Dekorasyonda Renk Seçimi ve Uyumu için Tüyolar

0
287

Dekorasyonda renk seçimi en az mobilya seçimi kadar önemlidir. Çünkü dekorasyonda renk seçimi mobilyayı yansıtan ve eşyaların duruşuyla birlikte tarzı yansıtan bir unsurdur. Dekorasyonda renk seçiminde farklı kombinler yaratabilir ve farklı dekorasyonlar oluşturabilirsiniz.

Dekorasyonda Renk Seçimi için Püf Noktalar

1Doğal Renkler:

Dekorasyonda doğal renk seçimi
Dekorasyonda doğal renk seçimi

Dekorasyonda doğal renkler kullanarak otantik bir hava yaratabilirsiniz. Ağaç kahvesi, yaprak yeşili gibi renkler doğal renklerdir ve bu doğal renklerle iyi bir dekorasyon oluşturulacaktır.

2Zıt Renkler:

Dekorasyonda zıt renk seçimi
Dekorasyonda zıt renk seçimi

Dekorasyonda zıt renklerin bir arada kullanılması hoş ve dekoratif bir görüntü oluşturacaktır. Ancak dekorasyonda zıt renkleri doğru kullanmak da çok büyük önem taşımaktadır. Mesela halı ve kanepe arasında zıt renk kullanılmamalıdır. Ancak kanepe ve kanepe yastıkları arasında zıt renkler kullanılabilir. Fuşya kanepe üzerine yeşil, mavi gibi farklı renklerde yastık konularak neşe yakalanabilir. Beyaz bir yastıkla renk açılımı sağlanabileceği gibi, payetli bir yastıkla da ışıltılı bir görüntü elde edebilirsiniz.

Gri renk ile uyumlu renkler ile ilgili bilgi almak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

3Mat Renkler:

Dekorasyonda mat renk seçimi
Dekorasyonda mat renk seçimi

Mat renklerle de yapacağınız bir dekorasyonla harika bir kontrast yakalayabilirsiniz. Mat renklerle oluşturacağınız bir salon tasarımı duru bir görüntüyü de size sunacaktır. Mat renkte dolaplar, mat renkte kanepeler ile birleştirilebilir.

4Askeri Tonlar:

Dekorasyonda asker renk tonları
Dekorasyonda asker renk tonları

Yeşil, kahverengi, mavi ve kırmızı askeri renklerdir. Ancak her yeşil, kahverengi, kırmızı ve mavi askeri tonlar olmamaktadır. Renklerin en koyusu tercih edilerek askeri tonlarda kombin yapılabilir. Özellikle mutfak dekorasyonunda şık görüntü oluşturabilecek askeri tonlarla mükemmel bir dekorasyon oluşturulabilir.

5Canlı Renkler:

Dekorasyonda canlı renkler
Dekorasyonda canlı renkler

Yeşil, mavi gibi renkler neşeli renklerdir. Ancak bunların en canlısı tercih edilerek daha güzel ortamlar yaratılabilir. Bu tarz renkleri özellikle duvarlarda kullanabilir ve hoş bir görüntü yakalayabilirsiniz. Yeşil ve mavi birbirinin tonu olan renklerdir. Karşılıklı iki kirişi ele alalım. Bir kirişi su yeşiline, bir kirişi de su mavisine boyamalısınız. Her iki duvara da farklı yükseklikte bir ya da iki ayna takmalısınız. Bu sayede karşı duvarın yeşili ayna yardımıyla mavi duvara yansıyacak, mavi duvarın mavisi de ayna yardımıyla yeşil duvara yansıyacaktır. Bu şekilde renkler arasında hoş bir akış olacaktır. Ayna da güzel bir pırıltı…

Evi aydınlık gösteren boya renkleri ile en çok tutulan duvar boyası renkleri için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

6Karışık Renkler:

Dekorasyonda karışık renkler
Dekorasyonda karışık renkler

Hiç alakasız renkleri bir arada kullanarak da güzel dekoratif alanlar oluşturabilirsiniz. Çok farklı renkleri bir arada kullanarak güzel bir dekorasyon yaratabilirsiniz. Ancak bunu kafanıza göre yapmamanız ve dikkatle yapmanız gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here