Evde Spor Yapmak İsteyenler için +10 Egzersiz


Evde spor yapmak sağlık için çok önemli. Evde egzersiz hareketleri listesi hazırladık. Spor salonuna gitmeden evde spor yapmak için istekli olmalısınız. Evde kendi imkanlarınızla yapacağınız birkaç hareketle de evde spor yapabilirsiniz. Peki, spor salonuna gitmeden evde spor yapmak isteyenlerin bilmesi gereken egzersizler neler? Evde spor hareketleri ile evinizin rahatlığıyla egzersiz yapabilirsiniz. Vücut kaslarını aktif hale getirmek için aşağıda sıraladığımız +10 egzersize mutlaka göz atmalısınız:


Evde Egzersiz Hareketleri ile Spor Yapmak

Evde Spor Yapmak İsteyenler için +10 Egzersiz
Evde egzersiz hareketleri ile spor yapmak

Evde egzersiz hareketleri, devamlı spor yapmak için olmazsa olmazlardandır. Kaliteli bir yaşam için hareketli bir yaşama ihtiyacımız her zamankinden daha fazla. Pandemi ile birlikte vücut direncini artırmak ve yaşam kalitesini artırmak artık bir zorunluluk. Bazen tembellikten bazen de yoğunluk ve yorgunluk vücudun günlük ihtiyacı olan spor hareketlerini yapmıyor ya da yapamıyoruz. İnsanın belki de kendisine yaptığı en iyi yatırım olan spor yapmanın faydaları saymakla bitmez.

Evde spor yapmanın insanın hem bedenen hem de ruhen çok fazla olumlu taraflarının olduğu uzmanlardan her daim duymaktayız. Peki, bu olumlu etkinin faydalarından neden yararlanmamakta ısrarcıyız? Elbette ki evdeki spor hareketleri, profesyonel spor aletlerinin olduğu bir spor salonundaki kadar olmayacaktır ancak yine de kendinizi çok daha iyi hissettireceğinden emin olabilirsiniz.


Evde Spor Yapmak için En İyi +10 Egzersiz Hareketi

Evde spor yapmak için bir neden aramanıza gerek yok. Yapabileceğiniz en iyi egzersiz hareketlerine aşağıdaki listeden göz atabilirsiniz:

1.Mekik Egzersizi Yapmak

Evde Spor Yapmak İsteyenler için +10 Egzersiz
Mekik Egzersizi Yapmak

Evde spor yapmak isteyenlerin en kolay yapabileceği egzersiz hareketinden biridir. Karında biriken yağları yakmak için belki de yapılacak en iyi egzersiz olarak mekik egzersizini gösterebiliriz. Mekik egzersizini yapmak için önce yere bir minder sermelisiniz. Minder üzerine sırt üstü uzanmak, sonra bacakları kalça genişliğinde açmak ve en son dizleri kırarak ayakların yere basıldığından emin olmak gerekiyor. Bununla birlikte ellerin ense arkasında kenetlenmiş bir şekilde boyun bölgesini desteklemesi önemlidir. Ayaklardan alacağınız güç ile birlikte gövdeyi kaldırın. Daha sonra üst gövde dizlere yaklaştıktan sonra en baştaki pozisyona dönerek egzersizi tamamlayabilirsiniz. Bu egzersizi 3’lü setler halinde 15 kez tekrar ederek yapabilirsiniz. Bu şekilde alt ve üst karın kaslarını çalıştırarak göbek bölgesindeki yağlardan kurtulabilir, vücut olarak sıkılaşabilirsiniz.


2.Bacak Kası/Squat Egzersizi Yapmak

Evde Spor Yapmak İsteyenler için +10 Egzersiz
Bacak Kası/Squat Egzersizi Yapmak

Bacak kasları için çok faydalı olan squat adı ile bilinen bu hareket de evde spor yapmak isteyenlerin mutlaka denemesi gereken ideal hareketlerden biridir. Bu hareketi yaparken sanki bir sandalyeye oturuyormuş gibi çömelmek gerekiyor. Çömelirken de önde yer alan hayal ürünü olan bir nesneye ulaşıyormuş gibi kolları da uzatmak gerekiyor. Birkaç set halinde yapabileceğiniz bu hareketin ardından ayakları düzeltebilirsiniz. Squat egzersizini yaparken bacak aralığı ile omuz hizası aynı oranda olmalıdır. Bu egzersiz bacak kaslarının esnemesine yardımcı olur.

3.Adım Egzersizi Yapmak

Evde Spor Yapmak İsteyenler için +10 Egzersiz
Adım Egzersizi Yapmak

Evde veya iş yerinde hemen hemen her yerde yapabileceğiniz adım egzersizi kardiyovasküler sistemi güçlendirmeye dayanıyor. Adım egzersizini yapmak da çok basit. Sabit bir yerde durarak bir dizinizi merdiven çıkarmış gibi yukarıya doğru kaldırıp indirmek ve benzer hareki diğer bacak ile de yapmak şeklindedir. Hareket esnasında ağırlıkla da çalışarak kol kaslarınızı güçlendirebilirsiniz. Yine 3’lü setler halinde toplam 15 kez tekrar edebilirsiniz.


