el-dokumasi-halilar

Dekorasyonda olmazsa olmazlar içerisinde bulunan halılar gün geçtikçe daha bir önem kazanıyor. Özellikle el dokuması halılar, evin dekorasyonuna ayrı bir zevk ayrı bir hava katıyor. Bu yazımızda sizler için el dokuması halılar hakkında çeşitli bilgiler sunmak istedik.

El dokuması halılar, özel renk ve desenleriyle farklı coğrafyalarda bambaşka dünyaları anlatmaktadır. Türk halısından Türkmen halısına, İran halısından Azerbaycan halısına kadar birçok kültürde bulunan el dokuması halılar konusunu şimdi sizlerle birlikte irdeleyelim.

dokuma-hali-modelleri

İran’ın El Dokuması Halıları

Halının tarihine baktığımızda ilk halının M.Ö. 500 yılında İran’da dokunmuş Pazırık halısı olduğu görülüyor. İran halılarının üç temel özelliği bulunmaktadır. Bunlar; kaliteli saf yün, kendine özgü desenler ve doğal maddelerle üretilen renklerdir. İran halılarına Acem halısı da denilmektedir. İran’ın orta batısında bulunan Kaşan’ da yünlü ve ipekli el dokuması halılar kusursuzluğu ünlüdür. Parlak madalyonlar, asma dallar ve çiçekli vazo en çok bilinen desenler arasında. İran’ın Kirman bölgesindeki halılar; özellikle vazolu, kıvrımlı, bahçe ve hayvan desenleriyle tanınıyor.

Türklerin El Dokuması Halıları

Türk halıları önceden göçebe çadırları ve at üzerleri için kullanılırken sonradan cami ve saraylar için döşeme yaygısı olarak kullanılmıştır. Anadolu Selçuklu zamanında, 6 yüzyıldan 13. yüzyıla kadar, Sivas, Konya ve Kayseri gibi şehirlerde dokunan halılarda bitki ve geometrik desenli halılar hakkında pek bilgi bulunmamaktadır.

16. yüzyıldan itibaren Osmanlı’nın klasik halıları başlıyor. Bunlar, Uşak ve Osmanlı saray halıları. Özellikle Uşak halıları, çok özel ve saf yünden ve Gördes düğümüyle dokunuyorlar. Hereke halıları ise tamamen efsane, ipek ve cm karesinde 100 düğüm bulunmakta. Antalya’da Döşemealtı, Milas Bergama’da Yağcıbedir, Çanakkale’de Kozak, Malatya, Antep ve Adıyaman Türk halılarının en iyilerinin bulunduğu yerlerdir.

Konya, Sivas ve Kayseri erken dönem Türk halılarının güzel örneklerinin dokunduğu ender yerlerdir. Doğuda bulunan büyük desenli Kürt halıları ile geometrik desenli Yörük halıları Türk halıları arasında özel bir yerdedir.

turk-dokuma-haliları

Türkmenlerin Dokuma Halıları

Dünyada tek resmi halı bayramını kutlayanlar Türkmenlerdir. Bu durum halıların Türkmenler için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Halıcılığın geleneksel haliyle yeni teknolojik imkânlarla sürdürülmesi teşvik edilmektedir. Türkmenler halıların Buhara halısı olarak adlandırılmasından hoşlanmıyorlar. Renkleri ve desenleriyle Türkmen halılarının dünyada bir klasik olduğu herkes tarafından kabul edilmektedir.

Azerbaycan Halıları

Azerbaycan’ın Taliş bölgesinin halıları lacivert zemin üzerine dokunuyor. Özellikle Azerbaycan’ın Karabağ şehrinde dokunan halılar büyük ilgi görmektedir. Desen ve renkleri itibariyle İran halısını andıran bu bölgenin halılarının özelliği uzun havlı olmasıdır.

Bu yazımızda farklı bir konu olan el dokuması halılar konusunu işlemek istedik. Özellikle dünya coğrafyasındaki halıların köken ve özelliklerine değindik. Evlerimize dekoratif zevk ve kullanışlılık katan bu aksesuarı yakından tanımış olduk. Edindiğiniz bilgilerle birlikte halıların dünyasına farklı bir açıyla bakabilir, desen ve renkleri farklı bakış açısıyla yorumlayabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin!

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here