Dekorasyonda Aydınlatma Nasıl Yapılmalı? | Dekordiyon
perde siparişi


Dekorasyonda Aydınlatma Nasıl Yapılmalı?

Ev dekorasyonunun olmazsa olmazları içerisinde aydınlatma yer alıyor. Bu noktada bu yazımızda sizlerle dekorasyonda aydınlatma nasıl yapılmalı ve iyi bir aydınlatmanın kurallarından bahsedeceğiz. Youtube videosunda örnek bir aydınlatma seçiminden bahsedilmiş. Sizlerin de izlemesini öneririm.Dekorasyonda aydınlatma ve önemi

Bir evin nasıl aydınlatılacağının planını yaparken iki şey düşünmek gerekir: Birincisi yapılacak ışıklandırmanın amaca uygun olup olmaması, diğeri ise konumlandırılan aydınlatmanın evin dekorunu güzelleştirmesi şeklinde.

Bir günde bir oda farklı zamanlarda farklı şekilde kullanılmaktadır. Örneğin, misafir geldiğinde mutfağın ışıl ışıl olmasını arzu edebiliriz, ama bir başka vakit gece yarısı mutfaktan bir şey almak istediğimizde daha loş bir ışık yeterli gelebilir.

Dekorasyonda ışıklandırma nasıl olmalı

Dolayısıyla aydınlatma ünitelerini tercih ederken ihtiyaçlarımızı göz önünde bulundurmalıyız. Günümüzde artık özellikle mutfak dekorasyonu için LED aydınlatmaları tercih ediliyor.

Mutfaklarını yenileyenler için özellikle LED aydınlatmaları tavsiye ediyorum. Çünkü daha az enerji ile daha çok verim alacağınızdan emin olun.Evdeki ışıklandırma zaman zaman aklımıza farklı soru işaretleri getirebilir. Aydınlatmalar yetersiz olduğunda “keşke biraz daha ışık olsaydı” ya da “gözümü alıyor bu ışık” gibi şikayetlerde bulunabiliriz. Böyle durumlar can sıkıcı hale gelebilir, dolayısıyla evimizi döşerken aydınlatma konusuna önem vermemiz gerekiyor.

Mutfak dekorasyonunda aydınlatmanın önemi

Doğru konumlandırılmış yeterli bir aydınlatmanın odada harika bir hava oluşturacağını ve odada bulunan eşyaların şıklığını hemen fark ettireceğini söylemeliyim. O yüzden yeni ışıklandırma yöntemi olan LED’lerden ziyadesiyle faydalanmak gerekir.

Yetersiz ve bir o kadar kötü konumlandırılmış aydınlatmalar da eşyaların yeterince fark edilmemesine bu da ev tasarımınızın sanki sıradanmış izlenimi vermesine neden olur.

Dekorasyonda aydınlatma sadece göz zevki olarak görmek yerine evde sağlığımız için de doğru aydınlatmayı sağlamak gerekiyor. Bu noktada aydınlatma ünitesini yeterince ve doğru kullanmak çok önemli hale geliyor.

Oturma odası ışıklandırma

Oturma odasında LED teknolojilerinin yanında lambaderlerden de faydalanmak gerekiyor.Sizlere ev dekorasyonunda aydınlatmanın öneminden bahsettim Ev dekorasyonunda aydınlatmanın nasıl yapılması gerektiğini yazdım. Umarım keyifle oturacağınız evinizi güzel bir aydınlatma sistemiyle aydınlatırsınız.

Doğru Aydınlatmanın Tespiti

• Aydınlattığınız odaya aydınlatma üniteleri samimi, sıcak ve davetkâr bir hava katıyor mu?
• Odanız güvenli bir şekilde yürüyebileceğiniz kadar aydınlık mı?
• Odanızda dikkat çekmek istediğiniz herhangi bir nokta var mı? Bu odada vurgu aydınlatması yapıldı mı?
• Odada yapmayı planladığınız tüm işler için yeterli miktarda ışık var mı?
• Seçilen aydınlatmaların ışığı odanın her köşesine yayılıyor mu?
• Kullanılan ampul ve lambalar elektrik tasarruflu mu?

İyi bir Aydınlatmanın İpuçları ve Kuralları

Aydınlatmak istediğiniz mekânı ışıklandırma noktasında bahsedeceğimiz birkaç ipucu sizleri doğru ve iyi bir aydınlatmaya ulaştıracaktır.

1) Odanızın farklı nokta ve yüksekliklerine aydınlatma ünitelerinizi yerleştirin. Evinizin tavanında kullanacağınız sıralı üç tane avize yerine, bir adet tavan lambası ile bir adet ayaklı lamba ihtiyaç duyarsanız bir de abajur sizi doğru ışıklandırmaya ulaştıracaktır. Bu şekilde düşündüğünüzde eviniz kullanışlı olduğu kadar güzel de görünecektir.