4.Plank Egzersizi Yapmak

Evde Spor Yapmak İsteyenler için +10 Egzersiz
Plank Egzersizi Yapmak

Vücut güçlendirmek için en etkili hareketlerden biri olan plank egzersizi için zemine yüzüstü uzanmak ve vücudu kollarla birlikte yukarı itmek gerekiyor. Hareketi yaparken kolların ve ayak parmaklarının zeminde sabit kalması önemlidir.  Karın kaslarını çok fazla çalıştıran bu hareketten sonra karın bölgesinde yanma şikâyeti olabilir. Ancak korkulacak bir durum olmadığını söylemek gerek. Bu durum karın kaslarının çalışmaya başladığının bir göstergesidir. Hareketi belirli bir zaman sonra yaparken benzer yanma şikayetlerinin ortadan kaldığını görebilirsiniz.

5.Duvarda Oturma Egzersizi Yapmak

Evde Spor Yapmak İsteyenler için +10 Egzersiz
Duvarda Oturma Egzersizi Yapmak

Evde spor yapmak isteyenler için basit bir egzersiz hareketi olan duvarda oturma egzersizi duvara dayanarak yapılan bir oturma hareketinden oluşuyor. Hareketi yapmak için düz bir duvara sırt yaslanır ve duvar ile temas kesilmeden sandalyeye oturuyormuş gibi dizler bükülerek alçalma hareketi yapılır. Bacaklar paralel konuma geldiğinde 15-20 saniye kadar sabit durulur ve egzersiz tamamlanır.


6.Köprü Egzersizi Yapmak

Evde Spor Yapmak İsteyenler için +10 Egzersiz
Köprü Egzersizi Yapmak

Evde spor yapma hareketlerinden bir başkası da köprü egzersizidir. Sırt üstü uzanarak gerçekleştirilir. Amaç kalça kaslarını hareketlendirmektir. Egzersizin adından da anlaşılacağı gibi vücudunuz adeta bir köprü biçimine dönüşür. Egzersizi yaparken dizlerin bükülmesi ve kalçanın topuklara itilmesi gerekiyor. Bu hareketi yaparken sırt ve omuz zeminden ayrılmamalıdır. 3’lü setler halinde 10 kez tekrar edilerek egzersiz hareketi yapılabilir.

7.Ayakta Şınav Egzersizi Yapmak

Evde Spor Yapmak İsteyenler için +10 Egzersiz
Ayakta Şınav Egzersizi Yapmak

Normalde yerde yapılan şınav hareketini ayakta yapmaya ne dersiniz? Göğüs ve kol kaslarını güçlendirmek için çok basit bir hareket olan ayakta şınav egzersizi ile kedinizi çok daha zinde hissedeceksiniz. Bu hareketi yapabilmek için destek alabileceğiniz bir duvara ya da masaya ihtiyacınızın olduğunu söylemeliyiz. Duvar ya da masaya 50 cm’lik bir mesafe ile kollarınızı duvara ya da masaya destek alarak ayak uçlarınız sabit kalacak şekilde vücudunu ileri-geri hareketler yaparak egzersizi tamamlayın. 3’lü setler halinde 10 kez tekrar edilerek egzersiz yapılabilir.


8.Burpee Egzersizi Yapmak

Evde Spor Yapmak İsteyenler için +10 Egzersiz
Burpee Egzersizi Yapmak

Bütün vücudu çalıştırdığı için çok etkili olan burpee hareketini yapmak oldukça yorucudur. Öncelikle ayakları omuz genişliğinde açarak kolları vücudun iki yanına serbest bir şekilde bırakın. Sonra tıpkı squat hareketinde olduğu gibi ellerinizi önünüze uzatın ve çömelin. En aşağıya ulaşınca şınav pozisyona geçin. Sonra yeniden toparlanıp kendinizi itin ve zıplayın. Ellerinizi başınıza getirerek destek alabilirsiniz.

9.Bisiklet Egzersizi Yapmak

Evde Spor Yapmak İsteyenler için +10 Egzersiz
Bisiklet Egzersizi Yapmak

Son sıraya geçmeden bir önceki egzersiz bisiklet egzersizidir. Bu hareket; bacak, karın ve kalçayı çalıştırır. Sırt üstü uzanmış şekilde ayakları havaya doğru kaldırın ve dizleri bükerek havada hayali bisiklet varmış gibi hareketler yapın. Bisiklet egzersizinde elleri başın arka tarafında birleştirmelisiniz.

10.Kick Back Egzersizi Yapmak

Evde Spor Yapmak İsteyenler için +10 Egzersiz
Kick Back Egzersizi Yapmak

Kalçayı çalıştıran bir hareket olan kick back hareketi için zemine yüzüstü uzanın. Sonra bacakları kalça genişliğinde açın. Son olarak vücudu diz ve ellerin üzerine kaldırın.

Önce sağ bacağı geriye doğru uzatıp havaya kaldırın, sonra bacağı indirin, zemin ile temas etmeden yeniden havaya kaldırabilirsiniz. Egzersizi 15 defa tekrarlayarak diğer bacağa uygulayabilirsiniz. Egzersizi yaparken bacakları gergin tutmalısınız.

Bu içeriği puanlamak ister misiniz?
[Katılım: 0 | Puan Ortalaması: 0]
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x