Evi Daima Temiz Tutmak için 4 Harika Fikir

2
perde-temizligi-jaluzi-temizligi-stor-temizligi
perde-temizligi-jaluzi-temizligi-stor-temizligi

Evinizi her hafta süpürüyor ve siliyorsunuz ancak halen daha evdeki tozlarla baş edemiyorsanız sizi bu durumdan kurtaracak 4 harika fikre kulak vermenizi öneririm. Evi daima temiz tutmak için yapmanız gerekenler arasında perde, stor ve panjur temizliği bulunuyor.

Perde, stor ya da panjurlar evin en çok toz alan yerlerin başında geliyor. Bugün sizlere sunacağım birkaç temizlik hilesi ile kolaylıkla temizleyebileceğiniz perdeler ilk günkü temizliğine kavuşacak böylelikle toz sorunundan kurtulacaksınız.

Evi temiz tutmak için öneriler…

1. Perdeleri mutlaka yıkayın!

evi daima temiz tutmak
evi daima temiz tutmak

Tüm evi süpürürken haftada bir kez de perdelerin süpürge ile tozunu alın. Bu işlem evin daha az toz almasını sağlayacağı gibi perdeleri de oldukça temiz tutacaktır.

Vakumlu süpürgenin ucuna yerleştireceğiniz yumuşak başlığı hassas ve ince tüller için kullanabilirsiniz. Perdeleri daima temiz tutmak için belirli periyotlarda yıkayın ya da kuru temizlemeye verin. Mesela, her ilkbahar ayında ve kışa girerken perdeleri yıkamanız hijyen açısından önemli bir adım olur.

evi daima temiz tutmak
evi daima temiz tutmak

Küçük bir öneri: Perdelerin daha beyaz olmasını istiyorsanız, yumurta kabuklarını bir tül bezin içine doldurun. Bir leğenin içine su doldurun, tülün içindeki yumurta kabuklarını koyun ve sonra perdeleri yerleştirin. Çamaşır makinesine atmadan önce yapacağınız bu işlemi iki saat kadar beklentin. Bir pompa yardımı ile leğenin içinde perdeyi vakumlayın. Bir nevi ön temizlik olarak düşünebilirsiniz. Perdeleri beyazlatmak için birebir yöntemdir.

2. Stor perdeleri havalandırın!

evi daima temiz tutmak
evi daima temiz tutmak

Stor perdeyi bulunduğu yerden sökün ve düzgünce bir yere serin. Fırça takılan süpürge ile süpürün. Stor perde malzemesi yıkamak için uygunsa suda bekletin ve gerekiyorsa hafifçe çitileyerek süngerle silin. En son iyice duruladıktan sonra kurumaya bırakın.

3. Kir ve paslardan kurtulun!

evi daima temiz tutmak
evi daima temiz tutmak

Jaluzi temizliğini yapmadan önce jaluzileri kapatın. Yumuşak nemli bir bezle veyahut mikrofiber fırça ile tozunu silin. Bunu alttan üste üstten alta doğru sürekli yapın.

Cam temizleyici deterjan ile kir ve paslardan arındırın. Bu uygulamayı ahşap jaluzilerde kesinlikle uygulamayın, yıpranabilir.

4. Panjurları temizlemeyi de unutmayın!

evi daima temiz tutmak
evi daima temiz tutmak

Panjur temizliğini yine belirli periyotlarda yapmalısınız. PVC ya da vinil panjurlar özel deterjan karışımıyla ya da sıvı bulaşık deterjanıyla silinebilir.

Kör noktaları ve ulaşılamayan noktaları eski bir diş fırçası ile sürterek temizlemeye çalışın. Ahşap panjurlar için su kullanmayın bunun yerine mobilya temizleyicisi sıkarak pamuklu çarşafla silmeyi deneyin.

evi daima temiz tutmak
evi daima temiz tutmak

Üç harika temizlik hilesi

1. Gözeneklerdeki küçük leke ve çıkmayan kirler için buharlı el süpürgesi kullanın.

2. Jaluzileri silmeden önce beze oda parfümü sıkın ve o bezle silin, gün boyu evin mis gibi kokmasını sağlayın.

3. Çamaşır makinesinde yıkadığınız perdeleri ıslak bir şekilde asıyorsanız tozun içeri girmemesi için pencereleri sıkıca kapatın.

Daha önce kaleme aldığım sık yapılan temizlik hataları için aşağıdaki resme tıklayın…

En Sık Yapılan Temizlik Hataları

 

2 YORUMLAR

  1. Evi temiz tutmak gerçekten önemli. Sık sık temizlik yapmak tozları yok etmenin en güzel yolu bana göre… Sunduğunuz fikirler için teşekkürler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here