Döşemelik Kumaş Çeşitleri Hakkında Bilmeniz Gereken +7 Konu


Koltuk kumaşları aynı zamanda koltuğunuzun kalitesini, estetiğini ve ihtişamını ortaya koyan önemli bir malzemedir. Koltuğu ön plana çıkaran hatta koltuğun kalitesini ve kullanabilirlik seviyesini ortaya koyan leke tutmayan koltuk kumaşları ve çeşitleri günümüzde oldukça çeşitlidir. Döşemelik kumaş çeşitleri ve özellikleri farklılaştıkça karar verme zorlaşsa da dekorasyona ve beklentilere göre tercih yaptığınızda doğru tercihe yönelmiş olacaksınız. Bu bağlamda piyasada oldukça kaliteli ve kullanılabilirlik düzeyi oldukça yüksek olan birçok döşemelik kumaş bulmanız mümkündür.

Döşemelik kumaş çeşitleri denildiğinde akla ilk gelen kumaşların başında tay tüyü kumaş, şönil kumaş, süet kumaş ve nubuk deri kumaş geliyor. Bu döşemelik kumaşların her birinin farklı özellikleri ve avantajları vardır. Bu noktada beklentilerinize göre tercih yapmanız gerekebilir.

Döşemelik Kumaş Ne Demek?

Döşemelik Kumaş Çeşitleri Hakkında Bilmeniz Gereken +7 Konu
Döşemelik kumaş ne demek

Döşemelik kumaş çeşitleri arasında tercih yapabilmeniz için öncelikle döşemelik kumaş nedir bilmeniz gerekiyor. Ev tekstilinde döşemelik kumaş; örme ve dokuma tekniği ile yapılan ya da dokuma olmayan yün, polyester, akrilik ve sentetik malzeme liflerinden üretilen koruyucu kumaşlardır diyebiliriz.

Döşemelik kumaş, kaliteyi ön plana çıkarmaktadır. Bir koltuğun aşınması durumunda ilk olarak döşemelik kumaş etkilenecektir. Dolayısıyla da döşemelik kumaş seçerken sağlamlığına, temizlenebilirlik düzeyine, çekme ve solma gibi durumlara karşı dayanıklılığına bakmalısınız. Sıkı dokuma ile üretilmiş döşemelik kumaşlara yönelebilirsiniz.

Kumaş Çeşitleri Nelerdir?

Döşemelik Kumaş Çeşitleri Hakkında Bilmeniz Gereken +7 Konu
Kumaş çeşitleri nelerdir

Döşemelik kumaş çeşitleri oldukça çeşitlidir. İstediğiniz model ve beklentilerinize göre geniş döşemelik kumaş seçenekleri içinden tercihinizi yapabilirsiniz.

Döşemelik kumaşlar dediğinizde ilk aklınıza gelen kumaşların başında son dönemlerde oldukça popüler olan yat tüyü kumaştır. Kullanımı kolay döşemelik kumaşlardan birisi olan tay tüyü, son dönemlerde birçok koltuk takımında yaygın şekilde kullanılıyor.

Tay tüyü kumaşın yanı sıra ev tekstili alanında döşemelik kumaş olarak şönil kumaş da kullanılıyor. Temizliği ve kullanılabilirliği ile ön plana çıkan şönil döşemelik kumaşı süet kumaş ve deri nubuk kumaş takip ediyor.

Şönil Kumaş Ne Demek?

Döşemelik Kumaş Çeşitleri Hakkında Bilmeniz Gereken +7 Konu
Şönil kumaş ne demek

Şönil kumaş, ev tekstilinde kullanılan ve şönil iplik ile üretilen bir döşemelik kumaştır. Viskoz, pamuk, akrilik, polyester ve polipropilen lifleri ile üretilen bir kumaş türüdür. Şönil döşemelik kumaş; havlı bir kumaştır. Dolayısıyla da yansıtma özelliği de olan şönil kumaş, havlı yüzeylerinde ısıyı yansıtır ve büyüleyici bir kadifemsi görüntü meydana getirir.

Şönil kumaş, üretimi kolay ve maliyeti düşük kumaş olmakla birlikte bir o kadar da hem kullanımı hem de temizliği kolay bir kumaştır.

Nubuk Kumaş Ne Demek?

Döşemelik Kumaş Çeşitleri Hakkında Bilmeniz Gereken +7 Konu
Nubuk kumaş ne demek

Döşemelik kumaş çeşitleri arasında en çok tercih edilen kumaşlardan birisi olan nubuk kumaş, son dönemlerde ilk sırada yerini alıyor. Sağlamlığı ve uzun kullanım ömrü ile ön plana çıkan nubuk kumaş, malzeme olarak deri kumaş ile benzerlik gösterir. Bu nedenle de deri gibi sıvıları emmez ve üzerine sıvı döküldüğünde kısa sürede temizlenmesini sağlar.

Adeta kullanıldıkça güzelleşen nubuk kumaş, diğer döşemelik kumaşlara göre daha sınırlı renk çeşitliliğe sahip olmakla birlikte en fazla chester gibi koltuk takımlarında tercih edilir.

Tay Tüyü Kumaş Ne Demek?

Döşemelik Kumaş Çeşitleri Hakkında Bilmeniz Gereken +7 Konu
Tay tüyü kumaş ne demek

Tay tüyü kumaş; leke tutmama ve kolay temizlenebilir özelliği ile bilinen bir döşemelik kumaştır. Yumuşak dokuya ve su geçirmez özelliğe sahip döşemelik kumaş çeşitleri arasında yer alır.

Tayların sahip olduğu tüy uzunluğunda üretilen tay tüyü kumaşların tek olumsuz özelliği terletiyor olmasıdır. Tay tüyü kumaş, terletebilen bir kumaştır.

Süet Kumaş Nedir?

Döşemelik Kumaş Çeşitleri Hakkında Bilmeniz Gereken +7 Konu

Hassas ve özen gösterilmesi gereken bir döşemelik kumaştır. Dolayısıyla da kullanımında son derece dikkatli olmanız gerekir.

Hızlı şekilde lekelenebilen süet kumaşın temizliği de diğer döşemelik kumaşlar gibi kolay değildir. Eğer koltuklarınızda süet kumaş kullanmayı düşünüyorsanız daha fazla özenli davranmanız gerekebilir.

Kadife Kumaş Nedir?

Döşemelik Kumaş Çeşitleri Hakkında Bilmeniz Gereken +7 Konu

Döşemelik kumaş çeşitleri arasında kendisine özgü yumuşaklığı ve dokusu olan bir kumaştır. Kışlık bir kumaş olsa da zaman zaman ev tekstilinde döşemelik kumaş olarak da kullanılıyor.

İlginizi çekebilir: Koltuk yenileme nasıl yapılır detaylı anlatım için içeriğe bir göz atabilirsiniz.

Anti alerjik özelliği olan kadife kumaş, kolay kullanımı ile döşemelik kumaş olarak da rahatlıkla kullanabileceğiniz bir kumaştır.

Bu içeriği puanlamak ister misiniz?
[Katılım: 0 | Puan Ortalaması: 0]

] }
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x