Ev Dekorasyonunda Aydınlatma Nasıl Yapılmalı?

5
239

Ev dekorasyonunun olmazsa olmazları içerisinde aydınlatma yer alıyor. Bu noktada bu yazımızda sizlerle ev dekorasyonunda aydınlatmanın nasıl yapılması gerektiğini paylaşacağız.

Dekorasyonda aydınlatma ve önemi

Dekorasyonda ışıklandırma nasıl olmalı
Dekorasyonda ışıklandırma nasıl olmalı

Bir evin nasıl aydınlatılacağının planını yaparken iki şey düşünmek gerekir: Birincisi yapılacak ışıklandırmanın amaca uygun olup olmaması, diğeri ise konumlandırılan aydınlatmanın evin dekorunu güzelleştirmesi şeklinde.

Ev dekorasyonunda aydınlatmanın önemi
Ev dekorasyonunda aydınlatmanın önemi

Bir günde bir oda farklı zamanlarda farklı şekilde kullanılmaktadır. Örneğin, misafir geldiğinde mutfağın ışıl ışıl olmasını arzu edebiliriz, ama bir başka vakit gece yarısı mutfaktan bir şey almak istediğimizde daha loş bir ışık yeterli gelebilir.

Dolayısıyla aydınlatma ünitelerini tercih ederken ihtiyaçlarımızı göz önünde bulundurmalıyız. Günümüzde artık özellikle mutfak dekorasyonu için LED aydınlatmaları tercih ediliyor.

Mutfaklarını yenileyenler için özellikle LED aydınlatmaları tavsiye ediyorum. Çünkü daha az enerji ile daha çok verim alacağınızdan emin olun.

Mutfak dekorasyonunda aydınlatmanın önemi
Mutfak dekorasyonunda aydınlatmanın önemi

Evdeki ışıklandırma zaman zaman aklımıza farklı soru işaretleri getirebilir. Aydınlatmalar yetersiz olduğunda “keşke biraz daha ışık olsaydı” ya da “gözümü alıyor bu ışık” gibi şikayetlerde bulunabiliriz. Böyle durumlar can sıkıcı hale gelebilir, dolayısıyla evimizi döşerken aydınlatma konusuna önem vermemiz gerekiyor.

Doğru aydınlatma fikirleri
Doğru aydınlatma fikirleri

Doğru konumlandırılmış yeterli bir aydınlatmanın odada harika bir hava oluşturacağını ve odada bulunan eşyaların şıklığını hemen fark ettireceğini söylemeliyim. O yüzden yeni ışıklandırma yöntemi olan LED’lerden ziyadesiyle faydalanmak gerekir.

Yetersiz ve bir o kadar kötü konumlandırılmış aydınlatmalar da eşyaların yeterince fark edilmemesine bu da ev tasarımınızın sanki sıradanmış izlenimi vermesine neden olur.

Ev dekorasyonunda aydınlatmayı sadece göz zevki olarak görmek yerine evde sağlığımız için de doğru aydınlatmayı sağlamak gerekiyor. Bu noktada aydınlatma ünitesini yeterince ve doğru kullanmak çok önemli hale geliyor.

Oturma odası ışıklandırma
Oturma odası ışıklandırma

Oturma odasında LED teknolojilerinin yanında lambaderlerden de faydalanmak gerekiyor.

Sizlere ev dekorasyonunda aydınlatmanın öneminden bahsettim Ev dekorasyonunda aydınlatmanın nasıl yapılması gerektiğini yazdım. Umarım keyifle oturacağınız evinizi güzel bir aydınlatma sistemiyle aydınlatırsınız.

Sizlere daha iyi fikir vermek adına iyi bir aydınlatmanın ip uçları yazımı okumanızı öneriyorum.

Konuyla ilgili yorumlarınızı aşağıdaki yorum alanından benimle paylaşabilirsiniz. Aydınlatma hakkında aklınıza takılan tüm soruları sorabilir, fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here