Dekorasyonda Çok Kullanılan Zemin Kaplamaları

0
1597

Ev Dekorasyonu için kullanılan zemin kaplamaları oldukça önemlidir. Evin dekorasyonu için temel oluşturan zemin kaplamaları için size bugün alternatif fikirler sunacağız.

Evin inşaat halindeyken zemin kaplaması için fikir sahibi olmakta yarar vardır. Mesela, zemin için hangi çeşit kaplamayı kullanmalısınız, bu ve buna benzer soru işaretlerine cevap bulmaya çalışacağız.

Zemin Kaplamaları
Zemin Kaplamaları

Zemin seçimi nasıl yapılır?

Zemin seçimi için ilk yapılması gereken seçilecek zeminin çeşididir. Zemin çeşidinin kullanılacak alana uygun olması gerekir. Örnek verecek olursak kullanılan zemin kaplamaları ıslak mı yoksa kuru bir alanda mı kullanılacak.

Islak alanlar için kullanılması gereken zemin kaplamaları ile kuru alanlar için kullanılan zemin kaplamaları farklıdır. Islak alanlar için kullanılan zemin kaplaması, nemden ve sudan etkilenmez, asla deforme olmaz. Buradan çıkaracağımız sonuç, uygun alan için uygun zemin kaplaması kullanılmasıdır.

Zemin Kaplamaları
Zemin Kaplamaları

Ev dekorasyonunda en çok kullanılan zemin çeşitleri nelerdir?

Zemin kaplamaları oldukça farklı yapı ve özelliktedir. Sizlere tek tek zemin çeşitleri hakkında bilgiler vererek doğru zemin kaplamaları seçmenize yardımcı olmak istiyorum:

Lamine Parke: Doğal ve organik yapısıyla ev dekorasyonunda sıkça kullanılan ve tamamen ağaçtan yapılmış zemin kaplamasıdır.(bkz)

Laminant Parke: Uygun fiyatı, kullanışlı özelliği ve sert yapısıyla günümüzde sıklıkla kullanılan bir zemin kaplaması.

Taş Zemin: Balkon, bahçe ve sokaklarda kullanılan kötü hava şartlarında dahi dayanıklı yapısıyla tercih edilen zemin kaplama çeşitlerindendir.

Fayans: Genellikle mutfak, banyo ve tuvalet gibi ıslak ya da ıslanması muhtemel alanlarda estetik görüntüsü ve kullanışlı yapısıyla kolay temizlenebilen zemin kaplamasıdır.

Mermer: Genellikle apartman boşluklarında, pencere kenarlarında ve balkonlarda kullanılabilen bir zemin kaplamasıdır.

Halı: Kuru zeminlerde ya da ıslanma ihtimali olmayan alanlarda kullanılan ve ısıyı muhafaza eden yapısıyla oldukça fazla kullanılan zemin kaplama çeşitlerinden biridir.

Plastik Zemin: Genellikle hastane ya da okul ortamlarında kullanılan hijyenik yapısının öne çıktığı oldukça dayanıklı zemin kaplamasıdır.

Zemin çeşitleri oldukça fazla olmakla birlikte doğru alanda doğru zemin kaplama çeşidinin kullanımının ne kadar önemli olduğunu hep birlikte gördük. Bu nedenle ev dekorasyonu içerisinde zemin kaplamaları için oda oda değerlendirmek doğru yolu bulmanızı sağlayacaktır.

İleride zemin kaplamaları konusunda sıkıntı yaşamak istemiyorsanız kullanacağınız ürünün kalitesine de dikkat etmeniz gerekiyor. Unutmayın, ucuz etin yahnisi yenmez, atılır.

Sizlere fikir vermek için bir zemin kaplamaları galerisi hazırladım. Galeriyi gezerek alternatif zemin kaplama fikirleri edinebilirsiniz. Keyifli dekorasyonlar! 🙂

Örnek zemin kaplamaları

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here