Kartonpiyer Modelleri ile Evinizi Güzelleştirin!

Kartonpiyer modelleri bir evin tamamlayıcı dekorasyon ürünlerindendir. Birbirinden şık desenlere ve görünüme sahip modeller sayesinde siz de evinizi güzelleştirebilir ve misafirlerinizi bu güzel evde ağırlayabilirsiniz.

Dilerseniz çeşitli kartonpiyerlere beraber bakalım ve sizin için uygun olan modelleri seçme konusunda yardımcı olalım.

Kartonpiyer göbek modelleri

Tavan kaplama ürünlerinden olan göbekler kartonpiyer modelleri arasında dikkat çeken görünümü ile dekorasyonun önemli bir kısmını temsil etmektedir.

Farklı desenlere sahip kartonpiyer lamba göbekleri avizenizle aydınlatma dekorasyonun da bir parçası sayılabilir.

Kartonpiyer Modelleri ile Evinizi Güzelleştirin!
Kartonpiyer göbek modeli

Kartonpiyer göbek modelleri arasında tercih yaparken kullandığınız sarkıt avizenin geometrik şeklinden yola çıkarak bir seçim yapabilirsiniz.

Örneğin köşeli, kare, dikdörtgen biçiminde olan bir avize için yuvarlak bir göbek modeli tercih ederek kontrast uyumu ile bir ahenk oluşturabilirsiniz.

Ya da tam tersi yuvarlak ve yumuşak hatlara sahip bir avize için kare ya da köşeli bir göbek modeli daha doğru bir tercih olacaktır.

Kartonpiyer Modelleri ile Evinizi Güzelleştirin!
Stoplu kartonpiyer modeli

Mobilyalarınız klasik bir tarzda ise seçeceğiniz kartonpiyer göbek modelinin çeşitli süsler ile bezenmiş olması mobilya uyumunu da yakalamanızı sağlayacaktır. Bu süslerin farklı renklerle oluşturulması da tavan dekorasyonunu daha cazip hale getirecektir.

Kartonpiyer göbek modelleri seçiminde dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli husus da göbeğin büyüklüğüdür. Eğer kullanacağınız oda geniş bir tavana sahipse ( salon gibi ) küçük ebatta bir göbek seçmeniz şık bir görünüm yakalamanıza mani olacaktır.

Oda metrekaresine uygun ebatlarda seçim yapmak kartonpiyer göbeğinin dekorasyonda tamamlayıcı bir unsur olarak kalmasını sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir: Mutfak dekorasyonu için size alternatif fikir oluşturacak tezgah arası fayans modelleri yazımı da okumanızı öneriyorum.

Spotlu kartonpiyer modelleri

Spotlu kartonpiyer modelleri yalnızca tavan dekorasyonunun kalitesini ortaya koymaz aynı zamanda aydınlatmanın da vazgeçilmez unsurlarındandır.

Kullanacağınız spotlu kartonpiyer modelini belirlerken metrekareye uygun bir aralıkla desen belirlemelisiniz.

Kartonpiyer Modelleri ile Evinizi Güzelleştirin!
Stoplu kartonpiyer modelleri

Belirlediğiniz bu desenin kartonpiyer göbeği ile bir bütünlük oluşturması da toplam tavan dekorasyonuna katkı sunabileceğini belirtmek isterim.

Tavanın tamamında spotlu kartonpiyer kullanacaksanız ve göbekli kartonpiyer hoşunuza gitmiyorsa aydınlatmanın kalitesini de iyi hesaplamanız gerekir.

Kartonpiyer Modelleri ile Evinizi Güzelleştirin!
Stoplu kartonpiyer

Ayrıca tavandaki spot ışık dağılımının odanın tüm alanını homojen bir şekilde aydınlatacak kalitede olması da spotlu kartonpiyer süslemelerinde kural olarak kabul edilmektedir.

Spotlu kartonpiyerlerin farklı süsler ile tavanda konumlandırılması da mümkündür. Üstelik bu süslerin farklı renklerde olması da tavana ayrı bir hava katmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Mutfak yenileme fikirleri ile mutfağınızı yeniden inşa edebilirsiniz.

