perde siparişi

Dekorasyonda Aydınlatma Nasıl Yapılmalı?Ev dekorasyonunun olmazsa olmazları içerisinde aydınlatma yer alıyor. Bu noktada bu yazımızda sizlerle dekorasyonda aydınlatma nasıl yapılmalı ve iyi bir aydınlatmanın kurallarından bahsedeceğiz. Youtube videosunda örnek bir aydınlatma seçiminden bahsedilmiş. Sizlerin de izlemesini öneririm.Dekorasyonda aydınlatma ve önemi

Bir evin nasıl aydınlatılacağının planını yaparken iki şey düşünmek gerekir: Birincisi yapılacak ışıklandırmanın amaca uygun olup olmaması, diğeri ise konumlandırılan aydınlatmanın evin dekorunu güzelleştirmesi şeklinde.

Bir günde bir oda farklı zamanlarda farklı şekilde kullanılmaktadır. Örneğin, misafir geldiğinde mutfağın ışıl ışıl olmasını arzu edebiliriz, ama bir başka vakit gece yarısı mutfaktan bir şey almak istediğimizde daha loş bir ışık yeterli gelebilir.

Dolayısıyla aydınlatma ünitelerini tercih ederken ihtiyaçlarımızı göz önünde bulundurmalıyız. Günümüzde artık özellikle mutfak dekorasyonu için LED aydınlatmaları tercih ediliyor.Mutfaklarını yenileyenler için özellikle LED aydınlatmaları tavsiye ediyorum. Çünkü daha az enerji ile daha çok verim alacağınızdan emin olun.

Evdeki ışıklandırma zaman zaman aklımıza farklı soru işaretleri getirebilir. Aydınlatmalar yetersiz olduğunda “keşke biraz daha ışık olsaydı” ya da “gözümü alıyor bu ışık” gibi şikayetlerde bulunabiliriz. Böyle durumlar can sıkıcı hale gelebilir, dolayısıyla evimizi döşerken aydınlatma konusuna önem vermemiz gerekiyor.

Doğru konumlandırılmış yeterli bir aydınlatmanın odada harika bir hava oluşturacağını ve odada bulunan eşyaların şıklığını hemen fark ettireceğini söylemeliyim. O yüzden yeni ışıklandırma yöntemi olan LED’lerden ziyadesiyle faydalanmak gerekir.Yetersiz ve bir o kadar kötü konumlandırılmış aydınlatmalar da eşyaların yeterince fark edilmemesine bu da ev tasarımınızın sanki sıradanmış izlenimi vermesine neden olur.

Dekorasyonda aydınlatma sadece göz zevki olarak görmek yerine evde sağlığımız için de doğru aydınlatmayı sağlamak gerekiyor. Bu noktada aydınlatma ünitesini yeterince ve doğru kullanmak çok önemli hale geliyor.

Oturma odasında LED teknolojilerinin yanında lambaderlerden de faydalanmak gerekiyor.

MUTLAKA OKUYUN:  En İyi Robot Süpürge Tavsiyeleri 2021(İnceleme!)Sizlere ev dekorasyonunda aydınlatmanın öneminden bahsettim Ev dekorasyonunda aydınlatmanın nasıl yapılması gerektiğini yazdım. Umarım keyifle oturacağınız evinizi güzel bir aydınlatma sistemiyle aydınlatırsınız.

İlginizi Çekebilir: Gizli LED aydınlatma hakkında bilgi alabileceğiniz bir içerik!

Doğru Aydınlatmanın Tespiti

• Aydınlattığınız odaya aydınlatma üniteleri samimi, sıcak ve davetkâr bir hava katıyor mu?
• Odanız güvenli bir şekilde yürüyebileceğiniz kadar aydınlık mı?
• Odanızda dikkat çekmek istediğiniz herhangi bir nokta var mı? Bu odada vurgu aydınlatması yapıldı mı?
• Odada yapmayı planladığınız tüm işler için yeterli miktarda ışık var mı?
• Seçilen aydınlatmaların ışığı odanın her köşesine yayılıyor mu?
• Kullanılan ampul ve lambalar elektrik tasarruflu mu?

İyi bir Aydınlatmanın İpuçları ve Kuralları

Aydınlatmak istediğiniz mekânı ışıklandırma noktasında bahsedeceğimiz birkaç ipucu sizleri doğru ve iyi bir aydınlatmaya ulaştıracaktır.

