Dekorasyonda Yeşil Renk Stili

1

Dekorasyon guruları her dönem bir rengi ön plana çıkararak moda renk haline getiriyor. Bu yazımda sizlere botanik renk ve desenlere merhaba diyeceğimiz yeşil renk stilini aktaracağım. Yeşil renk stilini karşılamaya hazır olun…

İnsanoğlu her geçen gün daha fazla doğa ile baş başa olmak istiyor. Bu nedenle yüzümüzü çok daha fazla doğaya çeviriyoruz. Öyle zannediyorum ki doğa isteğimizin alt yapısında yoğun şehir hayatı yatıyor. Açık havadaymış izlenimi verecek şeyler bile bizi rahatlatabiliyor bu stresli hayat içerisinde. İşte sizlere bu yazımda dinleniyormuş ya da huzurlu hissetmenizi sağlayacak yeşil rengini tüm desenleriyle anlatmaya çalışacağım.

yesil-renk-tasarimlar

Dekorasyonda botanik açılımı

Tasarımcılar ağaç, yaprak ve yeşil bitkilerden her zamankinden daha çok etkileniyor. Bu durumu tasarımlarında görüyoruz. Mesela, botanik desenli stilize efektleri ve çizgisel detayları hissetmek mümkün.
Sadece yaprak ve ağaçlardan ilham alan desenlerin yeni versiyonlarında esprili ama romantik bir görünüm sergileyen kelebekler, kuşlar hatta tüyler de dâhil olmuş durumda. Renk paletinde her zamanki gibi yeşil ve yeşilin bin bir tonu ağırlıkta.

yesil-mutfak-dekorasyonu

Yeşil renk için 10 dekorasyon önerisi

1. Yeşili parşömen beyazı, sütlü kahve ve bej tonlarıyla kullanarak daha net bir vurgu elde edebilirsiniz.
2. Evin tamamını değiştirecekseniz mantar panolara yapıştırdığınız yaprak ve çiçek dallarını ince kenarlı ve ahşap çerçevelerle duvarınıza asın.
3. Koyu renk ahşap mobilyaları ve düz hatlı formları seçin.
4. Yeşil renk dinlendirici etkisiyle salon, oturma odası ve çalışma köşeleri için ideal bir desendir.
5. Yeşil rengiyle kullanabileceğiniz diğer renkler buz beyazı ve siyahtır.
6. Unutmayın sadece yeşil renk ve tonlarını kullanırsanız monotonluk katar. Bu durumu engellemek için turkuaz rengini kullanabilirsiniz.
7. Yeşil renge iki ya da 3 canlı renk daha ekleyin. Örneğin, turuncu ve kırmızıyla daha tropikal bir renk elde ederken pembe ve altın rengiyle daha sofistike olmak mümkündür.
8. Tarzınızın dışına çıkmadan antika eşyalarınızı değerlendirin. Özellikle eski dönemlerin mobilya ve objeleri botanik desenlerle kullanıldığında dekorasyona çağdaş bir görünüm kazandırabilirsiniz.
9. İnternetten bulacağınız yüksek çözünürlüklü yaprak, ağaç ve çiçek dalı fotoğrafları bulun ve farklı ölçülerde arkası yapışkanlı kâğıtlara bastırarak mutfak ve banyo duvarlarınızı süsleyin.
10. Yaprak formlu kâseler ve yemek takımları, bardaklar ya da dekoratif objeler gibi sadece desen olarak değil form olarak da kullanılabilir.

yesil-renk-dekorasyon-fikirleri

Zeki Müren’den Yeşil Renk Stili Anısına…

Bu yazımızda sizler için dekorasyonda yeşil renk stili hakkında derin bilgiler sunduk. Yeşil renk için uygulanabilecek 10 dekorasyon önerisiyle yazımı tamamlamış oluyorum. Her zaman ki gibi müziksiz olmaz diyorum ve aşağıdaki galerimizi dolaşırken Zeki Müren’den “Bak Yeşil Yeşil” adlı şarkıyı dinleyerek dinlenebilir, yeşil renk dekorasyonunuz için hayallere dalabilirsiniz… 🙂

1 Yorum

  1. Yeşil doğa demek, bahar demek, insan demek. Dekorasyonda yeşil rengi kullanmak benim felsefemi oluşturuyor. Aynı fikirdeyiz, tebrikler dekordiyon 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here