perde siparişi

Dekorasyonda 60-30-10 Kuralı ile Kusursuz Dekorasyon!Dekorasyonda 60-30-10 kuralı; renklerin nasıl kullanılması gerektiğini, renklerin miktarını belirleyen ve gösteren kurala verilen bir addır. Muhteşem bir dekorasyonun yolu belirli kurallardan ve kaliteli bir şekilde çalışmaktan geçmektedir. Bu sebeple kusursuz dekorasyona ulaşmak için belli kurallara uymak gerekecektir. Dekorasyonda kullanılacak birçok renk seçeneği vardır ve bu renk seçenekleri üç kısma ayırır ve 60-30-10 kuralı uygulanır ise kusursuz dekorasyon ortaya çıkacaktır. Şimdi sizlere 60-30-10 kuralının ne olduğu hakkında kısaca bilgiler vereceğiz. O halde yazımızın devamını okumaya ne dersiniz.Dekorasyon 60-30-10 Kuralı Nedir?

Dekorasyon 60-30-90 kuralı: dekorasyon yaparken üç renk seçilmelidir. Bu renkler birbirine uyumlu ve birbirini tamamlayan renkler olmalıdır.  Öncelikle baskın bir renge karar vermelisiniz. Baskın renk 60 dır.  30 olan renk ise daha açık tona sahip bir renktir. Fakat bu renk mutlaka 60 olan renginize yakın bir renk olmalıdır. 10 renk ise göz alıcı ve kendini gösteren bir renk olmaktadır. Bu renk dekorasyonda fazla kullanılmayacaktır fakat belirgin bir renk olduğu için her zaman kendini gösterecek ve dekorasyona farklı bir hava katacaktır.

MUTLAKA OKUYUN:  Antre Dekorasyonu Fikirleri 2021

Temel renk her zaman 60 olmaktadır. Bu renk dekorasyonunuzun büyük bir kısmını kaplayacaktır. Bu sebeple mutlaka güzel ve iç acıcı renkler tercih edilmelidir. Belirlediğiniz üç rengin birbirine uygun ve birbirini tamamlayan renkler olmasına dikkat ederek, evinize uygun renge karar verebilirsiniz. Mesela duvarınızı boyayacaksanız mutlaka mobilyalarınızın rengini ve perdelerinizin rengini de esas alarak duvar boyası rengine karar vermelisiniz.

İlginizi Çekebilir: Dekorasyonda renk uyumları için bağlantıya tıklayın!Dekorasyonda 60-30-10 Uygulamaları

60-30-10 uygulamaları

Dekorasyonda 60*30*10 uygulamaları evinizin tarzını ortaya çıkaracak ve evinizin muhteşem görünmesine sebep olacak uygulamalardır.  Dekorasyonda 60-30-10 uygulamaları aşağıdaki gibidir

 • Yüzde 60: açık gri
 • Yüzde 30: duman gri
 • Yüzde 10 ise: mavi ya da pembe
 • Yüzde 60: su yeşili
 • Yüzde 30: duman gri
 • Yüzde 10: turuncu
 • Yüzde 60: kırık beyaz
 • Yüzde 30: açık mavi
 • Yüzde 10: duman gri veya kahve
 • Yüzde 60: kırık beyaz
 • Yüzde 30: lacivert
 • Yüzde 10: altın sarısı
 • Yüzde 60: turuncu
 • Yüzde otuz: mavi
 • Yüzde on: uçuk mavi

Dekorasyona nereden başlanır, nelere dikkat edilir?

Ev dekora ederken dekor parçalarının ve bu parçaların nasıl kullanıldığının dışında dekorasyona nereden başlanır sorusu da önem taşımaktadır. Dekorasyona doğru yerden başlayarak doğru bir dekorasyon yaratabilirsiniz. Ancak dekorasyona yanlış yerden başlamak dekorun tamamen yanlış olmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle iyi bir dekorasyonun başlangıç aşamasında nasıl bir yol izlememiz ve neleri doğru yapmamız gerektiği önemlidir. Bu nedenle iyi bir dekorasyon için dikkat edilmesi gereken noktaları aşağıda belirtilen şekilde belirlersek iyi olacaktır.

