Yatak Odası Dekorasyonu

Satın Almadan Önce Perdeler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ankastre Ocak Temizliği Nasıl Yapılır?

Çocuklar için Karton Kutudan Oyuncak Fikirleri

En Sık Yapılan Temizlik Hataları

Yazar: Alperen Dernek Kategori: Ev Dekorasyonu 30 Nisan 2015

Temizlik, her insanın düzenli olarak yaptığı bir takım işler dizisidir. Özellikle her hafta düzenli olarak yapılan temizliklerde bir takım hatalar yapılmaktadır. Yıllardır uygulanan temizlik alışkanlıklarına bir son verecek bu yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Zira uzun seneler yaptığınız temizlik işleri sandığınız kadar verimli olmayabilir. Genel olarak yapılan bu temizlik hataları azaltacak olan aşağıdaki maddelere bir göz atalım.

bulasik-makinesi-temizligi

1) Bulaşık Makinesi Kullanımında Püf Noktalar:

Bulaşık makinesi kullanımı artık en üst seviyeye gelmiş durumda. Hal böyle olunca bulaşık makinesini neredeyse her gün kullanmak durumunda kalıyoruz. Yalnız bulaşık makinesinin içindeki yerleşim konusunda yanlışlıklar yapmaktayız. Örneğin, en sık yapılan hatalardan bir tanesi olan eşyaları sıkıştırma hastalığı yarardan çok zarar getirmektedir. Kapları iç içe koyup makinenizin içine koyduğunuzda iyi yıkanmadığını görürsünüz. Bu sizde makineniz hakkında hayal kırıklığı oluşturmasın. Kapları açık bir vaziyette konumlandırmalısınız. Makinenizin su ve deterjan püskürtme alanlarını eşyaları yerleştirirken göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü bu alanların gözeneklerini kapattığınızda makinenin içine yeterli ve eşit miktarda su ulaşmaz. Bu durum bulaşıklarınızın temizliğini engeller ve istediğiniz verimi alamazsınız. Son olarak işinize yarayacak şu püf noktayı da sizlerle paylaşmak isterim; çok kirli olan eşyaları özellikle alt bölüme yerleştirin. Bu şekilde inatçı kirlerden kurtulmak kolaylaşacaktır.

ev-nasil-temizlenir

2) Duş Perdesi Temizliğinde Püf Noktalar:

Duş perdelerinin temizliği ile özel olarak ilgilenmenize hiç gerek yok yapacağınız iş çok basit. Duş perdenizi eski havlular ve biraz çamaşır suyu ile beraber çamaşır makinenize attığınızda çok güzel bir verim almanız mümkündür. Sonrasında duş perdesini çamaşırlığa asabileceğiniz gibi, kurutma makinesinde de kurutma yapabilirsiniz.

en-sik-yapilan-temizlik-hatalari

3) Halı ve Döşeme Temizliğinde Püf Noktalar:

Biz bayanlar içgüdüsel olarak halı ya da döşeme kirlendiğinde olması gerekenden çok daha fazla bir şekilde kirlenen alana temizlik maddesi dökeriz. Bu en sık yapılan temizlik hataları içerisindedir. Çünkü doğrudan lekeye dökülen temizlik maddesinin durulanması oldukça zorduk. Hâlbuki yapacağınız şey, temiz bir beze dökeceğiniz temizlik maddesiyle lekelenen alanı iyice silmek ve sonrasında soğuk suya bulandırılmış bir bez yardımı ile sildiğiniz alanı durulmaktadır.

temizlik-puf-noktalari

4) Cam Temizliğinin Püf Noktaları:

Bayanlar temizlik için güzel güneşli günler beklerler. Hâlbuki cam temizliğinde güneşli günler pek de işimize yaramaz. Nedenini merak edenler için hemen açıklayayım: Güneşli günlerde cama uyguladığınız su zerrecikleri aniden kuruyuverir, bu durum camınızda lekelere yol açar. Bizler size, özellikle bulutlu havaları öneriyoruz ki, bu havalarda cam temizliği çok daha rahat yapılmaktadır. Bir de cam temizliğinde gazete kullanımı yaygınlaşmaya başladı ancak biz sizlere mikrofiber bez kullanmayı öneriyoruz. Bir başka tavsiyemiz de eğer varsa eskimiş bir atlet de işinizi pek ala görebilir. Pamuklu olması sebebiyle cam silerken işinizi kolaylaştırabilir.

doseme-temizligi

5) Giysi Temizliğinde Püf Noktalar:

Yine insanımızın içgüdüsel olarak yaptığı hata, çamaşır makinesinin deterjan haznesine olması gerekenden fazla yumuşatıcı ve deterjan koymasıdır. Koymanız gereken yumuşatıcı ve deterjan oranını makinenize koyduğunuz kirli çamaşır ağırlığınca koymak mantıklı bir işlem olacaktır. Diğer türlü makinenizden yıkama sonunda durulanmamış deterjana bulanmış çamaşır görmeniz muhtemeldir.

Özellikle bayan okuyucularımıza yönelik olarak yaptığımız bu analizde temizlik hataları ve çözüm önerileri üzerinde durduk. Sizlere uygulayabileceğiniz basit püf noktalar sunarak çok daha rahat ve verimli temizlik yapmanızı dileyerek yazımıza burada bitiriyoruz. Umarım yapacağınız temizlikler dekorasyon düşüncelerinize farklılık kazandırır. İyi temizlikler… 🙂

Alperen Dernek

Türkçe öğretmeni, evli ve bir çocuk babasıyım. Hobi olarak ev dekorasyonu ve kendin yap projeleri ile ilgileniyorum. Dergilerden, sosyal medyadan ve yabancı sitelerden öğrendiğim yeni fikirleri siz değerli takipçilerim ile paylaşıyorum. Sitemi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bana destek olabilirsiniz. 🙂

Yapılan Yorumlar

Yazıya 3 yorum yapılmış.

Ziyangir 24 Aralık 2015

Ev dekorasyonunda en sık yapılan hatalar!
maalesef…

Nermin Işık 30 Aralık 2015

Gerçekten bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkür ederim. Temizlik konusunda iyiyimdir, ancak doğru bilinen yanlışlar her zaman olabiliyor…

ayşem 17 Ocak 2016

Aslında doğru bildiğimiz yanlışları listemişsiniz. Teşekkürler dekordiyon sayende temizlik hatası yapmayacağım sanırım 🙂

İlginizi Çekebilir
Hızlı Boya

350 Profesyonel Boyacı İle 1 Günde Boya - Hizliboya.com

Bunlar da var!
Yatak Odası Dekorasyonu

Yatak Odası Dekorasyonu

28 Haziran 2015