Ev Dekorasyonunda Doğru Renk Uyumu ve Seçimi

2
1997
dekorasyonda-dogru-renk-uyumu-ve-renk-secimi
dekorasyonda-dogru-renk-uyumu-ve-renk-secimi

Ev dekorasyonu içinde en büyük problem doğru renk uyumu ve seçimidir. Evi dekore ederken iç mimarla ya da bu işten anlayan firmalarla çalışmak yerine kendi ev dekorasyon fikirleri ile evini dekore etmek isteyen meraklılar için hazırladığım bu yazımda ev dekorasyonunda doğru renk uyumu ve seçimi konusuna değineceğim.

Ev dekorunda doğru renkleri yakalayarak uyumlu bir ev dekorasyonu sağlamak mümkün. Doğru renkleri bir araya getirmek adına bazı önerilerimi sizlerle paylaşmak istedim. Ev dekorasyonundaki asıl amaç yaşam alanlarımızı daha yaşanabilir, kullanışlı ve güzel hale getirmektir. Bu da doğru renk uyumu ile mümkündür.

dekorasyonda-renk-secimi

 

 

Eviniz için en iyi renk uyumu ve seçimi

Bir rengin farklı tonlarına monokromatik denir. Genellikle tamamlayıcı renkler de mor, yeşil, kırmızı ve sarı gibi karşıt renklerdir. Bu renklerle ev dekorasyonunda renk dengesini sağlayabilirsiniz. Renk uyumu sağlanırken dikkat edilecek nokta zıt renklerin bir araya getirilmesidir. Çünkü her şey zıttıyla vardır.

Ev dekorasyonunda doğru renk seçimi için uzman olmaya gerek yok sadece renklerin özellikleri hakkında bilgi edinmeniz ve hangi rengi nerede kullanacağınızı bilmeniz yeterlidir.

Renk seçiminde renk çarkından yararlanabilirsiniz. Renk çarkı sarı, mavi ve kırmızı olmak üzere üç renkten oluşuyor. Renk çarkında kullanılan renklerin yan yana ya da karşıt halde bulunan renkler renk uyumu oluşturmanıza yardımcı oluyor. T

Tamamlayıcı renkler renk çarkında karşılıklı gelen renklerdir. Bunlar, turuncu, kırmızı, yeşil, mavi ve sarı renkleridir. Benzer renkler renk çarkında yan yana bulunan renklerdir. Örnek bir ev dekorasyonunda yeşil-sarı-kırmızı-turuncu renkleri odaya rahatlatıcı ve renk uyumlu bir hava yaratır.

Daha önce bahsettiğim monokromatik renkler, yani rengin benzer tonlarıyla oluşan dekorasyon modern mimaride kullanılan ev dekorasyon tarzını yansıtır.

dekorasyon-mavi-renk-kullanimi

Ev dekorasyonunda renk uyumu nasıl yaratılır?

Çoğumuz renk seçimine duvar renginden başlar ancak bu son derece yanlıştır. Çünkü duvar rengini belirlemek kolaydır ve en son yapılabilecek bir iştir. Asıl önemli olan öncelikle mobilya, perde, halı gibi ana dekorasyon malzemelerinin rengini belirlemektir. Bunlar belirlendikten sonra duvar rengi seçmek son derece kolaydır.

Ev dekorasyonunda zıt renkler ve aynı renk tonları vardır. Bunlar, üç ana rengi barındıran mavi-sarı-kırmızı renkleridir. Bir de ara renkler vardır ki bunlar, mor-turuncu-yeşil renkleridir. Üçüncül diye adlandırılan ara renkler ve bunların karışımları var tabii ki.

Daha önce de bahsettiğim gibi zıt renkler karşılıklı olan renklerdir. Bu renkleri canlı ve dikkat çekici ev dekorasyonu oluşturmak için kullanabilirsiniz.

dekorasyonda-kullanilan-ana-ve-ara-renkler

 

 

Ev dekorasyonunda renklerin anlamları

Beyaz renk uyumu:

Beyaz renk temizliğin sembolüdür. Ev dekorasyonunda renk uyumu için odayı tamamen beyaz renk duvar boyasına boyayıp sonra renkli mobilyalarla canlı ve dikkat çekici hale getirebilirsiniz. Canlı renkler kullanılmadığında beyaz renk soğukluk ve boşluk duygusu verecektir. Doğru renk uyumu için beyazla diğer renkleri kombinlemeye çalışın!

dekorasyonda-kullanilan-renkler

Yeşil renk uyumu:

Yeşil rengi iyi şans anlamına gelebildiği gibi kıskançlık olarak da adlandırılmaktadır. Dekorasyonda yeşil rengi dinlendirici yani huzur verici bir renktir. Hemen hemen tüm odalarda kullanılabilir bir renk olması bakımından sıklıkla kullanılır.

Kırmızı renk uyumu:

Aşkın rengi olan kırmızı dekorasyonda iştah açan ve yemek yemeği özendiren bir renktir. Aynı zamanda öfke duygusunu da ortaya çıkarır.

Turuncu renk uyumu:

Genellikle coşku ve heyecanı temsil eden renktir turuncu. Sizi harekete geçirecek renk olan turuncu genellikle çalışma odası veya spor odalarında kullanılması gereken bir renktir.

ev-dekorasyon-renkleri

Sarı renk uyumu:

Mutluluk ve sevinç duygularını temsil eder. Tıpkı kırmızı renk gibi iştah açan bir renktir. Size tavsiyem sarı rengi küçük mekanları ferah göstermek için kullanın.

Siyah renk uyumu:

Hüzün ve üzüntüyü temsil eder. Ev dekorasyonunda siyah rengi kendi başına ve renk tonlarıyla kullandığınızda modern ve lüks bir görünüm kazandırabilir.

Mavi renk uyumu:

Huzur veren dinlendirici bir renktir mavi. Oturma odası ya da yatak odası için açık tonları kullanılabilir.

dekorasyonda-mor-renk-kullanimi

Mor renk uyumu:

Tutkuyu ve yaratıcılığı artırıcı bir renktir. Ev dekorasyonunda mor renk kullanımı, odaya zenginlik, ferahlık gibi anlamlar yükleyecektir.

Daha farklı renkler için renk listesine tıklayın.

dekorasyonda-renklerin-anlamlari

Ev dekorasyonunda renk kullanımı

Ev dekorasyonunda doğru rengi seçmenin ne kadar önemli olduğunu yazımızın başında da belirtmiştik. Seçtiğimiz rengin dekorasyon yapacağımız mekanın geniş görünmesinden dar görünmesine, ferah görünmesinden boğucu görünmesine kadar etkili olabileceğini unutmamalısınız.

Size tavsiyem, küçük bir mekana sahipseniz açık renk tonlarını kullanmalısınız. Çünkü mekanı olduğundan geniş gösterecektir. Ayrıcı kullanacağınız özel aksesuar ve dekoratif süslerle odaya canlılık kazandırabilir, harika renk uyumu sağlayabilirsiniz.

Daha geniş bir mekana sahipseniz koyu renkler kullanarak mekanın dinamizmini artırabilirsiniz. Son olarak şunları belirteyim:

Açık renklerde oda havadar, ferah ve iç açıcı görünürken. Koyu renklerde oda daha samimi ve sıcak görünecektir. Hepinize keyifli dekorasyonlar dilerim! 🙂

Fikir verecek renk uyumu alternatifleri

2 YORUMLAR

  1. Aslında renk seçimi evin ihtiyacına göre yapılmalı. Yani her evi kendi içinde değerlendirip öyle renklere karar verilmeli diye düşünüyorum…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here