En İyi Bebek Battaniye Modelleri

Bebekler dış dünyaya karşı savunmasız bireylerdir. Bakıma ve yardıma ihtiyaç duyduklarından dolayı ebeveynleri onlara yardım eder. Bir ebeveynin bebeği için yaptığı en önemli fedakarlıklardan biri, bebeğini dış dünyadaki olumsuzluklara (soğuk, toz, rüzgâr vb.) karşı savunması ve gerekli bakımı sağlamasıdır. Ebeveynler, bebeklerini çeşitli ürünler ile bu olumsuzluklardan korurlar. Bebek battaniyeleri, bebeklerin soğuk, rüzgâr gibi durumlara karşı korur. İyi bir bebek battaniyesi modeli ise bu avantajlarının yanı sıra bebeğin uyku kalitesini de etkiler. Uykusunu alamamış bir bebek ileriki hayatında da uyku problemleri ile uğraşabilir. Bu yazımızda bebekler için en uygun olan en iyi bebek battaniye modelleri ve nasıl olmaları gerektiğinden bahsedeceğiz.

Bebek Battaniye Modelleri ve Fiyatları

En İyi Bebek Battaniye Modelleri
Bebek battaniye modelleri ve fiyatları

Organik Pamuklu Battaniye

Hem sağlık için sorun teşkil etmeyen hem de uygun fiyatlı bir bebek battaniyesi arıyorsanız organik pamuklu battaniye sizin için en ideal bebek battaniye modelidir. %100 pamuktan yapılmış olması bebeğin daha rahat nefes almasını sağlar ve meydana gelebilecek akciğer rahatsızlıklarının önüne geçecektir.

Peluş Bebek Battaniyesi

Bu tür battaniyeler %100 polyesterden yapılma battaniye türlerindendir. Yumuşak yapısı nedeniyle bebeklerin yüzünde iz bırakmayacak daha yumuşak bir uyku çekmesini sağlayacaktır.

Merinos Battaniye

Merinos yününden yapılmış bu battaniyenin fiyatları oldukça yüksektir.

Giyilebilir Battaniye / Kundak

Kundak, eski zamanlardan beri Anadolu kültüründe kullanılan bir bebek battaniye modelidir. Bu tür bebek battaniyeleri bebeği tamamen sarmaya yöneliktir. Bebeği saran bu battaniye türü, bebeğin hiçbir yerinden soğuk havanın girmemesini sağlar.

Yazlık Bebek Battaniyesi

Fiyat olarak en uygun olan bebek battaniye modelidir. Fiyatının uygun olmasının sebebi yazlık kullanıma uygun ince bir kumaştan yapılıyor olmasıdır. Bebeklerin yazın aşırı terlemesini engellemek için bu tarz ince yapılı kumaşlarda battaniyeler kullanılabilir

Bebek Battaniyesi Nasıl Seçilmeli, Bebek Battaniyesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

En İyi Bebek Battaniye Modelleri
Bebek battaniyesi nasıl seçilmeli?

Bebek battaniyesi seçerken dikkat edilmesi gereken unsurların başında bebeğin cilt yapısı gelir. Bebeklerin ciltleri yetişkinlere göre çok hassas ve yumuşaktır. Bebek battaniyesi bebeklerin en çok temas ettiği eşyalardan biridir. Cildinin hassas olduğunu göz önüne alarak doğru seçilmiş bir bebek battaniyesi, bebeğin sağlığına zarar vermez. Cildin hava almasını sağlayacak, toz tutmayan battaniye seçimi, bebek sağlığı açısından önemli bir noktadır.

Kısaca özetleyecek olursak;

 • Bebeğin cilt yapısına uygun seçilmeli,
 • Sert ve pütürlü kumaşa sahip battaniyelerden uzak durmalı,
 • Pamuklu battaniyeler tercih edilmeli,
 • Toz tutmayan kumaşlar seçilmeli,
 • Nefes alan ve terletmeyen kumaşlar tercih edilmeli.

Bebek Battaniyesi Temizliği Nasıl Olmalı?

En İyi Bebek Battaniye Modelleri
Bebek battaniyesi temizliği nasıl olmalı?

Bebeklerin bağışıklık sistemi yetişkinlere oranla daha savunmasızdır. Onları mikroplardan, bakterilerden ve tozlardan korumak için yapılabilecek birçok uygulama vardır. Bu uygulamalardan biri de bebeğin en çok temas ettiği eşyalardan biri olan bebek battaniyeleridir. Bu battaniyelerin belli zamanlarda, belli deterjanlarla ve belli ısılarda yıkanması gerekir. Bu işlem birçok kötü bakteriyi ve mikropları dezenfekte etmeyi sağlar. Bebeğin sağlığı açısından temizlenen battaniye uygun deterjan ile yıkanmalıdır. Alerjen olabilecek türden deterjanların kullanılmaması önemli bir noktadır. Bebek eşyalarına özel çamaşır deterjanları piyasada bulunur.

Peki, bebek battaniyesi temizliği nasıl olmalı, bebek battaniyesi nasıl yıkanmalıdır?

 • Bebek battaniyesi çamaşır makinesine konur,
 • Bebeğin cildine uygun deterjan, deterjan haznesine konur,
 • Makine, yünlüler/pamuklular programına ayarlanır,
 • Isı derecesi, battaniyenin yapısının bozulmaması adına 30-40 derece arasında ayarlanır,
 • Makineyi çalıştırmak için on/off düğmesine basılır,
 • Kurutmak için kurutma makinesi ya da kurutma teli kullanılabilir,
 • Toz bulunmayan bir ortamda muhafaza edilir.

Kaynakça: https://www.minkim.com.tr

Yorum yapın