Eklektik Ne Demek, Eklektik Ev Dekorasyonu Nasıl Olur?


Eklektik ne demek? Ev dekorasyonunda en çok duyulan kavramlardan biri. Bu dekorasyon nasıl olur? Neler kullanılır? Eklektiğin uzun zamandır hayatımızda olan bir kavram olduğunu söyleyebiliriz. Dekorasyon stili olarak bilinen bir kavram. TDK için karşılığı nedir? Dekorasyon eklektiği nedir? Eklektik kavramının tam ve detayı anlatımını yapıyoruz.  Göz önünde bulundurarak uygulamalar üzerinden siz de fikir sahibi olabilirsiniz. İşte detaylar…


Eklektik Ne Demek?

Eklektik Ne Demek, Eklektik Ev Dekorasyonu Nasıl Olur?

İlk olarak Eklektik nedir sorusunun yanıtını veriyoruz TDK kapsamında, kelime anlamı olarak “seçici” olarak ifade ediliyor. Tam karşılığı seçici demek. Dekorasyon için eklektik kelimesinin TDK sözlüğündeki karşılığı seçmeci olduğundan, dekorasyonda da farklı noktalardan ele alınıyor. Farklı öğelerin seçilmesi ve derlenmesi, bir araya getirilmesi olarak açıklanabiliyor.

İlginizi Çekebilir: Popüler instagram evleri için bağlantıya tıklayın!


Eklektik Ne Demek, Eklektik Ev Dekorasyonu Nasıl Olur?

Peki, tam olarak eklektik dekorasyon nedir? Sorusunun yanıtına, stilin bir karışım olacağını söyleyebiliriz.  Genel olarak bir dekorasyon stilini öne çıkarmak yerine, karışık bir dekorasyon ortaya koymak gibi  tanımlanabilir. Yaklaşım çok daha karışık ve ilgi uyandıracak şekilde olacaktır. Üstelik tekbir dekorasyon mantığı ile karşılanabiliyor olmaması gerekiyor. bu durumda eklektik sağlanmış oluyor.

Eklektik Tarz ve Yaklaşım

Eklektik Ne Demek, Eklektik Ev Dekorasyonu Nasıl Olur?

Tam olarak nasıl bir tarz? Nasıl bir görüntü elde ediliyor. Eklektik tarz olarak bakıldığında, birkaç tarzı bir arada bulundurma özelliğine sahip olacaktır. Bunun dışında direkt olarak yaklaşım açısından da sizleri farklı bir noktaya götürme eğiliminde olacaktır. Tüm bunları değerlendirmeniz durumunda, eklektiğin hoşunuza gitmesi dekorasyonda sizi mutlu edebilir.


  • Her şeyin yerinin olduğu ama dağınık gözüken bir dekorasyon
  • Nötr arka plan renklerinin kullanılması
  • Eskinin kolayca yeni ile karışabilecek bir bakış

Eklektik yaklaşım için ilk akla gelenler arasındadır. Bunun dışında elbette mimari açıdan da ekletiği gözlemlediğimiz yerler var. Eski ile yeninin bir araya gelmesinin ötesinde, direkt olarak el yapımı ürünler ile duygusal değeri olan ürünlerin kullanılması da önemli bir göstergedir.

Eklektik Ne Demek, Eklektik Ev Dekorasyonu Nasıl Olur?

Zıtlıkların kullanılması da eklektik mimari olarak mutlaka dikkatinizi çekecektir. Mimari açıdan desenler ile oynandığını göreceksiniz. Her zaman farklı desenlerin bir arada kullanıldığı, sizi tatmin eden, gözünüzü yormayan bir görüntü söz konusu olacaktır. Şık bir görüntü elde etmek ise zıtlıkların uyumu ile ortaya çıkacaktır.


İlginizi Çekebilir: Şeyma Subaşı’nın evi için bağlantıya tıklayın!

Eklektik Ev Dekorasyonu

Eklektik Ne Demek, Eklektik Ev Dekorasyonu Nasıl Olur?

Eklektik dekorasyon nasıl oluyor? Tam olarak nelere dikkat ediliyor? Birden fazla yaklaşımın bir arada bulunduran dekoratif ürünlerin kullanılması, parçalardan elde edilen bütünün ortaya çıkması en önemli husus. Bunları göz önünde bulundurmanız halinde, son derece şık bir görüntü elde edildiğini göreceksiniz. Ancak bunun beraberinde, evlerde duvarlarında dekoratif açıdan değerli olduğu göze çarpacaktır.


Eklektik Ne Demek, Eklektik Ev Dekorasyonu Nasıl Olur?

Galeri duvarlar ilk akla gelenler arasında. Çok fazla çerçeve olması ve birbirinden bağımsız görsellerin olması aslında tam olarak eklektik tarz ev dekorasyonu için uygun demektir. Çünkü bir karışımın olması son derece etkileyici bir görüntü olacak. Bunun dışında fon renginin de dikkat çeken bir renk olmasının ötesinde, tek renk olması, soft olması gibi kriterler var. Bu şeklide son derece şık bir görüntü elde etmek mümkün.

Eklektik Ne Demek, Eklektik Ev Dekorasyonu Nasıl Olur?

Salon için yapılacak olan eklektik salon dekorasyonu, salonda kullanılan eşyalardan seçilen desenlere kadar önemlidir. Desenlerin karışık olması ilk önerilenler arasında. Karışık ve birbirini gösteren desenler, son derece gösterişli bir etkinin yaratılması gibi pek çok seçeneği de bir arada barındırıyor olacak.


Eklektik Ne Demek, Eklektik Ev Dekorasyonu Nasıl Olur?
Eklektik mutfak

Mobilyalar için modernliğin ve gelenekselliğin bir arada olduğu tarzlar ortaya çıkacaktır. Eklektik tarz mobilya için hemen siz de inceleme yapabilirsiniz. Mobilyada kullanılan renkler dahi farkını gösterecektir.

Son olarak eklektik mutfak şıklığın ve sadeliğin bir arada olduğu mutfaklar olacak.

Bu içeriği puanlamak ister misiniz?
[Katılım: 0 | Puan Ortalaması: 0]
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x