Döşemelik Kumaş İsimleri ve Özellikleri 2024

Döşemelik kumaş isimleri denilince akla gelen ilk kumaş çeşitleri; tay tüyü, nubuk, şönil, kadife ve süet kumaş olmaktadır. Sizleri aydınlatacak en iyi koltuk kumaş fikirleri burada!

Koltuk kumaşları aynı zamanda koltuğunuzun kalitesini, estetiğini ve ihtişamını ortaya koyan önemli bir malzemedir. Koltuğu ön plana çıkaran hatta koltuğun kalitesini ve kullanılabilirlik seviyesini ortaya koyan leke tutmayan koltuk kumaşları ve çeşitleri günümüzde oldukça çeşitlidir. Koltuk kumaş çeşitleri ve özellikleri farklılaştıkça karar verme zorlaşsa da dekorasyona ve beklentilere göre tercih yaptığınızda doğru tercihe yönelmiş olacaksınız. Bu bağlamda piyasada oldukça kaliteli ve kullanılabilirlik düzeyi oldukça yüksek olan birçok döşemelik kumaş bulmanız mümkündür.

YouTube video

Döşemelik kumaş çeşitleri denildiğinde akla ilk gelen kumaşların başında tay tüyü kumaş, şönil kumaş, süet kumaş ve nubuk deri kumaş geliyor. Bu döşeme kumaşların her birinin farklı özellikleri ve avantajları vardır. Bu noktada beklentilerinize göre tercih yapmanız gerekebilir.

Döşemelik Kumaş Ne Demek?

Döşemelik Kumaş İsimleri ve Özellikleri 2024
Döşemelik kumaş ne demek?

Döşeme kumaş çeşitleri arasında tercih yapabilmeniz için öncelikle kumaşlar çeşitlerini bilmeniz gerekiyor. Ev tekstilinde döşemelik kumaş; örme ve dokuma tekniği ile yapılan ya da dokuma olmayan yün, polyester, akrilik ve sentetik malzeme liflerinden üretilen koruyucu kumaşlardır diyebiliriz.

Döşeme kumaş, kaliteyi ön plana çıkarmaktadır. Bir koltuğun aşınması durumunda ilk olarak döşemelik kumaş etkilenecektir. Dolayısıyla da koltuk kumaşı seçerken sağlamlığına, temizlenebilirlik düzeyine, çekme ve solma gibi durumlara karşı dayanıklılığına bakmalısınız. Sıkı dokuma ile üretilmiş döşemelik kumaşlara yönelebilirsiniz.

Kumaş Çeşitleri Nelerdir?

Döşemelik Kumaş İsimleri ve Özellikleri 2024
Kumaş çeşitleri nelerdir?

Döşemelik kumaş çeşitleri oldukça çeşitlidir. İstediğiniz model ve beklentilerinize göre geniş döşemelik kumaş seçenekleri içinden tercihinizi yapabilirsiniz. Döşeme kumaşlar dediğinizde ilk aklınıza gelen kumaşların başında son dönemlerde oldukça popüler olan yat tüyü kumaştır. Kullanımı kolay döşemelik kumaşlardan birisi olan tay tüyü, son dönemlerde birçok koltuk takımında yaygın şekilde kullanılıyor.

Tay tüyü kumaşın yanı sıra ev tekstili alanında kumaş olarak şönil kumaş da kullanılıyor. Temizliği ve kullanılabilirliği ile ön plana çıkan şönil kumaşı süet kumaş ve deri nubuk kumaş takip ediyor.

Şönil Kumaş Ne Demek?

Döşemelik Kumaş İsimleri ve Özellikleri 2024
Şönil kumaş ne demek?

Şönil kumaş, ev tekstilinde kullanılan ve şönil iplik ile üretilen bir döşemelik kumaştır. Viskoz, pamuk, akrilik, polyester ve polipropilen lifleri ile üretilen bir kumaş türüdür. Şönil kumaş; havlı bir kumaştır. Dolayısıyla da yansıtma özelliği de olan şönil kumaş, havlı yüzeylerinde ısıyı yansıtır ve büyüleyici bir kadifemsi görüntü meydana getirir. Şönil kumaş, üretimi kolay ve maliyeti düşük kumaş olmakla birlikte bir o kadar da hem kullanımı hem de temizliği kolay bir kumaştır.

