Banyonuz için Fayans Seçmeden Önce Bu Yazıyı Okuyun: Doğru Fayans Seçim Rehberi


Qua Granite

Yenileme yapıyorsanız ve banyonuz için en iyi malzemenin ne olduğuna karar vermeniz gerekiyorsa, doğru cevabın fayans olma ihtimali yüksektir. Çünkü fayans suya dayanıklılığı, uzun ömürlülüğü, zengin çeşitliliği ve kolay ulaşılabilirliği ile yüzey kaplaması için ideal bir çözümdür. Üstelik sürekli güncellenen tasarımları sayesinde her dönem şık ve moderndir. Çevre ve sağlık dostu bir malzeme olmasıyla da evlerde geleceğe dair yapılan en doğru yatırım olarak nitelendirilebilir. Ancak tüm bu avantajlarından yararlanabilmek için öncelikle banyolar için fayans seçiminin avantajları ve dikkat edilmesi gereken püf noktalara vâkıf olmak gerekir. Böylelikle şık ve modern bir banyo yaratılabilirken, akılcı çözümler ile banyolar daha işlevsel kılınabilir.

Banyonuz için Neden Fayans Seçmelisiniz?

Banyonuz için Fayans Seçmeden Önce Bu Yazıyı Okuyun: Doğru Fayans Seçim Rehberi
Banyonuz için neden fayans seçmelisiniz?

Banyo duvar ve zemini için kaplama malzemesi seçerken öncelikle sunduğu avantajlar konusunda bilgi sahibi olması önerilir. Böylelikle en doğru malzeme seçilebilirken, istenilen atmosferi yaratma imkanı da yakalanabilir. Daha bilinçli yapılacak banyo fayans seçimi ile hem uzun ömürlü hem de zevkle kullanılabilecek alanlar yaratılabilir. Fayanslar diğer döşeme malzeme türlerine göre kullanıcılarına bir çok avantajlar sunar. Bu avantajlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir; 

 • Fayanslar renk, doku, stil, tür, parlak- mat ve ebat olarak oldukça zengin çeşitliliğe sahip olmasıyla avantajlı bir malzemedir. 
 • Nem dirençleri yüksek olmasıyla su sızdırmazlar ve uzun ömürlüdür. 
 • Günümüz temizlik ve kişisel bakım çözümlerine yönelik üretilen kimyasal ve şampuanlara dayanıklıdır. 
 • Nem ve sudan dolayı ahşap ve metal gibi küf, pas ve mantar üretmezler. Bunun yanında antibakteriyel olmasıyla sağlıklıdır.
 • Yenilikçi radyan ısıtma sistemlerinden gelen ısıyı ahşap ve laminata göre daha iyi iletir. Dolayısıyla banyo ortamını yazın serin kışın ise sıcak kılabilir. 
 • Doğası gereği fayanslar plastik ve ahşap gibi nem ve ısıdan dolayı uçucu organik bileşikler (VOC’ler) çıkarmaz. Dolayısıyla hem montaj hem kullanma hem de söküm aşamasında sağlığa zararlı değiller. 
 • Her dönem trend olmayı başaran bir malzeme olarak kolay kolay değiştirilmesi gerekmez. 
 • Zengin çeşitliliği ile farklı fiyat skalasına sahiptir. Bütçe dostu olması ile herkes tarafından kolay ulaşabilir. 
 • Mesela küçük banyoda fayans seçimi doğru yapıldığı takdirde alanı olduğundan büyük ve karanlık bir alanı aydınlık gösterebilir. 
 • Olası bir darbe ve çarpma durumunda kırılma olursa bir karo değişerek küçük masraflarda tadilat yapılabilir.
 • Çevre dostu yapısıyla geleceğe dair doğru bir yatırımdır. 
 • Sadece renk, boyut, şekil ve doku olarak değil döşeme şekilleri ile de sınırsız bir tasarım zenginliğine sahiptir. 
 • En az mekanın ömrü kadar kullanılabilmesi ile uzun süre değişmesi gerekmez.
 • Pratikçe temizlenebilir olmasıyla kullanıcı dostudur. 
 • Kaymaz özellikleri ile banyo zeminini oldukça güvenli kılabilir.

