eskitme

Eski mobilyalarınızın hatıraları mı var veya onlardan bir türlü vazgeçemiyor musunuz?

Üzülmeyin, eski mobilyalarınızı değerlendirme yazısı olan bu küçük rehberi sizler için hazırladık. Bu yazımızda eski mobilyalarınıza eskitme, patine veya el boyamasının nasıl yapılacağı hakkında fikir sahibi olacaksınız.

el-boyamasi

Sitemizde sıklıkla bahsettiğimiz konulardan olan mobilya yenileme yöntemlerinden olan eskitme, el boyama ya da patine ürünleri satın almak mümkün ancak çok sevdiğiniz eski eşyalarınızdan ayrılamadığınızı duyar gibiyiz bu nedenle bu eşyalarınızı dönüştürmeye ne dersiniz? Sizler de çok sevdiğiniz ve aile yadigârı olan eşyalarınıza yeniden stil kazandırmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

1. Adım: Yenilenebilir Ürün Seçimi

patineli-mobilya

Yeniden yapılandırılabilir ürünler evimizde ya da depomuzda bulunmayabilir bu noktada hemen aklımıza bitpazarı geliyor. Eskitme, patine ve el boyaması yapabileceğiniz ürünleri sokak arası eskicilerden bitpazarından ya da antikacılardan temin etmeniz mümkün. İnternetten ürün satın almak isterseniz de ikinci el ürün satışı yapan siteleri tercih edebilirsiniz.

Yenilenebilir ürün seçiminden küçük ve sizi zorlamayacak ürünleri tercih etmelisiniz. Örneğin, yan sehpa, masa, sandalye gibi ürünleri tercih edebilirsiniz. (Küçük bir hatırlatma, seçtiğiniz üründeki ufak tefek sıyrıkları dert etmeyin.)

2. Adım: Boya Rengi Seçimi

eskitme-sehpa

Öncelikle yapılacak işlem, eski mevcut cilayı çıkartmak ve ürünü temizlemekten geçiyor. Yumuşak ve beyaz bir bez kullanarak ürünün ne kadar temizlendiğini görebilirsiniz. Daha sonra astar macunu çekmeden iyi sonuç alınabilecek kaliteli bir ahşap boyasıyla işleme başlayabilirsiniz. Boyanın doğru uygulanabilmesi için ürünün önceden iyice zımparalanması gerektiğini unutmayın.

Boya Alınabilecek Web Adresleri:
www.cadenceboya.com
www.sanatmalzemesi.com

3. Adım: Mobilyaya Eskimiş Havası Vermek

eskitme-koltuk

Bu işlemi gerçekleştirmek için gereken malzeme sert kıllı tel fırçadır. Bu tip fırçalar, boyayı daha çok üzerinde tutarak mobilyanın aşınmış görünmesini sağlıyor. Çok fazla aşınmış bir hava vermek isteyenler, boya ıslakken pamuklu bir bezle kenar ve köşelerden boyaları silerek temizleyebilir, kuruyuncaya kadar bekleyebilirsiniz. En son ise hafif bir şekilde zımpara ile zımparalayabilirsiniz.

Eskitme Yapan Bazı Adresler:
Atölye Beyaz: www.atolyebeyaz.com
Ece Aymer: www.eceaymer.com

En Çok Tercih Edilen Eskitme Stili

patineli-mobilya

Eskitme, patine ve el boyama hemen hemen her türlü mobilya ve aksesuar ile uyum sağlayabilir. Ancak bu durum seçilen mobilyanın görünümüne de bağlıdır. Sade, modern ve düzayaklı seçenekler sahil evlerinde veya yazlık mekânlarda çok rahat kullanılabilir. Vintage, sahbby chic, bohem ve kır evi stillerinde daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kır evi stilinde tercih edilebilecek renkler arasında mat yüzeyli kreme dönük beyaz, açık mavi ve mint yeşilidir. Patine cilalı masif veya eskitme koyu ceviz mobilyalar renkli el boyama aksesuarlarla birlikte bohem bir hava yaratabilir. Tamamen beyaz ve yıpranmış bir görünüm olan vintage ve shabby chic stiller de güzel bir tercih olabilir.

Bu yazımızda sizler için eskitme, patine ve el boyaması hakkında bilgiler sunduk. Mobilyalarınızı nasıl dönüştüreceğiniz hakkında adım adım uygulama listesi sunduk. Umarız bu yazımızla birlikte mobilyalarınızı en güzel şekilde değerlendirip evinize ayrı bir hava katabilirsiniz. İyi dekorasyonlar!

4 YORUMLAR

  1. Eskitme, patine ve el Boyamadan inanılmaz keyif alıyorum. Kursa gidiyorum şu sıralar, öğrendiklerimi uygulamak harika, teşekkürler dekordiyon.com

  2. Evimde çok sağlam bir koltuk takımı var. Onu beyaz renge dönüştürmek istiyorum. Ancak sıfır bilgim ile nasıl yapabilirim. Selamlar. Mersin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here