  1. Odanızın farklı nokta ve yüksekliklerine aydınlatma ünitelerinizi yerleştirin. Evinizin tavanında kullanacağınız sıralı üç tane avize yerine, bir adet tavan lambası ile bir adet ayaklı lamba ihtiyaç duyarsanız bir de abajur sizi doğru ışıklandırmaya ulaştıracaktır. Bu şekilde düşündüğünüzde eviniz kullanışlı olduğu kadar güzel de görünecektir.
  2. Odanızda kullanacağınız ışığın gözünüzü yormaması için odanın farklı bölümlerinde farklı miktarda ışıklandırma yapmayı unutmayın. Evinizin her noktasının aynı oranda aydınlanacak diye kendinizi zorlamayın.
  3. Mutfak aydınlatmasında daha çok tezgâhta ve ocakta iş yaptığınızı hatırlayın. Buradaki aydınlatmanın görev ve vurgu aydınlatması şeklinde yapılacağını yani mutfağın orta noktasından aydınlatmanın yanlış olduğunu unutmayın.
  4. Banyodaki aydınlatmaların konumları da yine görev aydınlatması şeklinde olmalıdır. Özellikle aynanın üst kısmında ya da her iki yanında lambaların bulunması arkadan gelecek ışığın gölge yapmasına karşı bir önlem olacaktır. Bu şekilde tıraş olurken ve makyaj yaparken daha net bir aydınlatma ile görüş açınızı rahatlatabilirsiniz.
  5. Evinizde kullandığınız tüm elektrik anahtarlarını dimmer anahtarla yani ışığın şiddetini değiştirebileceğiniz ayarlanabilir anahtar kitiyle değiştirmeniz hem enerjiden tasarruf sağlar hem de evinizde farklı zaman dilimlerinde farklı atmosferde hava yaratmanızı sağlayabilir.

Dekorasyonda Kullanılacak Aydınlatma Türleri

1)Ortam Aydınlatması:

Ortam aydınlatması denilince aklımıza odanın tamamına yetebilecek genel bir aydınlatma gelmelidir. Penceren içeriye giren güneş ışığı ve binanın tavanında bulunan aydınlatma ünitesi ışık kaynaklarını oluşturmaktadır.

Tavan armatürleri, gizli ya da gömme tavan aydınlatmaları, lambaderler ve avizeler bu amaca yönelik kullanılabilirler. Bu tarz aydınlatma üniteleri güçlüdür ve yansıyan ışık odanın tamamına eşit oranda yayılır.

MUTLAKA OKUYUN:  Şeffaf Sarkıt Lambalar ile Farklı Bir Atmosfer Yaratın!

Ortam aydınlatmasında tasarruf amaçlı az enerji tüketebilen beyaz lambalar kullanmak birey ve ülke menfaatleri açısından son derece önemlidir. Sarı ışık tercih edecek olanlar, mutlaka floresan lambalar kullanmalıdır.

Aydınlatma türleri avize

Aydınlatmanın burada sona ereceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Çünkü birçok ev sahibi, ortam aydınlatmasından sonra işlemin biteceğini düşünür hâlbuki bu aydınlatma yeterli değildir.

Aydınlatma programına aşağıdaki 2 aşamayı da eklemek çok farklı bir sonuç çıkaracaktır.

2)Görev Aydınlatması:

Başlıktan da anlaşılacağı üzere, okumak, masa başında çalışmak, yemek pişirmek gibi özel olarak ilgilendiğimiz işlerde gözü yormamak adına işi kolaylaştırmak için tercih edilen aydınlatma aşamasıdır.

Aydınlatma türleri spotlar

Okuma lambaları, abajurlar, banyo dolabı lambası, sarkıt lambalar ve masa lambaları bu grupta yer alan aydınlatma üniteleridir.

Ortam aydınlatmasının neticeye erdirilmesinden sonra görev aydınlatması için odanızda bir liste oluşturabilirsiniz. Böylelikle bu liste size hangi durumlarda görev aydınlatmasının gerekli olduğuyla ilgili bilgi verecektir.

3)Vurgu Aydınlatması:

Şimdi de çok farklı biraz da sıra dışı sizin evinizdeki ruh halinizi yansıtacak atmosferi yaratabileceğiniz bir özel aydınlatma aşaması olan vurgu aydınlatmasından bahsedeceğim.

Bu aşamada evde sevdiğiniz özel olarak hazırladığınız bir alan ya da köşeyi aydınlatacağınız bir aydınlatmadır.

Aydınlatma türleri

Beğendiğiniz aksesuarları belirtmek ya da evin mimari bir özelliğini vurgulamak amacıyla kullanabileceğiniz gibi evinizde gözden uzak tutmak istediğiniz bölümleri saklamak amacıyla da bu aşamadan yararlanabilirsiniz.

Çerçeve lambaları, mumlar, duvar aplikler, dolap içi aydınlatmalar ve spotlar vurgu aydınlatmasında kullanabileceğiniz aydınlatma ünitelerinden sadece bir kaçıdır.

