Herkes Tarafından Sıklıkla Yapılan 8 Ev Dekorasyonu Hatası

0
462

Uzun zamandır sizlerle günlük ev dekorasyon fikirlerini paylaşıyorum. Evi dekore ederken sıklıkla yapılan birçok ev dekorasyonu hatası var, bugün bunları sizinle paylaşmak istedim.

Çünkü her ne kadar doğru olan dekorasyon fikirlerinden bahsetsek de yanlış dekorasyon fikirlerini de öğrenerek daha doğru dekorasyonlar ortaya çıkarmamız gerekiyor.

en-sik-yapilan-ev-dekorasyonu-hatasi
en-sik-yapilan-ev-dekorasyonu-hatasi

Genellikle ev dekorasyonu uygulamaları yaparken herkes tarafından sıklıkla görülen ve mutlaka kaçınılması gereken belli başlı ev dekorasyonu hatası var.

İşte sizlere evinizi uzman bakış açısıyla dekore edebileceğiniz en sık yapılan dekorasyon hatalarından 8 tanesi.

Sık yapılan dekorasyon hataları

1. Mobilyaları takım halinde almak!

Yeni evli çiftlerin zaman zaman mecburiyetten zaman zaman da keyfiyetten ev dekorasyonu yaparken mobilyaları takım halinde almaları en önemli ev dekorasyonu hatası olarak karşımıza çıkıyor.

Bu durumun neresi hata diyebilirsiniz, ancak mobilya mağazalarının sunmuş oldukları cazip fiyatlarla takım halinde mobilya satın almak ev dekorasyonunu olumsuz etkiliyor.

Her şeyi hemen almanız ne kadar doğru bir düşünün. Bir ürünün en iyisini almak varken birçok şeyin orta ya da düşük kalitede alınması önemli bir dekorasyon hatasıdır.

Mobilyalarınızı seçerken daha sakin ve küçük adımlarla seçmenizi öneriyorum. Mesela IKEA, KOÇTAŞ gibi firmaların tek tek satın alıp kendi dekorasyonunuzu kurabileceğiniz birçok mobilya ürünleri mevcut.

Hayalinizdeki ev dekorasyonu için takım halinde mobilya almak yerine acele etmeden tek tek mobilya seçmeniz doğru ve akıllıca olacaktır.

en-sik-yapilan-ev-dekorasyonu-hatasi
en-sik-yapilan-ev-dekorasyonu-hatasi

2. Eşyaların yerleşimini yanlış yapmak!

Oturma odası ya da salon dekorasyonu için eşyaları yerleştirirken televizyonu baş köşeye koymak oldukça yanlıştır. Odanın en önemli köşesini kocaman bir tv ünitesiyle doldurmak gerçekten ciddi bir ev dekorasyonu hatası diyebilirim.

Tüm dekoru evdeki televizyona göre planlamak yani örneğin tüm koltukların televizyona yönelmesi eksik bir dekorasyon anlayışıdır. Bunun yerine daha marjinal fikirler üretmek eşya yerleşimini doğru planlamak gerekir.

Dar salon ya da oturma odasına sahipseniz daha akıllıca eşya yerleşimi yapmak zorundasınız. Mesela dar olduğu halde illa orta sehpa kullanmak oldukça yanlıştır. Bunun yerine daha az yer kaplayan yan sehpa kullanmak daha pratik çözümler üretebilir.

3. Alternatif aydınlatma üniteleri kullanmamak!

Ev dekorasyon fikirleri içinde önemli bir yere sahip olan aydınlatma kullanımı sık yapılan ev dekorasyonu hatası olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ev dekorasyonu içinde farklı aydınlatma üniteleri kullanmak gerekiyor. Mesela, sadece bir avizeden yararlanmak yerine avize ile birlikte abajur ya da farklı tarz lambader kullanmak ortamın havasını değiştirecek önemli dekorasyon hamleleridir.

en-sik-yapilan-ev-dekorasyonu-hatasi
en-sik-yapilan-ev-dekorasyonu-hatasi

4. Doğru renkleri kullanmamak!

Ev dekorasyonu yaparken doğru renkleri kullanmamak ve renksiz dekorasyon uygulamaları son derece yanlış sık yapılan ev dekorasyon hatası olarak kabul ediliyor.