Kartonpiyer duvar modelleri

Kartonpiyer duvar modelleri özellikle akşamları odanın dekorasyon kalitesini artıran bir özelliğe sahiptir.

Kartonpiyer duvar modellerini isterseniz ışıklandırmadan da kullanabilirsiniz ancak size tavsiyem hafif de olsa ışıklandırmanın olması yönünde olacaktır.

Kartonpiyer Modelleri ile Evinizi Güzelleştirin!
Kartonpiyer örnekleri

Bu ışıklandırmada kullanacağınız farklı renklerle istediğiniz şıklığı da oda içinde yakalamanız mümkündür.

Genellikle salon dekorasyonunda kullanılan kartonpiyer modeli için bütüncül bir yaklaşım ile tasarım yapmak gerekiyor.

Birbirinden bağımsız kartonpiyer döşemelerinin dekorasyona etkisinin daha zayıf olduğu bir gerçektir. Kullanılan desen, renk, ışık gibi araçlar kartonpiyerlerin oda dekorasyonuna etkisini oldukça artırmaktadır.

Kartonpiyer Modelleri ile Evinizi Güzelleştirin!
Kartonpiyer köşelik

Bu araçları tüm odayı hesaplayarak kullanmak dekorasyon açısından da daha doğru bir uygulama olacaktır.

Kartonpiyer duvar modellerini belirlerken tavanda kullandığınız kartonpiyer göbek modelini ve spotlu kartonpiyer modelini de mutlaka hesaba katmalısınız. Zira tek başına göstereceği etki ile birlikte ortaya koyacakları ahenk gücü çok daha farklı olacaktır.

Kartonpiyer çeşitleri ve işçilik

Kartonpiyer modellerini belirlemek, süslerini, renklerini hatta ürün kalitesini seçmek önemli bir adımdır ancak tek başına hiçbir dekorasyon kalitesi ifade edemez.

Kartonpiyer Modelleri ile Evinizi Güzelleştirin!
Kartonpiyer modelleri

Kartonpiyer işçiliği seçiminizin belki de en önemli aşamasıdır. Doğru usta ile çalışmazsanız dekorasyon için çabalamanız boşa gidecektir.

En kaliteli malzemeler ve ürünleri seçseniz dahi kalitesiz bir işçilik tüm malzemelerin heba olması anlamına gelecektir.

Kartonpiyer Modelleri ile Evinizi Güzelleştirin!
Kartonpiyer işçilik

Kaliteli bir işçiliği yakalamak istiyorsanız referanslarına bakmak önemli bir ayrıntıdır. Bunun dışında kurumsal nitelikli firmalarla çalışmak muhtemel problemlerin giderilmesinde daha etkili olacaktır. Umarım siz de şık kartonpiyer modelleri ile evinizdeki dekorasyonu tamamlayabilirsiniz.

“Kartonpiyer Modelleri ile Evinizi Güzelleştirin!” üzerine 6 yorum

 1. Verdiğiniz fikirler için teşekkürler. Uzun zamandır blogunuzu ilgiyle takip ediyorum Alperen Bey. Kartonpiyer modelleri ile yine güzel bir yazı çıkarmışsınız, tebrikler…

  Yanıtla
 2. Şimdilerde kartonpiyerler artık hazır olarak gelip yapıştırıyorlar. Eskisi gibi değil, eskiden döküm kartonpiyerler kullanılıyordu, her şeyin kolayına kaçar olduk…

  Yanıtla
 3. Evini bir tık daha modern ve güzel yapmak isteyenler için harika fikirler ama işçilik masraflarından dolayı şahsen ben yaptıramadım.

  Yanıtla
 4. İnstagram’daki evlerin güzelliğinde bir dekorasyon yakalamak için kartonpiyer modellerinden mutlaka faydalanmak gerekiyor. Hayırlısı olsun… 🙂

  Yanıtla
 5. Alçıpan, kartonpiyer ve boya işleri için profesyoneller ile çalışmanızı öneriyoruz her zaman için…

  Yanıtla

Yorum yapın