Fayansların tüm bu avantajları farklı uygulayıcı ve kullanıcılar bazında daha da genişletebilir. İşte fayansların her dönem trend bir kaplama türü olması bu özelliklerini ve sunduğu avantajları doğrular niteliktedir. 

Banyoya Fayans Seçerken Göz Önüne Alınması Gereken Kriterler

Banyonuz için Fayans Seçmeden Önce Bu Yazıyı Okuyun: Doğru Fayans Seçim Rehberi
Banyoya fayans seçerken Göz önüne alınması gereken kriterler

Banyolar evin diğer alanlarına göre nispeten küçük olsa da fazlasıyla aktiftir. Ayrıca temizlik ve kişisel bakım ürünlerini depolamak için dizayn edilen sistemlere sahiptir. Hem küçük olan hem de yoğun kullanılan banyoları olduğundan şık ve ferah göstermek isteniyorsa, fayanslar en akılcı çözümler arasındadır. Çünkü renk, doku, tasarım ve döşeme şekline göre alanı olduğundan daha aydınlık ve ferah gösterebilir. Mesela banyo fayans renk seçimi konusunda açık renkli seçilen fayanslar ışık bakımından zayıf bir banyoyu oldukça ferah gösterebilir. 

 • Şık ve modern siyah banyo dekorasyonları bu yazımızda sizleri bekliyor!

Peki banyolara fayans seçerken başka nelere dikkat edilmelidir, beraberce bir göz atalım; 

1.Banyonun Büyüklüğü

Banyonuz için Fayans Seçmeden Önce Bu Yazıyı Okuyun: Doğru Fayans Seçim Rehberi
Küçük banyolarda seramik seçimi

Bir banyo tasarlarken ilk göz önüne alınması gereken kriterlerden biri büyüklüğü olmalıdır. Çünkü  geniş formatlı tasarlanan bir karo büyük bir banyoya kusursuz bir görünüm kazandırabilir. Hem duvarlarda hem de zeminde çarpıcı görünebilir. Küçük banyolarda seramik seçimi konusunda ise genelde daha küçük ebatlardaki fayanslar önerilir. Ancak şöyle gözden kaçan bir detay vardır ki; fark yaratabilir! Banyo küçükse zemine büyük boy bir karo baklava tarzı yerleştirilirse bu banyonun bir tarafından diğer tarafına uzanan yolu daha uzunmuş gibi gösterebilir. Ayrıca büyük boy karolarda derz alanı az olduğu için daha kesintisiz bir görünüm ile mekanı olduğundan geniş  gösterir.

2.Renk Seçenekleri

Banyonuz için Fayans Seçmeden Önce Bu Yazıyı Okuyun: Doğru Fayans Seçim Rehberi
Küçük banyoda fayans seçimi

Özellikle küçük banyoda fayans seçimi konusundaki tercih hakkının açık renklerden yana kullanılması önerilir. Çünkü banyolar genelde karanlık ve dışarıya penceresi olmayan mekânlardır. Küçük alana sahip olanlarda ise karanlık daha yoğun hissedilir. İşte bu sebepten açık renk tonlarındaki fayans seçimi ile daha ferah ve aydınlık bir atmosfer yaratılabilir. Ayrıca karışık desenlerden kaçınılması da tavsiye edilenler arasındadır. Turkuaz gibi renkler hem canlı hem de şık bir renk seçimi olabilir.

3.Bir Alanı Öne Çıkaran Desen Tercihleri

Banyonuz için Fayans Seçmeden Önce Bu Yazıyı Okuyun: Doğru Fayans Seçim Rehberi
Küçük banyolarda fayans seçimi

Küçük banyolarda fayans seçimi yaparken genelde düz renkler seçilmesi tavsiye edilirken, çekicilik katmak için bazı kısımları öne çıkartmak için desenli karolar kullanılabilir. Özellikle su sıçrama alanları olarak tanımlanan küvet arkası kısımlarda beyaz, traverten tarzı ve bej renkli duvar karoları, bu alanların vurgulanmasında oldukça estetiktir.

