Modern Güneş Işığı Ayna Yapımı

İlgi Çeken Nevresim Takımları Burada

5 Tane Erkek Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri

Çok Kullanışlı 15 Dekoratif Bilgisayar Masası

Dekupaj Nasıl Yapılır?

Yazar: Alperen Dernek Kategori: Nasıl Yapılır 14 Mart 2017

Dekupaj yapımı

Kesip çıkarmak anlamına gelen dekupaj, herhangi bir nesneyi değişik desenlerdeki kâğıt parçaları ile kaplama sanatı olarak kabul edilir. Temelde kâğıt ve peçete dekupajı olmak üzere iki çeşit teknik vardır.

Bu iki teknik de ahşap, cam, plastik gibi farklı birçok yüzeye uygulanabilir. Hangi tekniği kullanırsak kullanalım uygulama yapacağımız nesnenin yüzeyinin açık renkte olması gerekir. Bunun için gerekirse nesne boyanır.

Dekupajın uygulamasında desenleri farklı yollarla elde edebiliriz. Peçeteler, gazete, dergi, kitap gibi yayınlar ve hazır desenli kâğıt ve kumaşlar bu yöntem için kullanılabilir.

Dekupajın yapılışı

Dekupaj malzemeleri arasında dekupaj tutkalı adı verilen ve kâğıtları ya da peçeteleri yapıştırmaya yarayan yapıştırıcıya da ihtiyaç duyulmaktadır. Fırça ve makas da dekupajın tekniğinin uygulanmasında ihtiyacımız olan diğer malzemelerdir.

Ahşap zemin üzerine dekupaj uygulaması yapacaksak öncelikle ahşap malzemenin pürüzsüz olmasına dikkat etmeliyiz. Varsa pürüzlerini zımpara ile giderelim.

Dekupaj yapacağımız ahşap nesnenin rengini değiştirmek için de zımpara kullanabilirsiniz. Ahşabı açık bir renge boyayalım. Boyama işleminde seçtiğiniz rengin oluşturacağınız desene uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.

Kuruma işleminin ardından kestiğimiz ve istediğimiz deseni verdiğimiz ya da hazır olarak kullanacağımız kâğıtların dekupajın uygulamasının yapılacağı nesnenin üzerine yapıştıralım.

Bu işlemden önce eğer peçete tekniği kullanılacaksa peçete üzerindeki desen ince uçlu bir makasla alınır ve üç kat peçeteden tek katı kullanılır. Eğer dekupajın yapılacağı nesnenin tamamı desen ile kaplanmayacaksa tutkal sadece desenin üzerine sürülür.

Uygulama sırasında dikkat etmemiz gereken önemli kurallardan biri yapıştırma sırasında hava kabarcıkları oluşmamasına dikkat etmemizdir. İsterseniz farklı desenleri üst üste de kullanabilir birkaç kat farklı desen uygulamasına gidebilirsiniz.

Bunun için bir önceki katın kuruması gerektiğini unutmayın. Dekupaj uygulamasında en son vernik atılır. Vernik seçiminde desene göre mat ya da parlak olanlar tercih edilebilir.

Ahşabınıza eski bir görüntü vermek istiyorsanız piyasada gomalak cila olarak satılan cilaları da kullanabilirsiniz. İstenilen koyuluk elde edilinceye kadar cila katını artırabilirsiniz. Kat sürme işlemleri arasında cilanın kuruması gerektiğini belirtelim.

Eskitme patine el boyama ile ilgili fikir sahibi olmak için yazımı okuyun.

Dekupaj örnekleri

Aşağıdaki görsellere tıklayarak örnek uygulamaları görebilir, siz de kendinize uygun bir fikri uygulamaya geçirebilirsiniz.

Dekupaj yapılışı videolu anlatım

Aşağıdaki videoyu izleyerek örnek dekupajın nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Alperen Dernek

Türkçe öğretmeni, evli ve bir çocuk babasıyım. Hobi olarak ev dekorasyonu ve kendin yap projeleri ile ilgileniyorum. Dergilerden, sosyal medyadan ve yabancı sitelerden öğrendiğim yeni fikirleri siz değerli takipçilerim ile paylaşıyorum. Sitemi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bana destek olabilirsiniz. 🙂
Yapılan Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Pingback: Kolay Sehpa Boyama Teknikleri - Ev Dekorasyon Fikirleri on 15 Mart 2017

Bunlar da var!
Mandaldan Saksı Yapımı

Mandaldan Saksı Yapımı

11 Eylül 2015