Evlerde Olmazsa Olmaz Kilim Modelleri

0
dekoratif-anadolu-kilimleri
dekoratif-anadolu-kilimleri

Bu yazımda sizlere yazlık kilim ve kilim modelleri için farklı alternatifler sunacağım.

Yaşanabilir alanlar için kilimler

Kilim, ince bir halı çeşididir. Anadolu’da kilim geleneği yüzyıllardır yaşatılmaktadır. El dokuması kilimlerde dünya üzerinde çok önemli bir yere sahip olan bu coğrafyada Türk kültürünün izlerini ve birçok anlamı bu kilim modelleri içinde bulabiliriz.

Patchwordk yazlık kilim

Yapılan araştırmalarda Türk kilimlerinin dünyanın en eski kilim dokumaları olduğu tespit edilmiştir. Bu kadar tecrübenin olduğu kilim dokuma işinde birçok farklı modelin de var olduğunu söyleyebiliriz.

Günümüzde artık fabrika dokuması kilimlerin evlerde kullanıldığını görmekteyiz. Bu kilimlerin motifleri de geçmiş Türk kilim kültürüne uygun olarak düzenlenmiş olması sevindiricidir.

El dokuması şeklinde üretilen kilimlerin günümüzde daha çok aksesuar amaçlı kullanıldığını söyleyebiliriz.

Geleneksek yöntemlerle üretilmiş kilimlerde kullanılan renklerin çok canlı olması ve bu canlılıklarını yıllarca koruyabilmesindeki sırrın kök boyasında olduğunu belirtmek isteriz.

Bu boya tamamen bitkisel ve organik olarak üretilmekte ve yünlerde kullanılarak rengini yıllarca koruyabilmektedir.

English Home halı kilim modelleri için daha önce kaleme aldığım yazımı inceleyebilirsiniz.

En çok tercih edilen kilim motifleri

Kilim motiflerindeki anlamın Anadolu geleneğinde çok önemli olduğunu söyleyelim. Günümüzde ise sadece estetik zevk olarak kullanılan bu motiflerin aslında her birinin anlamı vardır.

Desenli yazlık kilim modelleri

Kartal motifinin gücü temsil ettiğini, muska ve nazarlık motifinin kötü bakışları engellemek için yapıldığını, evlenmek isteyen genç bir kızın ailesine küpe motifli kilim yaparak bunu dolaylı yoldan ifade ettiğini belirtmek isteriz.

Bunların yanında bereket motifi, bukağı motif, pıtrak, sandık, çengel, çiçek motifi gibi birçok motif, geleneksel Anadolu kilim motifleri olarak kullanılmıştır. Bu motiflerin makine kilimlerinde de zaman zaman kullanıldığını görmekteyiz.

Bu motifler dışında modern anlamda farklı çizgilere sahip neoklasik, sürrealist bir takım dizaynların da kilimlerde motif olarak işlendiğini söyleyebiliriz.

Kilim seçiminde bu kadar alternatifin olması bazen insanı zorlasa da kullanacağınız mekanın özelliklerine uygun renk ve desende kilim modelleri belirlemenin daha doğru olacağını düşünüyoruz.

Örneğin otantik aksesuarlarla döşenmiş bir koridor için modern çizgileri yansıtan bir kilim kullanmak doğru olmayacaktır.

Kilimlerle döşenmiş her mekanın albenisini artıracağını düşünürsek evlerimizde güzel bir dekorasyon uyumu sağlayan kilim modelleri kullanmanın da önemi ortaya çıkacaktır.

Evde çok fazla halınız var ve onları korumakta zorlanıyorsanız lastikli halı kılıfları yazıma bir göz atın derim.

Yazlık kilim modelleri

Yazlık kilim modelleri örneklerini, içimizi ısıtacak birbirinden güzel renkleri ile sizlerin beğenisine sunuyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here