Evleneceklere Olmazsa Olmaz Çeyiz Listesi

2
1444

#Yazı İçeriği

Bugün sizlere evlenecek çiftler için çeyiz listesi sunmak istedim. Çeyiz listesini merak edenler için oldukça güzel bir yazı.

Çeyiz nedir, neden ve nasıl hazırlanır?

Çeyiz listesi sizin için de bir anlam ifade ediyorsa doğru yazıyı okuyorsunuz demektir. Çeyiz, Anadolu’da kızların evlenmeden önce, evin eşyalarına yaptıkları her türlü katkıya denmektedir.

Eskiden bu katkı sadece dantel, yastık, örtü vb. estetik ve zevkli eşyalar için geçerli olurken günümüzde moderniteyle birlikte ve kızların da çalışması sebebiyle çeyiz listesine beyaz eşyaların ve mobilyaların bir kısmı da dahil edilmiş görünüyor.

Çeyiz listesi içerisinde olması gerekenler

Çeyiz listesi yapmak özellikle kafa karışıklığını önlediği gibi düzenli olmayı da sağlamaktadır. Çeyiz listesi yaparken muhakkak evinizde kullanabileceğiniz eşyaları belirlemelisiniz.

blank
Gelin çeyiz listesi

Gösteriş amacıyla alınan eşyaların bir süre sonra sizi sıktığını, kullanışlı olmadığını göreceksiniz. Evi, çok fazla eşya ile boğarak hem evin ortamını sıkıcı hale getirmiş olursunuz hem de lüzumsuz yere para harcamış olursunuz.

Çeyiz listesi oluştururken evin bölümlerini düşünerek etap etap çalışmak gerekir. Mutfak, banyo, salon, yatak odası, oturma odası ve diğer ev bölümleri için ana başlıklar belirleyip bu başlıklar altında ihtiyaç listelerini sıralamak en doğru yöntem olacaktır.

Çeyiz listesinde olan mutfak eşyaları

Mutfak eşyaları çeyiz listenizin en uzun bölümünü oluşturacaktır. Mutfakta kullanacağınız her türlü araç gereç ve beyaz eşya bu listede yer almalıdır.

blank
Çeyiz listesinde olan mutfak eşyaları

Listeyi yaparken öncelik sırasını da gözetmeniz bütçenize uygun davranmanızı da kolaylaştıracaktır. Mutfak eşyaları için de unutmamanız gereken kural “kullanmayacağınız eşyayı mutfağınıza sokmayın” olmalıdır.

Alternatif fikir vermek için baharat takımı yazımı da okuyabilirsiniz.

Çeyiz listesinde yer alan elektronik eşyalar

Elektronik eşyalar için farklı alternatifler her zaman vardır. Birçok marka ve modelin bütçeye uygun  farklı alternatiflerini düşünebilirsiniz. Önemli olan kaliteli ve işinizi görebilecek niteliklere sahip bir elektonik eşya listesi yapmanızdır.

blank
Çeyiz listesinde yer alan elektronik eşyalar

Elektornik eşyada da kullanmayacağınız özelliklere para vermeyin. Elektronik eşyalar içinde ütü, çamaşır makinesi, elektrikli süpürge ilk akla gelen ürünlerdir.

Beyaz eşya çeyiz paketi fikirleri için yazımı okumanızı öneriyorum.

Çeyiz listesindeki ev tekstil ürünleri

Çeyiz listesi için asıl eskileri anımsatan bölümü ev tekstil ürünleridir. Çoğu insan artık bu ürünleri hazır olarak alırken bazen anneler ya da akrabaların özellikle yaşlı olanları siz istemeseniz de havlu kenarı, masa örtüsü, dantelli işlemeler yaparak çeyizinize koymanızı isterler.

blank
Çeyiz listesindeki ev tekstil ürünleri

Bunların dışında bornoz takımları, misafir nevresim takımları, günlük kullanacağınız nevresim takımları, battaniye, banyo setleri gibi tekstil ürünleri de alınmaktadır.

Çeyiz listesindeki yatak odası takımı ürünleri

Yatak odasında olan her türlü ürün kız tarafına ait olduğu için yatak odası mobilya takımından yatağına kadar her türlü eşyayı düşünüp almakta yarar vardır. Bu eşyalar içinde halı, perde, yorgan ve yastıklar da yer almaktadır.

blank
Çeyiz listesindeki yatak odası takımı ürünleri

Birçok markanın birbirinden harika yatak odası takımı ürünleri yer alıyor. Bunlar size önerebileceklerim arasında İstikbal yatak odası takımları yer alıyor. Yazıma tıklayıp göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here