Evdeki Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?

0
1671

Rutubet havadaki nemdir. Bu oran denize yakın yerlerde daha fazladır. Özellikle kışın ve yağmurlu havalarda nemin artması rutubet kokusu için de tetikleyicidir. Yazın havadaki nemin artması hava sıcaklığının daha fazla hissedilmesine neden olur.

Evimizdeki eşyalar, giysiler, odalar rutubet kokusu sebebiyle can sıkıcı bir durum oluşturabilir. Öncelikle evin havalandırılması rutubet kokusunun giderilmesi için temel kuraldır. Her gün havalandırılan ve güneş gören evlerde rutubet kokusu hemen hemen yok gibidir.

Güneş almayan ve havalandırılmayan evlerin ve odaların ise rutubet kokusunu giderebilmek için çok uğraşmanız gerekecektir.

Rutubet sadece evinize ve eşyalarınıza sinmez aynı zamanda insanın psikolojisini ve sağlığını da etkiler. Baş ağrısı, bıkkınlık, yorgunluk gibi problemlerin sebebi ya da tetikleyicisinin nem olduğu tespit edilmiştir.

Rutubet kokusu nasıl önlenir

blank
Rutubet kokusunu önlemek için

Evin içinde, özellikle kış aylarında çamaşır kurutmak odadaki nem miktarını hızlıca artıracaktır. Bu sebeple balkonda çamaşır kurutmak daha doğrudur.

Her ne kadar bazıları için vazgeçilmez olarak kabul edilse de evin içindeki bitkiler havadaki nem oranını artırır.
Evinizin boyanırken doğru boya tercihi önemlidir.

Nemle birlikte oluşan küf kokusu daha da rahatsız edici olacağından küf önleyici boya seçiminin yapılması daha doğrudur. Oda içindeki eşyalarınızı duvara tam yaklaştırıp hava sirkülasyonunu engellemeyin. Böyle yaparsanız eşyalarınız duvardan gelen nem ile kokacaktır.

Evinizin nemlenmemesi ve kışın yakıt tasarrufu sağlamak için binanıza dış yalıtım yaptırın. Dışarıdaki nemin duvarları nemlendirip içeri sirayet etmesi böylece önlenecektir.

Rutubet kokusu genellikle soğuk odalarda olduğu için mutfakta pişen yemeklerin buharları bu odalara gitmemelidir. Bunun için aspiratör kullanıp soğuk odaların kapılarını kapatmak doğru yöntem olacaktır.

Klimadan gelen küf ve rutubet kokusu için de çözümlerimiz var, klima temizliği yazımı okuyarak küf kokusuna çözümler bulabilirsiniz.

Rutubet kokusu giderici çözümler

blank
Rutubet kokusu giderici çözümler

Yaklaşık bir kovalık suyun içine koyacağınız bir bardak karbonatla kıyafetlerinizi yıkarsanız rutubet kokusu ortadan kalkacaktır.

Bir portakalın üzerine 5-6 tane karanfil saplayın. Bunları ağzı açık kutunun içine konulmuş sofra tuzu ile rutubet olan odaya koyun. Rutubetin yavaş yavaş kaybolduğunu göreceksiniz.

Bir sprey kutusunun içine yumuşatıcı koyup rutubetli bölgelere günde birkaç kez sıkarsanız rutubet kokusunun geçici olarak da olsa kaybolduğunu göreceksiniz.

Evdeki rutubetin yok edilmesi için çözümler

Aşağıdaki videoları izleyerek evdeki rutubetin(küfün)ve rutubet(küf) kokusunun nasıl giderileceği ile ilgili fikir sahibi olabilirsiniz.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here