perde siparişi

Ev Alırken Dikkat Etmeniz Gereken +10 Önemli Nokta!Ev alırken çok fazla karışan olursa kafanız da karışabilir.  Ev alırken dikkat etmeniz gereken temel kuralları bu yazımda bulabilirsiniz. Ayrıca bu yazıda daire alırken nelere dikkat etmek gerekir, konut alırken sözleşmede dikkat edilecek hususlar, ev alırken tapuda nelere dikkat edilmeli gibi birçok önemli konunun da detaylarını öğreneceksiniz.1.Evi niçin alacaksınız?

Ev alırken evi neden alacağınızı sorgulayın!

Ev satın almanın çeşitli sebepleri vardır. Yatırım amaçlı ev düşünüyorsanız evin kira getirisi ve yıllar içinde yapacağı prim değeri önem kazanmaktadır.

Konut satın alma amacınız ihtiyacınızı giderecek bir kullanım ise dikkat etmeniz gereken öncelikler de değişecektir. Odaların genişliği ve geometrik yapısı, güneş alma durumu, ısınma özellikleri ön plana çıkacaktır.

2.Ruhsatı var mı?

Ev için proje ruhsatı var mı sorgulayın!

Yeni bir bina içerisinde daire almayı düşünüyorsanız çok dikkatli olmalısınız. Her ne kadar ruhsatı olmayan projelerin satış yapması yasak olsa da merdiven altı işlemlerle ( senet, kapora vb. ) ruhsatsız projelerin de satıldığını duymaktayız.

MUTLAKA OKUYUN:  Amerikan Siding Dış Cephe Kaplama 2021


Bu projelerin bitme süresi tamamen firmanın keyfine kalmıştır. Belki de hiç bitmeyecek bir proje satın almış olabilirsiniz. Geçerliliği olmayan bir proje için verdiğiniz paralardan hukuki anlamda hiçbir hak talep edemeyeceğinizi belirtmek isterim.

İlginizi Çekebilir: Müstakil bahçeli ev modelleri için tıklayın!

3.Kat irtifakı ne demek?

Ev alırken kat irtifakı meselesini öğrenin!

Evinizin ayrıntılı olarak nerede olduğunu gösteren adeta bir nüfus cüzdanı mahiyetindeki belgeye kat irtifakı denir. Kat irtifakı şu açıdan önemlidir:Firma size bir daire satmıştır ancak daire nerededir? Bunu proje üzerinden size göstermesi yeterli değildir zira aynı daireyi birden fazla kişiye de satabilir. Bu sebeple yapacağınız sözleşmede mutlaka alacağınız dairenin özellikleri ve kat irtifakı belirtilmelidir.

4.Depreme karşı dayanıklı mı?

Alacağınız daire depreme dayanıklı mı sorgulayın!

Sıfırdan alacağınız bir dairede yapı denetim uzmanları hem zemin etüdü hem de deprem dayanımı ile ilgili ölçüm ve sonuçlar ortaya koyacaklardır.

İsterseniz bu belgeleri firmadan isteyebilir ve ev alırken binanın depreme dayanıklılığı ile ilgili kafanızda soru işaretlerinin kalmamasını sağlayabilirsiniz.
5.Tapu konumu ve inşaat alanı aynı yer mi?

Ev alırken evin konumuna dikkat edin!

Mağduriyetlerin yaşandığı bir diğer konu da size gösterilen ya da yapılacak olan ev ile tapudaki konumun farklı alanları ifade etmesidir.

MUTLAKA OKUYUN:  Villa Yapım Maliyeti Nedir? Villa Maliyet Hesaplama?

Bu sebeple doğru evi satın aldığınızdan emin olmak için ev alırken tapu teyidini mutlaka yaptırmalısınız.

6.Müteahhit ne kadar sorumlu?

Ev alırken müteahhite dikkat edin!

Yeni yapılan evlerin seramik, sıva, parke vb. ince işçiliğinden 2 yıl boyunca sorumlu olan müteahhit, buralardaki malzeme ve işçilik hatalarından kaynaklı deformasyonları gidermek zorundadır.

Eğer sorun binanın kaba işleri olan yalıtım, kolon ve duvar gibi alanlarda oluyorsa o zaman bu sorumluluk süresi beş yıla çıkmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Banyo tadilatı için fikir arayanlara…

7.Evin konumunda neler var?

Evin konumunu almadan önce değerlendirin!

Ev alırken dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri de evin insan sağlığını tehdit edecek konuma sahip olmamasıdır.

Yakınındaki bir fabrika buna neden olabileceği gibi çöp imha alanlarına yakın olması da hem evin değerini düşürecek hem de sağlığı tehdit edecek unsurlardan sayılır.

8.Kaç metrekare?

Ev alırken kaç metrekarelik eve ihtiyaç var sorgulayın!

İhtiyacınıza uygun bir metrekareye sahip ev beğendiniz ancak evin istediğiniz metrekarede olmadığını mı düşünüyorsunuz? O zaman net ve bürüt metrekare ayrımını doğru yapmalısınız.

Balkonlar, ortak kullanım alanlarından dairenize düşen kısımlar, duvar kalınlıkları net ve brüt metrekare farkını ortaya koymaktadır.

MUTLAKA OKUYUN:  Çatı İzolasyonu Nasıl Yapılır?(Videolu)

Sözleşmede net ve brüt metrekarenin tam olarak ifade edilmesi bu konuda mağduriyet yaşamanıza engel olacaktır. En doğru yöntem ise elinize metre alıp odaların net alanını sizin belirlemeniz olacaktır.

9.Ödeme ve sözleşme detayları

Kredi ile ev ödeme ve sözleşme detaylarını inceleyin!

Yapacağınız her türlü ödemeyi banka aracılığı ile yapmanız olası problemlerin çözümünde sizin için faydalı olacaktır. Elden yapacağınız ödemelerin hukuki geçerliliği olmayacaktır.

Banka ödemelerinde de mutlaka ödemenin nedenini açıklama kısmına ayrıntılı olarak yazdırın. Sözleşmenin geçerli olabilmesi için noter huzurunda olması kaydı vardır. Aksi halde maddi ve manevi kayıplar yaşayabilirsiniz.

10.Kredi ile ev alırken nelere dikkat edilmeli?

Kredi çekerek ev almadan önce bankaların kredi faiz oranları yanında dosya masrafı, çeşitli sigorta poliçelerinin miktarları da düşünülmelidir.

Ayrıca alacağınız evin aidatı ve oluşabilecek diğer masraflar da göz önünde bulundurularak kredi alınması gerekir. Aksi halde yeni evinizin taksitleri sizin için kabus olabilir.

Ev alırken dikkat edeceğiniz bu maddeler dışında tecrübe ve güvene sahip firmaları tercih etmeniz de doğru bir yaklaşım olacaktır. Evinizi aldınız artık dekorasyon zamanı diyorsanız sitemizin ev dekorasyonu kategorisini mutlaka incelemelisiniz.Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin


3
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x