 
 • Hangi ürün tercih edilecek olursa olsun (kimyasal ürünlerde kullanma talimatına dikkat edilmeli) ortalama 10-15 dakika yüzde bekletilmelidir. 

Sararmış Fayans Nasıl Temizlenir? 

Pasa Kire Elveda! Işıldayan Fayanslar için En Pratik Temizlik Yöntemleri
Sararmış fayans nasıl temizlenir?

Tüm fayans temizleme yöntemleri, zamanla sararan ve ana rengini kaybeden yüzeylerde uygulanabilir. Ancak fayansları sararanlara verilebilecek en iyi tavsiye çamaşır suyu kullanılmasıdır. Balkonlarda tozdan, mutfaklarda yemek artıklarından, banyolarda ise kirden dolayı sararan fayansları temizlemek için kullanılacak en etkili temizlik maddesi çamaşır suyudur. Elbette fayans temizliği sırasında fayans yüzeyine zarar vermeyecek ve çizmeyecek bir süngerden yardım alınması gerekmektedir. Çünkü çizilen fayanslar uzun vadede daha kötü bir görüntünün ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Fayanslardaki Kireç Lekesi Nasıl Çıkar? 

Pasa Kire Elveda! Işıldayan Fayanslar için En Pratik Temizlik Yöntemleri
Fayans kireç temizleme

Her ne kadar temiz olsa da kireç lekeleri tertemiz bir görüntünün baş düşmanıdır. Özellikle banyolarda çok fazla suya maruz kalan fayans ve duşakabinlerde kireç lekeleri kötü bir görüntü oluşturmaktadır. Bunun en önemli nedeni ise kullanılan şebeke suyunun kireçli olmasıdır. Bu soruna kökten çözüm bulmak isteyenlere arıtıcı kullanmaları önerilmektedir. Peki olan olan oldu, fayanslarda kireç lekeleri oluştu ne yapmalıyım diye düşünenlerin çözümü nedir? Gelin şimdi fayanslardaki kireç lekesi nasıl çıkar sorusunun yanıtını birlikte arayalım. 

Pasa Kire Elveda! Işıldayan Fayanslar için En Pratik Temizlik Yöntemleri
Banyo kireç temizleme

Fayanslarındaki kireç lekelerini çıkarmak isteyenler, bu iş için özel olarak üretilen ürünlere başvurabilir. Piyasada pek çok markanın kireç çözücü ürünü bulunmaktadır. Kireç çözücüler ile fayanslardaki lekelerden kolaylıkla kurtulmak mümkündür. Bu noktada ürünün yüzeye uygulandıktan sonra biraz bekletilmesi ve ardından temizliğe geçilmesi yöntemin daha etkili olmasını sağlayacaktır. Sonrasında ise temiz bir diş fırçası veya ince uçlu bir fırça yardımıyla kireç sökücü fayanslara iyice uygulanmalı ve işlemin ardından güzelce durulanmalıdır. Bu sayede kireçlere elveda demek mümkündür. Elbette kireç lekeleri için tek çözüm bu değildir. Pek çok derdin devası olan sirke ve limon ikilisinin kireç lekeleri üzerinde de benzersiz bir etkisi bulunmaktadır. Bir miktar elma sirkesi ile limonun karıştırılarak yüzeye uygulanması etkili bir çözüm olacakken, eğer kireç lekeleri uzun süre temizlenmediyse ve yüzeye derinlemesine nüfuz ettiyse sirkenin içine limon yerine karbonat eklenmelidir. Bu sayede herhangi bir kimyasal kullanmadan kireç lekelerinden kurtulmak mümkündür.

 • Konunun meraklılarına birbirinden farklı ve son derece yaratıcı ofis dekorasyonu fikirleri bu yazımızda!

Yeni Yapılan Fayans Nasıl Temizlenir? 

Pasa Kire Elveda! Işıldayan Fayanslar için En Pratik Temizlik Yöntemleri
Yeni fayans temizliği

Yeni döşenen fayansları temizlemek hali hazırda kullandıklarımızı temizlemekten çok daha meşakkatlidir. Ancak temizliğe başlanmadan önce fayansın ve derz dolgusunun iyice kuruduğuna emin olunmalıdır. Herkes döşenir döşenmez ışıl ışıl fayanslar görmek istese de tam anlamıyla kurumadan temizliğe başlanması daha büyük sorunların ortaya çıkmasına yol açabilmektedir. İnşaatın ardından ortaya çıkan pis görüntüden kurtulmanın en etkili yolu ise çamaşır suyudur. Bu noktada derzlere zarar vermeden temizlik yapılmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca sirke ve limonla da derinlemesine temizlik yapılabilir.

Hijyenik Bir Ortamın Göstergesi Olan Fayans Araları Nasıl Temizlenir?

Pasa Kire Elveda! Işıldayan Fayanslar için En Pratik Temizlik Yöntemleri
Fayans arası derz temizliği

Fayanslarda pırıl pırıl bir görünüm elde edilmek isteniyorsa derz temizliğine özen gösterilmelidir. Fayans döşenen tüm yüzeylerde temizliği gerçekten gösteren ayrıntı derzlerdir. Zaman içinde kirlenen ve rengi koyulaşan derz dolgusunun düzenli olarak temizlenmesi oldukça önemlidir. Çünkü derz arasına biriken kir ve pas lekelerini zaman geçtikçe çıkarmak zorlayıcı olmaktadır.

Derz arası nasıl temizlenir sorusunun pek çok farklı yanıtı bulunmaktadır. Yalnızca derz temizliği için üretilen özel deterjanlar olduğu gibi evlerimizden eksik olmayan malzemelerle de bembeyaz fayans aralarına sahip olmak mümkündür. Bu noktada karbonat tam anlamıyla hayat kurtarmaktadır. Çamaşır suyu veya sirke ile karıştırılan karbonat, derz temizliğinde oldukça etkilidir. Hangi karışım tercih edilirse edilsin bir püskürtme kabında karıştırılıp sıkılması, ardından diş fırçası ile uygulanması, 5 ile 10 dakika arasında yüzdeyde bekletilmesi, ardından temiz bir bezle silinmesi etkili bir derz temizliği yapılmasını sağlayacaktır. Bunun yanı sıra yoğun kimyasal içeren ürünler derz dolgusuna zarar verebileceği için ya tercih edilmemeli ya da gerçekten kararında kullanılmalıdır. 

Pasa kire elveda demek ve ışıl ışıl parlayan fayanslara sahip olmak işte bu kadar kolay! Siz de bu yöntemlerden kendinize uygun olanı kullanarak, fayansla kaplı yüzeylerde derinlemesine temizlik yapabilirsiniz! 

] }
Qua Granite
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x