evinizi-dekore-etmek-icin-guncel-bilgiler
evinizi-dekore-etmek-icin-guncel-bilgiler

Evimiz bizim kendi dünyamıza çekildiğimiz, dış dünyanın karmaşasından ve yoğunluğundan biraz olsun kaçınmak için sığındığımız limanımızdır.

Evlerimizi Neden Dekore Etmeliyiz?

• Evimizin her köşesi her odası ayrı bir önem taşımaktadır, bu nedenle evimizi yalnızca bir barınma mekanı olarak görmemeliyiz.

• Aile fertleriyle bir arada geçireceğimiz tüm anlara ortam hazırlayan, bizi motive eden, canlandıran ve rahatlatan bir yer olmalıdır.

• Evinde rahat bir ortam yaratan bireyler pozitif psikoloji ile de hayatta daha verimli olurlar.

• İşten eve dönüşte, yorgunluğumuzu atabileceğimiz ortamları ancak evimizde oluşturabiliriz.

• Evlerimizde özellikle dinlenme alanlarımız (yatak odası gibi) hayatımızın 3/1’nin geçtiği alanlardır. Bu yüzden rahatlık, konfor ve sağlıklı bir dinlenme için uygun dekorasyon çok önemli bir rol üstlenmekteir.

Bir evi baştan dekore ederken dikkat etmemiz gereken bazı noktalar vardır. Bu noktaları birlikte inceleyelim..

Bazı dekorasyon önerileri

Evimizi dekore ederken estetiğe tabii ki önem vermeliyiz, fakat işlevselliğin önemli olduğunu da unutmamalıyız. Mesela dar bir oda düşünelim, bu odaya televizyon ünitesi ve kitaplık almayı düşünüyoruz. İkisini ayrı ayrı almak yerine içerisinde kitaplık da barındıran bir televizyon ünitesi almak bize yerden tasarruf yapmamızı sağlar.

Small house decoration

Diyelim ki yine bu dar odaya mobilya alınacak ve daha önceden beğendiğimiz bir mobilyayı bu odaya almayı düşünüyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken nokta almayı düşündüğümüz mobilyanın odaya uygunluğudur. Dar bir oda geniş mobilyalarla daha da küçük görünecektir. Bunun yerine odayı geniş gösterecek, daha kibar duran mobilyalara bakmak daha uygun olacaktır.

Ayrıca dar odalarda küçük halı kullanmak odayı olduğundan daha dar göstereceği için dar odalara geniş halılar tercih edebiliriz. Tüm bu dekorasyon örneklerine Small House Decorating sayfasından görsel örnekler ile inceleyebilir ve fikir edinebilirsiniz. Ülkemizde yeni evli çiftler; emlak fiyatlarının çok yüksek olması nedeniyle küçük evlerde yaşamlarını sürdürdükleri için küçük evlere yönelik dekorasyon fikirleri daha fazla önem kazanmaktadır.

Bedroom decor idea

Evlerde genellikle bazı küçük ev aletlerine ayıracak yerlerimiz yoktur. Aslında bu alanları kendimiz sonradan oluşturabiliriz. Mesela genelde elektrikli süpürgeler, ütü ve ütü masaları gibi her evde bulunan fakat hiçbir odaya da ait olmayan eşyalardır. Kilerimiz yoksa bu gibi eşyalar için mümkünse balkonun veya koridorun bir bölümüne dolaplar yaptırabiliriz. Böylelikle nereye koyacağımızı bilemediğimiz bu gibi eşyaların da yeri olur ve evimiz daha düzeni bir hale gelir.

Mutfaktaki rafların bütünlüğünü sağlamak için de aynı yöntemi kullanabiliriz. Eğer bulaşık makinemiz mutfakta görünür bir şekilde duruyorsa, mutfak dolabımızın malzemesinden kapaklar yaptırarak bulaşık makinemizin görünmesini engelleyerek mutfaktaki renk bütünlüğünü sağlayabiliriz. Genel anlamda Tips for Home Decoration sayfasını da inceleyerek fikirler edinebilir ve evinize uygulayabilirsiniz.

Home decoration

Biraz da mobilyalardan konuşalım. Evimiz için alacağımız parçalar ne kadar sade ve zamansız olursa bizim için o kadar iyi olur. ‘Zamansız’ derken neyi kastediyorum? Mesela diyelim ki bu yıl çiçek desenli mobilyalar moda ve siz de modaya uymak için bol çiçek desenli bir mobilya satın aldınız. Birkaç yıl sonra mobilya modası tamamen değişebilir ve değişen modayla birlikte çiçek desenleri size de çirkin gözükebilir. Bu, genelde rastlanan bir durumdur.

Bu durumu önlemek için zamanın modasından bağımsız, her zaman şık duran sade modellerden yana seçiminizi yaparsanız aldığınız mobilyada ufak değişiklikler yaparak yıllarca kullanabilirsiniz. Sadelikten sıkıldığınızda yalnızca kırlentleri canlı renklere kaplatarak ve aynı kırlentlerin renginde birkaç parça dekoratif eşya katarak odayı bir anda canlı hale getirebilirsiniz.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here