İlginizi Çekebilir: Aydınlatma için dekoratif fikirler içeriğe tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Abajur Modelleri Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çeşitli mekanlar için gerekli olan eşyalar birbirinden çok farklı özellikler içermektedir. Hem tasarım hem ev dekorasyonu ve hem de ihtiyaç olarak değerlendirilen bu eşyalar çok çeşitlidir. Bu eşyalar arasında yer alan her bir kategorinin de kendi içinde yüzlerce detayı vardır. Mekanlar içinde var olan en önemli ihtiyaçlardan bir tanesi de aydınlanma ihtiyacıdır. Aydınlanma ihtiyacı için kullanılan eşyalar ve çeşitli materyaller bağlamında binlerce farklı özellikten bahsedilebilir. Aydınlanma ihtiyacının giderilmesi amacı ile kullanılan ürünler; formları, kullanım alanları ve aydınlatma performansları ile birbirinden ayrılmaktadır. Bu ürünler arasında, lambaderler, abajurlar, avizeler ve aplikler konumlandırma açısından farklı özelliklere sahip olan ürünler arasında yer almaktadır. Bu ürünlerden bir tanesi olan abajur modelleri seçimi hakkında önemli fikirleri bulabileceğiniz bu yazıyı sizlere sunuyoruz.

MUTLAKA OKUYUN:  Çamaşır Makinesi Seçimi için +8 Marka

Abajur Nedir?

Abajur nedir
Abajur ne demek?

Abajur, dekorasyonda aydınlatma sistemleri içinde yer alan, masa, etajer, konsol, komodin gibi alanların üzerine konumlandırılan bir üründür. Konumlandırma özelliğine bakıldığında yukarıda sayılan yerlerin yanı sıra, tasarım ve dizayn gereği pek çok farklı alana yerleştirilebilecek özelliktedir.

Abajurlar çoğu zaman bir kablo yardımı ile bir prize bağlanarak aydınlanmayı sağlayan ürünlerden bir tanesidir. Yani bağımsız bir ürün olma özelliği göstermezler. Ancak bazı abajur modelleri farklı bir elektrik düzeneği ile kablosuz bir özellik gösterebilir. Bu ürünlerin çok fazla tercih edilmediği bilinir. Tercih edilmeme sebebi de sağlamlık açısından iyi bir segmentte yer almamalarıdır. Bu sebeple abajur konumlandırmalarında, bir prize yakınlık, önemli bir detaydır.

Abajur modelleri farklı mekanlarda kullanılabilecek ürünlerdir. Sıklıkla ev içinde, yatak odalarında abajurlar görülür. Yatak odasında, yatağın sağ ve sol baş tarafında, komodinlerin üzerinde yer alan abajur konumlandırması en çok bilinen ve en sık kullanılan yerleştirme biçimidir. Bunun yanı sıra salonlarda bulunan şık abajurlar, odanın havasını tamamen değiştirir.

Salonlarda, konsolların üzerine veya çeşitli yerlere yerleştirilmiş olan bu ürünler farklı tarzlarda dizayn edilmiştir. Geniş antreleri olan evlerin, bu kısımlarında da sıklıkla kullanılan abajurlar, ev dekorasyonunun önemli bir parçası yerinde değerlendirilir.

Abajur Modelleri için Fikirler

Abajur modelleri için fikirler
Abajur modelleri seçimi hakkında fikir verecek tasarımlar

Binlerce çeşit abajur modelinin var olduğunu söylemek mümkündür. Bu ürünlerin çeşitlilik özellikleri tasarımlarla şekillenir. Salonlarda kullanılan klasik başlıkları olan abajurlar salon havasını güçlendirir. Yatak odalarında tercih edilen abajur modelleri de, oda içinde var olan genel dekorasyonun önemli bir parçası haline gelir. Çocuk odaları ve genç odaları için de tercih edilen abajurlar, sevimli karakterlerle süslenmiş ürünlerdir. Abajur modelleri isteğe göre binlerce seçeneği içinde bulundurur. Dekorasyonda aydınlatma fikirlerine aşağıdaki listeden de ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Ben kendi abajurumu kendim tasarlarım kardeşim diyenlerdenseniz sizlere fikir verecek 3 abajur yapımı fikri için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

1.Çiçekli abajur modeli

Çiçekli abajur modeli
Çiçekli abajur modeli

2.Çocuk odasına abajur

Çocuk odasına abajur
Çocuk odası için abajur modeli

3.Dantel işlemeli abajur modeli

Dantel işlemeli abajur
Dantel işlemeye sahip abajur modeli

4.Klasik abajur modeli

Klasik abajur modeli
Klasik dekorlar için abajur modeli

5.Dresuar abajur modeli

Dresuar abajur modeli
Dresuar üzerine abajur modeli

6.Erkek çocuk odasına abajur modeli

Erkek çocuk odası abajur
Erkek çocuk odalarına abajur modeli

7.Koçtaş abajur modeli

Koçtaş abajur
Koçtaş abajur modeli

8.Koçtaş abajur modelleri

Koçtaş abajur modeli
Koçtaş abajur fikirleri

9.Kristal boncuklu abajur modeli

Kristal boncuklu abajur
Kristal görünümlü boncuklu abajur

10.Vintage abajur modeli

Vintage abajur modeli
Vintage abajur modelleriAbone ol
Bildir
guest
5 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin


5
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x