2) Odanızda kullanacağınız ışığın gözünüzü yormaması için odanın farklı bölümlerinde farklı miktarda ışıklandırma yapmayı unutmayın. Evinizin her noktasının aynı oranda aydınlanacak diye kendinizi zorlamayın.


3) Mutfak aydınlatmasında daha çok tezgâhta ve ocakta iş yaptığınızı hatırlayın. Buradaki aydınlatmanın görev ve vurgu aydınlatması şeklinde yapılacağını yani mutfağın orta noktasından aydınlatmanın yanlış olduğunu unutmayın.

4) Banyodaki aydınlatmaların konumları da yine görev aydınlatması şeklinde olmalıdır. Özellikle aynanın üst kısmında ya da her iki yanında lambaların bulunması arkadan gelecek ışığın gölge yapmasına karşı bir önlem olacaktır. Bu şekilde tıraş olurken ve makyaj yaparken daha net bir aydınlatma ile görüş açınızı rahatlatabilirsiniz.

5) Evinizde kullandığınız tüm elektrik anahtarlarını dimmer anahtarla yani ışığın şiddetini değiştirebileceğiniz ayarlanabilir anahtar kitiyle değiştirmeniz hem enerjiden tasarruf sağlar hem de evinizde farklı zaman dilimlerinde farklı atmosferde hava yaratmanızı sağlayabilir.

Dekorasyonda Kullanılacak Aydınlatma Türleri

1)Ortam Aydınlatması:

Ortam aydınlatması denilince aklımıza odanın tamamına yetebilecek genel bir aydınlatma gelmelidir. Penceren içeriye giren güneş ışığı ve binanın tavanında bulunan aydınlatma ünitesi ışık kaynaklarını oluşturmaktadır.

Tavan armatürleri, gizli ya da gömme tavan aydınlatmaları, lambaderler ve avizeler bu amaca yönelik kullanılabilirler. Bu tarz aydınlatma üniteleri güçlüdür ve yansıyan ışık odanın tamamına eşit oranda yayılır.

Ortam aydınlatmasında tasarruf amaçlı az enerji tüketebilen beyaz lambalar kullanmak birey ve ülke menfaatleri açısından son derece önemlidir. Sarı ışık tercih edecek olanlar, mutlaka floresan lambalar kullanmalıdır.

Aydınlatma türleri avize

Aydınlatmanın burada sona ereceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Çünkü birçok ev sahibi, ortam aydınlatmasından sonra işlemin biteceğini düşünür hâlbuki bu aydınlatma yeterli değildir.

Aydınlatma programına aşağıdaki 2 aşamayı da eklemek çok farklı bir sonuç çıkaracaktır.

2)Görev Aydınlatması:

Başlıktan da anlaşılacağı üzere, okumak, masa başında çalışmak, yemek pişirmek gibi özel olarak ilgilendiğimiz işlerde gözü yormamak adına işi kolaylaştırmak için tercih edilen aydınlatma aşamasıdır.

Aydınlatma türleri spotlar

Okuma lambaları, abajurlar, banyo dolabı lambası, sarkıt lambalar ve masa lambaları bu grupta yer alan aydınlatma üniteleridir.

Ortam aydınlatmasının neticeye erdirilmesinden sonra görev aydınlatması için odanızda bir liste oluşturabilirsiniz. Böylelikle bu liste size hangi durumlarda görev aydınlatmasının gerekli olduğuyla ilgili bilgi verecektir.

3)Vurgu Aydınlatması:

Şimdi de çok farklı biraz da sıra dışı sizin evinizdeki ruh halinizi yansıtacak atmosferi yaratabileceğiniz bir özel aydınlatma aşaması olan vurgu aydınlatmasından bahsedeceğim.

Bu aşamada evde sevdiğiniz özel olarak hazırladığınız bir alan ya da köşeyi aydınlatacağınız bir aydınlatmadır.

Aydınlatma türleri

Beğendiğiniz aksesuarları belirtmek ya da evin mimari bir özelliğini vurgulamak amacıyla kullanabileceğiniz gibi evinizde gözden uzak tutmak istediğiniz bölümleri saklamak amacıyla da bu aşamadan yararlanabilirsiniz.

Çerçeve lambaları, mumlar, duvar aplikler, dolap içi aydınlatmalar ve spotlar vurgu aydınlatmasında kullanabileceğiniz aydınlatma ünitelerinden sadece bir kaçıdır.Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
5
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x