İyi bir dekorasyon için önce perdeler!

İyi bir dekorasyon için önce perdeler

Dekorasyon yapılırken önce perde seçilmelidir. Duvar nasıl ki ilk boyanıyor, perde de duvarı kaplayacak bir parçadır ve ilk seçilmesi gereken üründür. Perdenizi hareketli ya da sade nasıl tercih etmek istiyorsanız o şekilde tercih etmelisiniz.İlginizi Çekebilir: Uzun cam perde modelleri bağlantısına tıklayarak yeni model perdelere bir göz atabilirsiniz.

Dolaplar zevkli ve kullanışlı olmalı!

Dolaplar zevkli ve kullanışlı olmalı

İkinci tercih edilmesi gereken parçaysa dolaplardır. Dolaplarda evinizin büyük bir kısmını kaplayacak olan parçalardır. Bunun için de öncelik verilmesi gereken parçalardır. Dolapların rengi diğer eşyaların seçiminin yapılmasında önem taşımaktadır.

İlginizi Çekebilir: Akrilik mutfak dolapları için inceleyebileceğiniz fikirler!
Koltuk, kanepe ve yataklara özgürlük!

Koltuk, kanepe ve yataklara özgürlük

Dolaplardan sonra ilk seçilecek parça ise koltuk, kanepe ve yataklardır. Doğru ve düzgün bir yerleşim ile dekorasyonunuz son derece güzel ve hoş olacaktır. Koltuk, kanepe ve yataklarınızın tercih edeceğiniz üçüncü parçalar olması ve halıdan önce tercih edilmesinin sebebi dileğinizce tercih edebiliyor olmanızdır. Halı seçimini önce yapmanız sizin seçim olanaklarınızı da engelleyecektir.

İlginizi Çekebilir: Hardal sarısı koltuk modelleri için linke tıklayabilirsiniz.

Oturma grubuna uyumlu halı seçmek!

Oturma grubuna uyumlu halı seçmek

Halının en son seçilmesi sayesinde ev dekorasyonu daha kolay bir şekilde yapılacaktır. Eğer ki koltuk takımınız desenliyse daha sade bir halı tercihi yapmalısınız. Koltuk takımınız sadeyse, desenli bir halı tercihi yapmalısınız. Ayrıca tercih edebileceğiniz tüylü ve püsküllü halılar da evinizde çok samimi bir hava yaratacaktır.

İlginizi Çekebilir: English Home halı kilim modelleri için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Aksesuar ile dekorasyonu tamamlayın!

Aksesuar ile dekorasyonu tamamlayın

Evinizi dekor ederken en sona aksesuarları bırakmalısınız. Aksesuarlar ile ev dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz. Evinizde kullanabileceğiniz büyük vazolar, çiçekler evinize renk ve canlılık katacaktır. Bunun yanı sıra evinizi fotoğraflarınız ile de süsleyebilirsiniz. Duvarınıza asacağınız güzel tablolar evinizde nostalji havası estirecek. Mumlar evinize ışık katacak olan ve evinizde hoş bir loşluk yaratacak olan nadide parçalardır.

Samimiyetin simgesi yastıklar ve daha fazlası!

Yastıkların samimiyetinden yararlanmayı unutmamalısınız. Kanepe ve koltukların üzerine koyacağınız renkli yastıklar evinize samimi ve hoş bir hava yaratacaktır. Bunun yanı sıra yere atacağınız minderlerde evinizi samimi bir havaya ulaştıracaktır. Tercih edeceğiniz yastıkları farklı renk ve farklı desenlerde tercih ederek daha canlı bir görüntü oluşturabilirsiniz.

Dekorasyona nereden başlanır, nelere dikkat edilmeli konusunda en ufak bir fikriniz dahi yoksa bu bilgiler size oldukça yardımcı olacaktır. Dekorasyonda 60-30-10 kuralı ile birlikte oldukça güzel dekorlar oluşturabilirsiniz.

Sizler de yorum alanından bizimle dekore ettiğiniz alanlarda kullandığınız renk oranlarını bizimle paylaşabilir, fikir alışverişinde bulunabilirsiniz. Keyifli dekorasyonlar!Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin


0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x