Piksel Piksel Duvar Dekorasyon Fikirleri

Çok Hoşunuza Gidecek Kitaplık Modelleri

Benzersiz Şaşırtıcı Mozaik Banyo Tasarımı

Kendin Yap Eşarp Askısı Yapımı

Çok Beğeneceğiniz 3 Harika Abajur Yapımı Fikri

Yazar: Alperen Dernek Kategori: Kendin Yap 25 Ocak 2017

Abajur başlığı yapımı, abajur şapkası yapımı, abajur yapımı herkesin ilgisini çekmektedir. Abajurlar hem görünüm hem de kullanım açısından size fayda sağlamaktadır.

Bugün sizlerle kendin yap abajur fikirlerimi paylaşmak istiyorum. Sorusuna cevap aramaya çalışacağız.

3 Tane abajur yapımı fikri

Abajurlar çok farklı malzemeler kullanılarak gerçekleştirilebilir. Gelin birbirinden ilginç üç tane abajurun nasıl yapıldığına beraber bakalım.

1) Balondan abajur yapımı

Balondan abajur

Malzemelerimiz:

Tutkal, sim, ip, plastik bardak ya da evdeki pet şişelerin alt kısmı, istediğiniz boyutta balon.

Yapımı:

Plastik su şişesini ikiye keselim. Alt kısmını kullanacağız. Kalın ipi iğneye geçirelim içinden dışarı doğru ipi iğne vasıtasıyla çıkaralım.

Plastik şişenin tabanına tutkal ve simi dökelim. İyice karıştıralım. Balonun etrafını bu iple şekil vererek saralım. İpin tutkallı olması balona yapışmasını sağlayacaktır.

Burada ipi balonun her tarafına boşluk kalmayacak şekilde sarmak önemlidir. Kalan tutkalı da iplerin üzerine sürelim ve balonu sıcak bir yerde 24 saat bekletelim ve ardından balonu iğne ile patlatalım.

Balonun alt tarafından makas ile yer açalım. Patlayan balonu alalım. Yan taraftaki ipleri yakalım ve abajurunuzun üstünü hobi marketlerden alacağımız abajur altlığı ile birleştirelim.

Balondan abajur yapımı videolu anlatım

.

 
 
Daha farklı bir kendin yap projesi görmek isterseniz kendin yap fotoğraf fikrine bir göz atın derim.

2) Saksılıktan abajur yapımı

Saksılıktan abajur

Malzemeler:

Bir adet sıva üstü duy, bir adet plastik saksılık, 2 metre 0,75 lik elektrik kablosu, bir adet erkek fiş, pense, matkap ve tornavida

Yapımı:

Saksımızın alt kısmına sıva üzeri duyun deliklerini işaretleyerek iki delik matkap ile açalım. Bu iki deliğin tam ortasına üçüncü bir delik ilave edelim.

Kablonun uçlarını pense ile açtıktan sonra saksının orta deliğinden dışardan içeri kabloyu geçirelim. Geçirdikten sonra kabloya bir düğüm atalım ve delikten geri çıkmasına engel olalım.

Kabloları duya geçirelim. Somunlu vidalar ile duyu sabitleyelim. Kabloya fişi takarak abajurumuzu hazır hale getirelim.

Saksıdan abajur videolu anlatım

3) İpten abajur yapımı

İpten abajur

Balondan abajur ile hemen hemen aynı tekniklerle yapılan bu abajur için de yine kalın bir balona ihtiyaç duyacağız. Sarım sayısını ne kadar çok tutarsak elde edeceğimiz abajur o kadar sağlam olacaktır.

En son ışık kaynağınızı abajurunuza sabitleyince abajur yapımı sona eriyor.

İpten abajur yapımı videolu anlatım

Alperen Dernek

Türkçe öğretmeni, evli ve bir çocuk babasıyım. Hobi olarak ev dekorasyonu ve kendin yap projeleri ile ilgileniyorum. Dergilerden, sosyal medyadan ve yabancı sitelerden öğrendiğim yeni fikirleri siz değerli takipçilerim ile paylaşıyorum. Sitemi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bana destek olabilirsiniz. 🙂

Yapılan Yorumlar

Fikirleriniz benim için önemli. Yazı hakkında yorumunuzu alabilir miyim?

İlginizi Çekebilir
Hızlı Boya

350 Profesyonel Boyacı İle 1 Günde Boya - Hizliboya.com

Bunlar da var!