Fayans Araları Nasıl Temizlenir?

0
3639

Yeni ev alan insanlar evi temizleyip oturduklarında banyo, tuvalet ve mutfak fayanslarının ne kadar temiz ve parlak olduğunu görürler. Fayans araları için kullanılan ve derz adı verilen maddenin beyaz rengi özellikle istenen ve ev hanımlarının da tercih ettiği bir renktir. Zamanla yıpranan derzler ile fayans arası kirlenmekte bu durumda fayans araları nasıl temizlenir sorusunu gündeme getirmektedir.

Evin temizlendiğinin göstergesi olarak kabul edildiği için beyaz renk, ev temizliğinin vazgeçilmezidir. Beyaz rengin kirlere karşı dayanıksız olduğunu bilmeyen yoktur. Evde, banyo, tuvalet, mutfak, balkon gibi fayanslarla döşenmiş yerler oldukça fazla yekûn tutmaktadır.

Banyoda suların bıraktığı kireç artıkları ve vücut kirleri, tuvalet ve lavabo yüzeylerinde oluşan kirler, mutfakta yağ ve yemek lekeleri, balkonlardaki toz, is gibi dış mekân kirleri fayanslar ve özellikle fayans araları açısında baş belası kirlerdir.

Bazen tüm yüzeyleri temizleseniz de fayans arasında kalan bir kir gözünüze sürekli batacaktır. Kurumuş pimapen bantları nasıl temizlenir merak edenler bağlantıya tıklayarak bilgi alabilir.

Kararan/sararan fayans arası nasıl beyazlatılır?

Fayans arası derz temizliği
Fayans arası derz temizliği

Fayans temizliği için asıl olan bu temizliği düzenli yapmaktır. Çok fazla kirlendiğinde temizlemeye çalıştığınızda hem sizi bıktıracak derecede uzun sürecek hem de çıkması çok zor lekelerle karşılaşmış olacaksınız.

Marketlerde yer alan ve tamamen kimyasal üretimlerle pazarlanmaya çalışan temizlik maddeleri fayans araları derz temizliğinde çokça tercih ediliyor olabilir.

Ancak unutmayın ki pratik ve hızlı temizlik vadeden bu ürünler ileride kimyasalların etkisi ile sağlığımızı olumsuz etkileyebilirler. Bu ürünlerin sağlıksız olduğunu tereddüt etmeden söyleyebiliriz.

Bunu anlamanın aslında çok kolay bir yolu var: Ürünün bileşenlerini okuduğunuzda anlamadığınız birçok kimyasalın bir arada olduğunu görürseniz bilin ki o ürün sağlıksızdır.

Sararan mutfak tezgahı için linke tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Fayans araları için sihirli su kullanın!

Fayans arası nasıl temizlenir
Fayans arası nasıl temizlenir

İnanın bu tarif en pahalı derz temizleyicilerinden hem daha etkili hem de daha sağlıklı ve ucuz. Yaklaşık bir litre suyun içine yarım su bardağı maden suyu ilave ediyoruz. Bu karışımın içine de yarım çay bardağı sirke ve bir çay bardağı limon suyu ilave edelim.

Karışımı hazırladıktan sonra eski, kullanılmayan bir dış fırçası vasıtasıyla derz aralarını temizleyelim. Kirleri ılık suyla nemlendirilmiş bir bez ile alalım. İşte çabalarımız sonuç verdi ve derz araları ilk günkü parlaklığına kavuşmuş oldu. Sağlıklı ve temiz günler dilerim.

Daha önce kaleme aldığım ve herkes tarafından okunan duşakabin temizliği önerileri yazımı da okumanızı önemle tavsiye ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here