Dekorasyonda Kullanılacak Aydınlatma Türleri ve Aşamaları

1

Bir önceki yazımızda dekorasyonda aydınlatmanın ne kadar önemli olduğunu belirtmiştik. Bu yazımızda da sizler için aydınlatmanın aşamalarını araştırdık, bilgilenmeniz dileğiyle.

Aydınlatma 3 aşamada ele alınabilir. Bunlar; ortam aydınlatması, görev aydınlatması ve son olarak vurgu aydınlatması.

aydınlatma türleri aşamaları (6)
Aydınlatma türleri

1) Ortam Aydınlatması:

Ortam aydınlatması denilince aklımıza odanın tamamına yetebilecek genel bir aydınlatma gelmelidir. Penceren içeriye giren güneş ışığı ve binanın tavanında bulunan aydınlatma ünitesi ışık kaynaklarını oluşturmaktadır.

Tavan armatürleri, gizli ya da gömme tavan aydınlatmaları, lambaderler ve avizeler bu amaca yönelik kullanılabilirler. Bu tarz aydınlatma üniteleri güçlüdür ve yansıyan ışık odanın tamamına eşit oranda yayılır.

Ortam aydınlatmasında tasarruf amaçlı az enerji tüketebilen beyaz lambalar kullanmak birey ve ülke menfaatleri açısından son derece önemlidir. Sarı ışık tercih edecek olanlar, mutlaka floresan lambalar kullanmalıdır.

aydınlatma türleri aşamaları (4)
Aydınlatma türleri avize

Aydınlatmanın burada sona ereceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Çünkü birçok ev sahibi, ortam aydınlatmasından sonra işlemin biteceğini düşünür hâlbuki bu aydınlatma yeterli değildir.

Aydınlatma programına aşağıdaki 2 aşamayı da eklemek çok farklı bir sonuç çıkaracaktır.

2) Görev Aydınlatması:

Başlıktan da anlaşılacağı üzere, okumak, masa başında çalışmak, yemek pişirmek gibi özel olarak ilgilendiğimiz işlerde gözü yormamak adına işi kolaylaştırmak için tercih edilen aydınlatma aşamasıdır.

aydınlatma türleri aşamaları (3)
Aydınlatma türleri spotlar

Okuma lambaları, abajurlar, banyo dolabı lambası, sarkıt lambalar ve masa lambaları bu grupta yer alan aydınlatma üniteleridir.

Ortam aydınlatmasının neticeye erdirilmesinden sonra görev aydınlatması için odanızda bir liste oluşturabilirsiniz. Böylelikle bu liste size hangi durumlarda görev aydınlatmasının gerekli olduğuyla ilgili bilgi verecektir.

3) Vurgu Aydınlatması:

Şimdi de çok farklı biraz da sıra dışı sizin evinizdeki ruh halinizi yansıtacak atmosferi yaratabileceğiniz bir özel aydınlatma aşaması olan vurgu aydınlatmasından bahsedeceğim.

Bu aşamada evde sevdiğiniz özel olarak hazırladığınız bir alan ya da köşeyi aydınlatacağınız bir aydınlatmadır.

aydınlatma türleri aşamaları (7)
Aydınlatma türleri

Beğendiğiniz aksesuarları belirtmek ya da evin mimari bir özelliğini vurgulamak amacıyla kullanabileceğiniz gibi evinizde gözden uzak tutmak istediğiniz bölümleri saklamak amacıyla da bu aşamadan yararlanabilirsiniz.

Çerçeve lambaları, mumlar, duvar aplikler, dolap içi aydınlatmalar ve spotlar vurgu aydınlatmasında kullanabileceğiniz aydınlatma ünitelerinden sadece bir kaçıdır.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here