Kadifeyi andıran tüylü bir döşeme kumaşıdır. Şönil iplikten dokuma yöntemi ile üretilmektedir. Polyester ve pamuk malzemesinden üretilen şönil kumaş; özellikle günlük kullanılan koltuklarda oldukça kullanışlı ve renk seçeneği fazla olan kumaşdır.

Nubuk Kumaş Ne Demek?

Döşemelik Kumaş İsimleri ve Özellikleri 2024
Nubuk kumaş ne demek?

Döşemelik kumaş çeşitleri arasında en çok tercih edilen kumaşlardan birisi olan nubuk kumaş, son dönemlerde ilk sırada yerini alıyor. Sağlamlığı ve uzun kullanım ömrü ile ön plana çıkan nubuk kumaş, malzeme olarak deri kumaş ile benzerlik gösterir. Bu nedenle de deri gibi sıvıları emmez ve üzerine sıvı döküldüğünde kısa sürede temizlenmesini sağlar.

Adeta kullanıldıkça güzelleşen nubuk kumaş, diğer kumaşlara göre daha sınırlı renk çeşitliliğe sahip olmakla birlikte en fazla chester gibi koltuk takımlarında tercih edilir. Sıvı geçirmeyen ve leke tutmayan bir kumaştır. Ağartıcı ve kimyasal ürün kullanmadığınız takdirde uzun süre boyunca kullanabileceğiniz ve farklı renklerini rahatlıkla bulabileceğiniz bir döşeme kumaşıdır.

Tay Tüyü Kumaş Ne Demek?

Döşemelik Kumaş İsimleri ve Özellikleri 2024
Tay tüyü kumaş ne demek?

Tay tüyü kumaş; leke tutmama ve kolay temizlenebilir özelliği ile bilinen bir döşemelik kumaştır. Yumuşak dokuya ve su geçirmez özelliğe sahip döşemelik kumaş çeşitleri arasında yer alır. Tayların sahip olduğu tüy uzunluğunda üretilen tay tüyü kumaşların tek olumsuz özelliği terletiyor olmasıdır. Tay tüyü kumaş, terletebilen bir kumaştır.

Tay tüyü uzunluğunda üretilen ve havlı olan bir kumaştır. Kolay kolay leke tutmaz, üzerinde bir şey döküldüğünde kolaylıkla temizlenebilir. Bu sayede uzun ömürlü bir kumaştır.

Süet Kumaş Nedir?

Döşemelik Kumaş İsimleri ve Özellikleri 2024
Süet kumaş nedir?

Hassas ve özen gösterilmesi gereken bir kumaştır. Dolayısıyla da kullanımında son derece dikkatli olmanız gerekir. Hızlı şekilde lekelenebilen süet kumaşın temizliği de diğer döşemelik kumaşlar gibi kolay değildir. Eğer koltuklarınızda süet kumaş kullanmayı düşünüyorsanız daha fazla özenli davranmanız gerekebilir.

Kadife Kumaş Nedir?

Döşemelik Kumaş İsimleri ve Özellikleri 2024
Kadife kumaş nedir?

40 Farklı Koltuk Kumaş Kombini

Döşemelik kumaş çeşitleri arasında kendisine özgü yumuşaklığı ve dokusu olan bir kumaştır. Kışlık bir kumaş olsa da zaman zaman ev tekstilinde döşemelik kumaş olarak da kullanılıyor. Anti alerjik özelliği olan kadife kumaş, kolay kullanımı ile döşeme olarak da rahatlıkla kullanabileceğiniz bir kumaştır. İnternetten döşemelik kumaş satın almak isteyenler bağlantıya tıklayarak bilgi alabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

En iyi döşemelik kumaş nedir?

Kadife, keten, nubuk, şönil, süet, ipek ve tay tüyü döşemelik kumaş çeşitleri en çok tercih edilen en iyi döşeme kumaş arasında ilk sıralarda yer alır.

Koltuk takımlarında hangi kumaş tercih edilmeli?

Koltuk takımlarında dayanıklı ve leke dirençli mikrofiber veya keten kumaşlar tercih edilmelidir. Pamuk da rahat bir seçenek olabilir. Tercihlerinize bağlı olarak, dökülmelere karşı dayanıklı deri veya şık kadife de kullanılabilir. Kumaşın dayanıklılığı, bakım kolaylığı ve konfor koltuk seçiminde önemlidir.

Yorum yapın