perde siparişi

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gereken +3 SoruBir insanın en büyük hayallerinden biri, huzur içinde ailesi ile birlikte yaşayacakları ve kendilerine ait bir ev sahibi olmaktır. Uzun yıllar bunun için çalışır ve birikim yaparlar. Eksik parayı da kredi çekerek tamamlar. Bir ev alırken pek çok şeye dikkat edilmesi gerekir. Zira yanlış alınan bir kararla tüm birikimler uçup gideceği gibi, ev almak hayal olur.Ev Satın Alınırken Neler Yapılır?

Ev Satın Alırken Neler Yapılır
Ev sahibi olma sürecinde neler yapılır

Bir ev satın alırken yapılacak ilk işlem evin rayiç bedelinin belirlenmesi işlemidir. Bunun için evin bağlı olduğu belediyeye başvuruda bulunulmalıdır. Belediye görevlisi, gayrimenkul için M² hesabı yaparak fiyatı belirleyecektir.

Rayiç bedel; evin satın alınacağı bölgedeki evlerin M² olarak, en alt limitten yüksek olan ve evin satın alma bedelini belediyeye bildirdiğiniz takdirde belediyenin resmiyet kazandırdığı belgedir.

Rayiç bedelin hesaplanması sırasında evin bulunduğu bölgede, satın alınacak evin niteliklerinde 3 ev tespit edilir ve bu evlerin rayiç bedel ortalaması baz alınır. Evin rayiç bedeli belediyeye bildirilirken gerçek bedel bildirilmelidir.

MUTLAKA OKUYUN:  Mutfak Dolabı Kaplama Nasıl Yapılır?


Çünkü yapılacak tüm işlemlerde ve tüm resmî kurumlarda bu bedel üzerinden işlem yapılacaktır.

Rayiç bedel belirlendikten sonra, evin üzerinde bulunan bir vergi borcu olup olmadığına bakılmalıdır. Belediyenin evin alım miktarını belirlemesinin ardından tapu işlemlerine geçilmektedir.

Tapu Alım Süreci Nasıl İşliyor?

Tapu Alım Süreci Nasıl İşliyor
Ev satın alırken tapu işlemleri

Tapu alım işlemi yapılırken, satıcı ve alıcı yüzde 2 oranında harç bedelini ödemelidir. Harç, tapu müdürlüklerinin anlaşmalı olarak belirlediği bankalar aracılığı ile tahsil edilir. Ayrıca tapu sermaye bedeli de ödenmelidir.2019 yılı tapu sermaye bedeli 128 ₺, ilave hizmet bedeli de 17,50 ₺olarak belirlenmiştir. Tapu sermaye bedeli ve tapu harcı birlikte ödenir.

Rayiç bedelin doğru olarak beyan edilmesi, ileride vergi yükü ve ağır cezaya maruz bırakacağından evin bedelinin net olarak beyanı gerekmektedir.

Ev Alırken Banka Kredisinden Nasıl Faydalanılır?

Banka Kredisinden Nasıl Faydalanılır
Ev alma sürecinde banka kredisi kullanma

Ev alırken bazen maddiyat yetmeyebilir. Bu durumda kişiler, ev almak için geri kalan parayı bulmak için banka kredilerinden yararlanmaya karar verirler.
Bu durumda yapılması gereken şey, ihtiyaca en uygun ve geri ödemelerde sorun olmayacak banka kredilerinden yararlanmaktır.

MUTLAKA OKUYUN:  Mobilya Yanık Lekesi Nasıl Çıkar?(Kesin Çözüm!)

Konut kredi faiz oranlarının yüksek olmamasına dikkat edilmelidir. Bunun için de konut kredisi veren bankaların faiz oranlarını öğrenmek gerekmektedir. Tek tek bankalardan öğrenmek yerine, internet aracılığı ile faiz oranlarını öğrenmeniz mümkündür. Her bankanın evrak prosedürü farklı olduğundan, bunları öğrenmek için kredi çekmeye karar verdiğiniz bankanın şubesinden gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Ancak genel olarak nüfus cüzdan fotokopisi ve çalışanlar için maaş bordrosu gibi belgeler istenmektedir.Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin


0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x