Dar Yaşam Alanını Geniş Göstermenin 5 Püf Noktası

2
354

Bazı evler geniş bazı evler ise dar maalesef. Dar bir eve sahipseniz ve eviniz için bir şeyler yapmak istiyorsanız bu yazım tam size göre olabilir. Dar yaşam alanını geniş göstermenin 5 püf noktası ile sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

dar-alanlari-genis-gostermek-icin-duvar-kagidi

Bazen yanlış eşya seçimi ve yanlış dokunuşlar odanızın dar ve zevksiz görünmesini daha da artırabilir. Bu noktada alınacak bir takım önlemlerle küçük görünen yaşam alanlarını geniş göstermeyi başarabiliriz. Doğru eşya seçimi, sihirli dokunuşlar ve doğru yerleşimlerle geniş ve ferah yaşam alanları elde etmek mümkün.

Araştırma yazımla sizleri baş başa bırakıyorum, dar yaşam alanını geniş göstermenin 5 püf noktası

Dar yaşam alanını nasıl daha geniş gösterebilirim?

 

dar-oturma-odasi-dekorasyon-fikirleri

 

1. Açık renklere öncelik verin!

Dar alanları geniş gösterme gibi bir amacınız varsa böyle alanlarda duvar renginden, yer döşemelerine kadar açık ve mat renk kullanıma gitmeniz gerekir. Açık ve mat renk tasarımları yaşam alanını olduğundan daha geniş göstererek ferah bir ortam sağlar.

Küçük odalarda renkli ve desenli duvar kağıdı kullanmak istiyorsanız bu düşünceden vazgeçmenizi öneriyorum. Çünkü, desenli duvar kağıtları odanızın daha dar görünmesine neden olur ve ferahlık hissi kaybolur.

Eğer illaki duvar kağıdı kullanma fikriniz varsa size tavsiyem odanın belirli bir duvarını kullanarak bu fikri uygulamanızdır. Böylelikle ön plana çıkarmak istediğiniz bölümü de duvar kağıdı ile birlikte kullanmış olursunuz.

Küçük bir tavsiye daha isterseniz boyuna çizgili duvar kağıtları ile ortama derinlik katarak odanızı çok daha geniş gösterebilirsiniz.

 

dar-alanlari-genis-gostermek-cicek-desenli-duvar-kagidi

 

2. Koltuk takımı boyutlarına dikkat!

Dar yaşam alanını mobilya ve eşyalarla boğmak yerine çok daha farklı ve yeterli boyutlarda mobilya tercih edebilirsiniz. Parlak ve renkli bir üçlü kanepenin çevresine berjer ve puflarla güzel bir kombin yapılabilir. Eşyaların daha da minimize olmasını isterseniz tekli koltukların kolçaksız olanları işinizi görebilir.

Oturma odanız dar ve bahsettiğimiz koltuk ve pufları sığdıramıyorsanız L köşe takımları ideal bir tercih olabilir. L köşe takımları fazla yer kaplamamasından dolayı konforlu ve kullanışlı bir ortam sağlayacaktır dar yaşam alanınıza.

dar-alanlari-genis-gostermek

 

3. Mobilya seçimine dikkat!

Dar alanları geniş göstermek için alacağınız mobilyaya dikkat etmek gerekir. Cam orta sehpa kullanmak ortamı daha geniş ve ferah gösterebilir.

Dar bir alana sahipsiniz ancak dekoratif eşyalardan taviz veremem diyorsanız, süslü ve parıltılı süs eşyaları tercih edebilirsiniz. Büyük mobilyalar almayarak doğru tercihte bulundunuz ancak kullanacağınız dekoratif eşyalarla yaşam alanınızı daha gösterişli hale getirebilirsiniz.

 

dar-alanlari-genis-gostermek-1

 

4. Tv ünitesi yerine…

Yaşam alanınızda televizyon kullandığınızı varsayarak alacağınız Tv ünitesini mümkünse almayın. Onun yerine yer tasarrufu sağlamak için televizyonu duvara monte edin. Böylelikle odanız gereksiz mobilya ve eşyalardan bir nebze olsun kurtulmuş olur.

 

oturma-odasi-ayna-kullanimi

 

5. Dekoratif aynasız yaşam alanı olmaz!

Yaşam alanınızı olduğundan daha geniş göstermek için küçük bir ayna bile çok iş görebilir.

Ancak size tavsiyem doğru yere konumlandıracağınız büyük bir ayna ile odanın genişlik algısını değiştirebilirsiniz.

Ayna yerleşiminde gün ışığını evin içine yansıtacak alanı tercih etmeniz odanızın daha iç açıcı bir görünüme sahip olmasını sağlayacaktır.

Konumuzla ilgili daha önce kaleme aldığım 2 farklı yazımı da okumanızı öneriyorum. Bunlar;

Evinizi genişletin gizli masa ve oturaklar ile dar alanları için akıllı mobilya yazıma mutlaka göz atın!

Sizler için hazırladığım bu 5 püf noktası ile evinizi olduğundan daha geniş gösterebilir. Ferah ve iç açıcı bir yaşam alanına sahip olabilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here