4.Aynalı Karo Kullanımı

Banyonuz için Fayans Seçmeden Önce Bu Yazıyı Okuyun: Doğru Fayans Seçim Rehberi
Aynalı karo kullanımı

Küçük banyolarda mekânı daha derin ve geniş göstermenin yollarından biri de yansıtıcı niteliklere sahip karoların seçilmesidir. Marjinal bir görünüm veren bu uygulama, kişisel tercihe göre aynalı karolarla da sağlanabilir. Ancak aynalı karoları kullanırken sadece bir alanda veya ara ara kullanılmasına özen gösterilmelidir.

5.Fayansa Göre Derz Rengi Seçimi

Banyonuz için Fayans Seçmeden Önce Bu Yazıyı Okuyun: Doğru Fayans Seçim Rehberi
Fayansa göre derz rengi seçimi

Banyo fayanslarında derz renklerinin karoları tamamlayıcı nitelikte olması önemlidir. Çünkü zıt ve koyu renk seçilen bir derz, zaten küçük olan bu mekanları karışık gösterebilir. Aynı zamanda bölünmüş görüntü mekanın olduğundan daha karanlık ve küçük görünmesine neden olabilir. Şayet seçilen fayans rengine uygun derz tedariki konusunda sorun yaşanıp yaşanmayacağına dair tereddütler varsa, klasik beyaz derz her zaman en idealidir.

6.Fayans Döşenecek Alan Tespiti

Banyonuz için Fayans Seçmeden Önce Bu Yazıyı Okuyun: Doğru Fayans Seçim Rehberi
Banyo seramikleri

Banyolarda bir zamanlar favori olan yerden tavana kadar fayans döşenmesi, şimdilerde sadece büyük banyolara önerilir. Çünkü bu tarz büyük olan banyoyu daha sade ve modern gösterebilir. Ancak küçük banyolarda bu durum tam tersidir. Yani  küçük bir alanda yerden tavana kadar yapılan fayans uygulaması klostrofobik bir his yaratabilir, dolayısıyla önerilmez.

Banyonuz için Fayans Seçmeden Önce Bu Yazıyı Okuyun: Doğru Fayans Seçim Rehberi
Banyo seramik modelleri

Özetle; banyo gibi ıslak zeminlerde fayans söz konusu olduğunda çeşitli seçenekler arasından seçim yapmak bunaltıcı olabilir. Çünkü renkler, boyutlar ve yüzeyler sonsuzdur! Ancak zeminde anahtar, yüksek kayma derecesine sahip bir karo seçmektir. Fayanslar, farklı çevresel koşullar için en uygun olanı tespit etmek için yüzeyin sürtünme özelliğini değerlendiren bir kayma derecelendirme testinden geçirilir. Test, döşeme sürecini, aşınma özelliklerini, temizlik aşamalarını ve beklenen trafiği dikkate alarak bir zeminin ömrü boyunca uzun süreli aşınmayı ölçer. 

Duvarlarda ise nispeten daha ince karolar tercih edilirken, genel olarak hepsinden beklenen pratik temizlenebilir olmasıdır. Ayrıca renk ve doku gibi özelliklerinin kimyasallardan etkilenmeyen ve dolayısıyla canlılığını uzun yıllar korur olması beklenir. Tüm bunları sağlamanın yolu kaliteli fayans seçiminden gelirken, kişinin tarzına ve kişiliğinize uygun bir tarz seçilmesi de çok önemlidir. Çünkü genel bir kural olarak renk, sıcak ve davetkar bir ambiyans yaratılması zevkli kullanımda önemli bir rol oynar. Tarzınız ve zevkleriniz her ne olursa olsun yaşadığınız mekanlara bunu yansıtmaktan sakın ha çekinmeyin! Çünkü seçimleriniz sadece siz zevk alıyorsanız anlam kazanır.

Bu içeriği puanlamak ister misiniz?
[Katılım: 0 | Puan Ortalaması: 0]

] }
Qua Granite
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x