Kendin yap abajur yapımı fikri

Abajur başlığı yapımı, abajur şapkası yapımı, abajur yapımı herkesin ilgisini çekmektedir. Abajurlar hem görünüm hem de kullanım açısından size fayda sağlayan özel araçlardır. Sizlere kendin yap kategorisinde yerini bulan abajur fikirlerimi paylaşmak istiyorum. Abajur yapımı fikri için aşağıda sunduğumuz fikirlere göz atabilirsiniz.

3 Farklı abajur yapımı fikri

Abajurlar çok farklı malzemeler kullanılarak gerçekleştirilebilir. Gelin birbirinden ilginç üç farklı abajurun nasıl yapıldığına beraber bakalım:

1Balondan abajur yapımı fikri

Balondan abajur

Malzemelerimiz:

Tutkal, sim, ip, plastik bardak ya da evdeki pet şişelerin alt kısmı, istediğiniz boyutta balon.

Yapımı:

Plastik su şişesini ikiye keselim. Alt kısmını kullanacağız. Kalın ipi iğneye geçirelim içinden dışarı doğru ipi iğne vasıtasıyla çıkaralım.

Plastik şişenin tabanına tutkal ve simi dökelim. İyice karıştıralım. Balonun etrafını bu iple şekil vererek saralım. İpin tutkallı olması balona yapışmasını sağlayacaktır.

Burada ipi balonun her tarafına boşluk kalmayacak şekilde sarmak önemlidir. Kalan tutkalı da iplerin üzerine sürelim ve balonu sıcak bir yerde 24 saat bekletelim ve ardından balonu iğne ile patlatalım.

Balonun alt tarafından makas ile yer açalım. Patlayan balonu alalım. Yan taraftaki ipleri yakalım ve abajurun üstünü hobi marketlerden alacağımız abajur altlığı ile birleştirelim.

Balondan abajur yapımı videolu anlatım

Daha farklı bir kendin yap projesi görmek isterseniz kendin yap fotoğraf fikrine bir göz atabilirsiniz.

2Saksıdan abajur yapımı fikri

Saksılıktan abajur

Malzemeler:

Bir adet sıva üstü duy, bir adet plastik saksılık, 2 metre 0,75 lik elektrik kablosu, bir adet erkek fiş, pense, matkap ve tornavida

Yapımı:

Saksımızın alt kısmına sıva üzeri duyun deliklerini işaretleyerek iki delik matkap ile açalım. Bu iki deliğin tam ortasına üçüncü bir delik ilave edelim.

Kablonun uçlarını pense ile açtıktan sonra saksının orta deliğinden dışardan içeri kabloyu geçirelim. Geçirdikten sonra kabloya bir düğüm atalım ve delikten geri çıkmasına engel olalım.

Kabloları duya geçirelim. Somunlu vidalar ile duyu sabitleyelim. Kabloya fişi takarak abajuru hazır hale getirelim.

Saksıdan abajur yapımı videolu anlatım

Bir başka aydınlatma fikri olan betondan mumluk yapımı için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

3İpten abajur yapımı fikri

İpten abajur

Balondan abajur ile hemen hemen aynı tekniklerle yapılan bu abajur için de yine kalın bir balona ihtiyaç duyacağız. Sarım sayısını ne kadar çok tutarsak elde edeceğimiz abajur o kadar sağlam olacaktır.

En son ışık kaynağınızı abajura sabitleyince abajur yapımı sona eriyor.

İpten abajur yapımı videolu anlatım

Fıstık kabuklarından mumluk yapımı için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here