Hata yapma korkusuyla herkesin kullandığı renkleri kullanmak doğru değildir. Genellikle salon dekorasyonu için kullanılan bej rengi, krem rengi gibi renklerden artık duymak istemediğinizi biliyorum.

Belki yukarıda saydığımız renkleri kullanarak hata yapma riskini en düşük hale getirirsiniz fakat can sıkıcı bir dekorasyona sahip olursunuz. Size tavsiyem daha renkli herkesin kullandığı renklerin dışında farklı tarz renklere yönelmek.

Mesela Acun Ilıca’nın ev dekorasyonu bize örnek renkleri veriyor aslında. Her yeri beyaza boyayıp renkli eşya ve aksesuarlarla daha ferah bir ev dekorasyonu sağlamanız mümkün.

5. Mobilya duvara yapıştırmak!

Ev dekorasyonu fikirleri içinde mobilyaları duvara çok yakın tutmak son derece yanlıştır. Bunun yerine mobilyaları evin orta alanına yakın tutmak ve aralıklı yerleştirmek daha doğru olacaktır.

Duvara dayamadan yapacağınız ev dekorasyonu ile önemli hatalardan kurtulabilirsiniz. Daha ferah bir ev dekorasyonu için mobilyaları duvara dayamaktan vazgeçin. İşte bir önemli ev dekorasyonu hatası daha engellenmiş oldu. Fikirleri okumaya devam edin.

en-sik-yapilan-ev-dekorasyonu-hatasi
en-sik-yapilan-ev-dekorasyonu-hatasi

6. Dekoratif aynalardan faydalanmamak!

Hangi odayı dekore ederseniz edin ev dekorasyonunda aynaların gücünden ve olumlu etkilerinden mutlaka yararlanmanız gerekiyor. Özellikle dekoratif aynalar odaları olduğundan fazla bir hacme sahip olduğu izlenimi uyandırması bakımından önemlidir.

Odaları daha geniş ve ferah gösterecek ve derinlik katacak dekoratif aynalardan ev dekorasyonu içinde mutlaka yararlanın. Aynalardan faydalanarak önemli bir ev dekorasyonu hatası daha engellendi. Sıradaki fikir sizi bekliyor.

7. Duvar dekorasyonunu abartmak!

Duvar dekorasyonu bir evin dekorunda olmazsa olmazları içindedir. Ancak duvar dekorasyonunu aşırı şekilde abartmak yanlıştır. Mesela, odada bulunan bir duvarın aşağıdan yukarıya kadar tablolarla doldurmak odanın dekorasyonunu boğabilir.

Onun yerine doğru duvarda doğru tablo ve dekoratif eşyaları kullanmak gerekir. Mesela günümüzde kanvas tablo kullanımı çok fazla yer alıyor.

Tabloları duvara yerleştirirken göz hizası düşünülmelidir. Çok aşağı ya da çok yukarı asmak yanlıştır.

en-sik-yapilan-ev-dekorasyonu-hatasi
en-sik-yapilan-ev-dekorasyonu-hatasi

8. Halı kullanımına özen göstermemek!

Ev dekorasyon fikirleri içinde halı kullanımı oldukça önemlidir. Odanızın büyüklüğüne ve mobilyaların konumuna göre halıyı doğru ölçülerde kullanmak gerekir.

Mümkün mertebe sentetik olmayan kaliteli el dokuması halılar kullanmak ev dekorasyonu için önemlidir. Metrekare fiyatları yüksek olsa da az ama öz halı almanız doğru bir adım olacaktır.

Bugünkü yazımızda ev dekorasyonu hatası olarak kabul 8 önemli ayrıntıya yer verdik. Umarım sizler için incelemediğim dekorasyon hatalarından kurtularak ev dekorasyonunu en güzel şekilde tamamlarsınız.

Ev dekorasyonu hatası yapılmamış dekorasyon örnekleri

Aklınıza gelen tüm soruları mesaj bölümünden sorabilir, farklı fikirler edinebilirsiniz. Keyifli dekorasyonlar dilerim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here