Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür?


Duvar kağıdı nasıl sökülür sorusu düzgün bir duvar kağıdı uygulaması yapmak için soruluyor. Duvar kağıdını en kolay nasıl sökebileceğiniz üç ana yöntemi vardır. Duvar kağıdı kaldırma yöntemleri; İlk yöntem, duvar kağıdını az miktarda bulaşık deterjanı içeren ılık suyla ıslatmaktır. Ardından, suyu duvar kağıdına uygulamak için bir boya fırçası kullanın ve aşağıdan yukarıya doğru ilerleyin. Bu, yüzey gerilimini kırarak suyun kağıda nüfuz etmesine ve duvar kağıdını asmak için kullanılan macunu yumuşatmasına izin verecektir. Duvar kağıdını en az bir saat ıslatmaya devam edin ve ardından işlemi gerektiği kadar tekrarlayın.

Duvar Kağıdı Kolay Sökme Yolları

Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür?
Duvar kağıdı kolay sökme yolları

Duvar kağıdı kolay sökme yolları için ilk adım, kağıdı ılık suyla iyice ıslatmaktır. Bu yapıştırıcıyı gevşetecektir. Elinizi duvara bağlı olan alanın yakınında tutarak kağıdı duvardan yukarı doğru çekin. Daha sonra bir kazıyıcı veya bıçak kullanarak soyabilirsiniz. Tüm sayfalar için işlemi tekrarlamanız gerekecektir. Kağıt kolayca çıkarılamıyorsa, kalıntıyı çıkarmak için bir sünger de kullanabilirsiniz.

Duvar kağıdı çıkarma bir sonraki adımı, duvarları ve süpürgelikleri temizlemektir. Duvara zarar vermemek için döşeme tahtalarını ve lambri kaplamayı bantlayın. Ardından, şeridin bir köşesini nazikçe soymak için bir macun bıçağı kullanın. Bunu yaparken duvarı oymadığınızdan emin olun. Şerit tamamen çıkarıldıktan sonra duvarları ve süpürgelikleri sabun ve suyla temizleyin.

1.Macun bıçağı kullanmak

Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür?
Macun bıçağı kullanmak

Duvar kağıdını sökmeyi düşünüyorsanız, duvar yüzeyine zarar vermemek için önlem almalısınız. Başlamak için, duvar kağıdı desteğini gevşetmek için bir macun bıçağı kullanın. Ardından, kağıdı duvardan dikkatlice kazıyın. Kendinizi yaralamamak için eldiven giydiğinizden emin olun. Sıcak su tehlikeli bir şey olabilir, bu yüzden alçıpan üzerinde kullanmadan önce 15 dakika beklediğinizden emin olun.

İlk olarak, duvar kağıdının soyulabilir olup olmadığını test etmek için metal bir macun bıçağına ihtiyacınız olacak. Kolayca soyulursa, muhtemelen soyulabilir. Aksi takdirde, kalıntıları bir macun bıçağıyla kazımak zorunda kalacaksınız. Ardından, duvar kağıdındaki kalıntıları temizlemek için sabun uygulayabilirsiniz. Tüm kağıtları çıkarmak için işlemi gerektiği kadar tekrarlayın.

2.Buhar makinesi kullanmak

Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür?
Buhar makinesi kullanmak

Buhar makinesi kullanmak duvar kağıdı çıkarmanın en kolay yollarından biridir. Duvar kağıdına sıcak su akışı uygulamak için hortumlu bir buharlı makine kullanın. Ardından, duvar kağıdını soymadan önce buharın duvar kağıdındaki yapıştırıcıyla karışmasını bekleyin. Bu işlem 15 ila 30 saniye arasında sürebilir. Duvar kağıdına bağlı olarak, bundan daha uzun sürebilir veya yalnızca buharla çıkarılamayacak kadar gözenekli olabilir.

Duvar kağıdını çıkarmak için bir buhar makinesi kullanmadan önce, duvarda kağıt olmadığından ve ağır vinilden yapılmadığından emin olun. Vinilin sıyrılabilir olup olmadığından emin değilseniz, maket bıçağı veya tırnağıyla kazımayı deneyin. Kolayca parçalanırsa, duvar kağıdı muhtemelen sıyrılamaz. Emin değilseniz, duvar kağıdını sert bir tel fırça veya başka bir özel aletle puanlayabilirsiniz.

3.Kimyasal madde kullanmak

Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür?
Kimyasal madde kullanmak

Kimyasal madde kullanmak duvar kağıdını çıkarmanın kolay yollarından biridir. Üreticinin talimatlarını uyguladığınızdan emin olmanız gerekir. Kimyasalı duvarlara uygulamaya başlamadan önce koruyucu eldiven ve gözlük takmanız gerekir. Ayrıca bir solunum cihazı takmalısınız. Kimyasalı uygulamak için plastik bir sprey şişe veya büyük bir sünger kullanabilirsiniz. Kağıt doygun hale geldikten sonra, duvara nüfuz etmesi için iki ila beş dakika bekleyin. Duvar kağıdının geri kalanını bir kazıyıcı aletle kazıyın.

Duvar kağıdını çıkarmak için ılık su da kullanabilirsiniz. Bu çözüm en basit ve en uygun fiyatlı. Çıkarmak için 2-3 cm’lik bir sıyırma bıçağını kağıda itmeniz yeterlidir. Kimyasal madde kullanıyorsanız, duvar kağıdının daha geniş bir alanına uygulayabilirsiniz. Bu kimyasal çözelti, yapışkanı parçalayan ve çıkarılmasını kolaylaştıran kimyasallar içerir. Alttaki alçıpanın kazara zarar görmesine neden olabileceğinden, kullanırken dikkatli olun.

Sıkça Sorulan Sorular

Duvara zarar vermeden duvar kağıdı sökmek için bir miktar sıcak su bir miktar bulaşık deterjanı ekleyerek bir karışım oluşturulur. Bir sünger ya da fırça yardımı ile duvar kağıdının üzerine uygulayarak duvar kağıdı yumuşatılır. Bu şekilde uygulayarak duvar kağıdı duvardan kolayca ayrılabilir.

Eskiden duvar kağıdını çıkarmak çok zordu ancak yeni nesil duvar kağıdını sökmek bir nebze daha kolaydır. Duvar kağıdını çıkarmak için özel araç gereçler ile kimyasal maddeler kullanılabilir.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x